Robert Fico telefonált Kijevbe, ő is zokon vette, hogy Ukrajna blokkolni kezdte a Lukoil Magyarországnak szánt olaját
2024. július 21. 12:58
Robert Fico szlovák miniszterelnök felhívta ukrán kollégáját, hogy elmondja neki, a Mol szlovákiai olajfinomítójának működését veszélyezteti az új ukrán szankció.
A szlovák kormányfő szombaton felhívta telefonon Denisz Smihalt, Ukrajna miniszterelnökét, hogy számon kérje rajta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök döntését, amivel felkerült az Oroszország elleni ukrán szankciós listára a Lukoil orosz olajcég, és aminek következtében Magyarország nem jut hozzá a cég által szállított kőolajhoz.
A TASR szlovák hírügynökség jelentése szerint Robert Fico azt hangsúlyozta, hogy az ukrán lépés értelmetlen, nem okoz különösebb kárt az orosz gazdaságnak, ellenben néhány EU-s tagállamnak igen.
Szlovákia nem kíván túszszerepet játszani az ukrán-orosz kapcsolatokban
– fogalmazott Fico, rámutatva, hogy az ujkrán elnök döntése miatt
a Slovnaft, a magyar Mol-csoport szlovákiai olajfinomítója 40 százalékkal kevesebb kőolajat kap, mint ami a működéséhez szükséges.
A szlovák kormányfő szerint ez nemcsak a szlovákoknak, de az ukránoknak sem jó, mivel a Slovnaft Ukrajnába is exportál feldolgozott olajipari termékeket, amik az ukrán szükségletek tíz százalékát fedezik.
A szlovák kormányhivatal szerint Robert Fico napok óta intenzív tárgyalásokat folytat minisztereivel, illetve a Mol ileltékeseivel a kialakult helyzetről.
Ukrajna a hét elején állította le a Lukoil olajtranzitját, ami ukrán területen keresztül, a Barátság kőolajvezetéken érkezett eddig Magyarországra. Szijjártó Péter kedden arról beszélt, miután az orosz külügyminiszterrel tárgyalt New Yorkban, hogy keresik a jogi megoldást a tranzit újraindítása érdekében.
A külgazdasági és külügyminiszter pénteken már úgy fogalmazott, hogy
érthetetlen és egyben elfogadhatatlan döntés Ukrajna részéről az orosz Lukoil magyarországi kőolajtranzitjának leállítása, és bár hazánk ellátását átmeneti megoldásokkal sikerült stabilizálni, ezek az eszközök már középtávon sem fognak működni, így gyorsan megoldást kell találni.
A Mol százhalombattai olajfinomítójában legalább 70 százalékban a Barátság kőolajvezetéken érkező orosz olajat dolgozzák fel. A Mol egyelőre nem kommentálta az olajszállítás leállását. Ha a Dunai Finomító nyersanyag nélkül marad, akkor a Mol előbb-utóbb kénytelen lesz az ország biztonsági tartalékaihoz hozzányúlni.
Nyitókép: Robert Nemeti/Anadolu via Getty Images