OROSZ-UKRÁN HÁBORÚ

5:32
FókuszMekkora az esélye egy NATO-Oroszország összecsapásnak?
2024. március 7. 19:29

Mekkora az esélye egy NATO-Oroszország összecsapásnak?

Svédország két évszázados katonai semlegességének vetett véget azzal, hogy 32. tagként csatlakozott az Észak-atlanti Szerződés Szervezetéhez, vagyis a NATO-hoz. Bár Moszkva el akarta kerülni, hogy Svédország és a korábban már csatlakozott Finnország a NATO tagjai legyenek, Ukrajna megtámadásával éppen azt érték el, hogy a két észak-európai állam belépjen a szövetségbe. Oroszország korábban közölte, hogy katonai, technikai és más ellenintézkedéseket tesznek a svéd NATO-tagságra válaszul. Vlagyimir Putyin múlt heti, szokásos éves elnöki beszédében ostobaságnak nevezte, hogy meg akarnák támadni Európát, de elhangzott azért egy burkolt fenyegetés is.
5:12
Reggeli„Ha nincs is riadó, akkor is felébredünk éjjelente kétóránként” – így élnek az emberek Kijevben
2024. február 26. 8:04

„Ha nincs is riadó, akkor is felébredünk éjjelente kétóránként” – így élnek az emberek Kijevben

A mának élnek, így tudják elviselni a mindennapokat a Kijevben élők. Tompa Tibor a Magyarok Kijevi Egyesületének elnöke mindig derűsen nyilatkozik, de azt elismeri, pszichésen nehéz feldolgozni azt a helyzetet, amiben élnek. A háború kitörése óta Kijevben és Kijev megyében több mint kétezer civil halt meg és 800-nál is több épület rongálódott meg. Az utóbbi két hónapban csak az ő házukra négyszer hullott rakéta és drónroncs, két közeli szomszédját is elveszítette. Azt mondja, már annak is örülnek, ha egy éjjelt úgy vészelnek át, hogy nincs riadó, ennek ellenére akkor is kétóránként felébrednek. Hogy miért maradtak Kijevben és mi az, ami feltölti őket a háborús mindennapokban, kiderül a videóból. 
7:53
Reggeli50 ukrán gyereket mentett meg a hős igazgató attól, hogy Oroszországba deportálják
2024. február 26. 7:59

50 ukrán gyereket mentett meg a hős igazgató attól, hogy Oroszországba deportálják

„Amikor odamész golyóálló mellényben az óvóhelyhez, ahová anyák érkeznek a gyerekeikkel, akkor elszégyelled magad, mert rajtuk nincs ilyen, pedig kellene” – Dörmer Csaba, a Fókusz riportere nem először járt Ukrajnában a háború kitörése óta. Most hat napot töltött ott. Azt mondja, teljesen más képet mutat Kárpátalja, és mást a herszoni terület. Ott elképzelhetetlen feszültségben próbálnak élni az emberek. Ahogy egy ott élő fogalmazott: nem tudhatják, mikor és hol csapódik be a következő rakéta. Dörmer Csaba egy gyermekotthon igazgatójával is forgatott, aki elmesélte, hogy hogyan akadályozta meg, hogy ötven gyereket Oroszországba deportáljanak átnevelés céljából. De a Fókusz riportere arról is beszélt, milyen érzés volt golyóálló mellényben dolgozni és mit mondanak a helyiek, mikor érhet véget a háború.