TUDOMÁNY-TECH

8+8 elképesztő bizonyíték arra, hogy az idő és történelem sűrű levesében élünk

8+8 elképesztő bizonyíték arra, hogy az idő és történelem sűrű levesében élünk

Tudomány-TechA serdülők harmada már egyáltalán nem védekezik szex közben – megugrott a szexuális úton terjedő betegségek aránya
2024. szeptember 10. 8:49

A serdülők harmada már egyáltalán nem védekezik szex közben – megugrott a szexuális úton terjedő betegségek aránya

Egyre ritkábban használnak óvszert a serdülők, emiatt nő a szexuális úton terjedő fertőzések és a nem kívánt terhességek kockázata – állapította meg a WHO friss jelentésében. A szexuálisan aktív európai tinédzserek mintegy 30 százaléka ráadásul bevallása szerint sem óvszert, sem fogamzásgátló tablettát nem használt a legutóbbi közösülésekor. A világszervezet a szexuális felvilágosítás hiányát okolja a riasztó számokért. 
Tudomány-Tech„Ki ne szeretné, ha maga Freud, Jung vagy Mácsai Pál lenne a személyes terapeutája” – leválthatja a mesterséges intelligencia a pszichológusokat?
2024. szeptember 8. 13:54

„Ki ne szeretné, ha maga Freud, Jung vagy Mácsai Pál lenne a személyes terapeutája” – leválthatja a mesterséges intelligencia a pszichológusokat?

Egyre többen fordulnak pszichológus, pszichiáter helyett chatbotokhoz a lelki problémáikkal. De vajon képes-e a mesterséges intelligencia pótolni a valódi terápiát? Az általunk megkérdezett szociálpszichológus szerint a technológia biztosan megreformálja majd a pszichológusi munkát, de kockázatai is vannak. 
Tudomány-TechTéglákba karcolt XX. századi történelem: százéves üzenetek mellett sétálunk el nap mint nap
2024. szeptember 7. 13:24

Téglákba karcolt XX. századi történelem: százéves üzenetek mellett sétálunk el nap mint nap

Falfirkák mindig is léteztek a nagyvárosokban. Festékszóróval, filctollal, krétával vagy bármilyen más íróeszközzel odavetett szavakkal üzentek az emberek kortársaiknak vagy éppen az utókornak. Sokszor csak egy monogram, egy név, kedvenc zenekar, politikai párt, de főleg a vágy, hogy valami nyomot hagyjanak maguk után. A műfaj egyik legkorábbi megjelenési formájának a téglákba karcolt üzenetek számítanak. Ha ugyanis éppen nem akadt a zsebben íróeszköz, csak valami keményebb tárgy (kulcs, pénzérme, miegymás), már száz ével ezelőtt is azzal karcolták tele a falakat. Ezek az üzenetek persze idővel eltűntek, ahogy a városokban felváltották a téglafalakat a keményebb vasbeton szerkezetek, de azért vannak még helyek Magyarországon is, ahol megőrződtek ezek az évszázados feliratok. Mutatunk is néhányat.
ÉletmódTévhit, hogy Freud szerint minden a szex miatt van?
2024. szeptember 4. 15:04

Tévhit, hogy Freud szerint minden a szex miatt van?

Sigmund Freud  sok elmélete nem állta ki az idő próbáját, személye alapjaiban változtatta meg azt, ahogyan a pszichológiáról gondolkodunk. Egy híres pszichoanalitikus új tanulmányában arra jutott, hogy a nagy Freud nem is volt annyira a szex megszállottja, mint azt eddig gondoltuk. Számára minden olyan tevékenység ebbe a kategóriába tartozott, amely önmagában az örömszerzésre irányult.
Tudomány-TechMacron is lelkes felhasználója a Telegramnak, amelynek tulajdonosát Franciaországban tartóztatták le
2024. augusztus 30. 9:09

Macron is lelkes felhasználója a Telegramnak, amelynek tulajdonosát Franciaországban tartóztatták le

Keleten demokráciapárti tüntetők, Nyugaton bűnözők mentsvára az üzenetküldő alkalmazás, amit több mint 900 millióan használnak világszerte. A francia hatóságok szerint a platform létrehozója, Pavel Durov bűnrészes lehet pedofíliában, fegyver- és drogkereskedelemben, illetve pénzmosásban is, a titkosított platformon ugyanis szabadon folyhatnak az illegális tevékenységek.
Tudomány-TechOlyan boldogtalanok a fiatalok, hogy tudományos alapvetéseket kell újragondolni miattuk
2024. augusztus 28. 14:50

Olyan boldogtalanok a fiatalok, hogy tudományos alapvetéseket kell újragondolni miattuk

A szociológiában korábban nagyjából mindenki által elfogadott igazságnak számított, hogy az ember boldogsága élete során egy U alakú görbe mentén alakul: a boldog, fiatal évek után jön az életközepi válság, majd az öregkor, amikor meglepő módon ismét elégedettebbek az emberek. Ez olyan univerzális szabály, hogy még a főemlősökre is igaz. Azonban mára annyira boldogtalanok lettek a fiatalok, hogy erre a kőbe vésettnek hitt tételre is rácáfolnak.
Tudomány-TechFelgyújtom a szüleim házát, elrepülök, majd kiesik az összes fogam – miért álmodjuk pont azt, amit?
2024. augusztus 25. 16:29

Felgyújtom a szüleim házát, elrepülök, majd kiesik az összes fogam – miért álmodjuk pont azt, amit?

A kutatók még mindig meglepően keveset tudnak az emberi agy működéséről, és az álmok tudománya is fehér foltnak számít. Azonban egyre érdekesebb teóriák, és egyre megkapóbb bizonyítékok akadnak az egyik legfontosabb kutatási területen: miért álmodjuk pont azt, amit álmodunk? Zsákutca vagy evolúciós előny? És mit tehetünk az éberálomért? 
Tudomány-TechAz orvostudomány óriási vakfoltja: testi betegségek is okozhatják a mentális zavarokat
2024. augusztus 22. 9:02

Az orvostudomány óriási vakfoltja: testi betegségek is okozhatják a mentális zavarokat

Egyre több a tudományos bizonyíték arra, hogy különféle mentális betegségek hátterében egészen egyszerű bakteriális fertőzések, autoimmun betegségek állnak – ezek kezelésével pedig a mentális tünetek is enyhülhetnek. Megeshet tehát, hogy nem gyógyszerre és terápiára van elsősorban szüksége a szorongászavarban, depresszióban, ADHD-ban szenvedőknek, hanem egy kézzelfoghatóbb testi baj áll mentális problémáinak hátterében.
Tudomány-TechEzek a majomhimlő tünetei – itt az újabb világjárvány?
2024. augusztus 17. 9:00

Ezek a majomhimlő tünetei – itt az újabb világjárvány?

A WHO globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett ki a most már mpoxnak nevezett majomhimlő miatt. A betegség újabb, a korábbinál fertőzőbb és halálosabb variánsa gyorsan terjed Afrika országaiban, de már Svédországban is regisztráltak egy esetet, és a szakértők szerint hamarosan Magyarországon is megjelenhet. Mutatjuk, mik a kórokozó tünetei, és mit érdemes tudni az új vírusváltozatról.  
Tudomány-TechIskola mobiltelefon nélkül: a diákoknak rémálom, a tanároknak könnyebbség
2024. augusztus 16. 9:03

Iskola mobiltelefon nélkül: a diákoknak rémálom, a tanároknak könnyebbség

Szeptembertől Magyarországon is korlátozzák az iskolai mobiltelefon-használatot, a felmérések és a nemzetközi tapasztalatok szerint ugyanis ezek az eszközök igen rossz hatással vannak a diákok teljesítményére. Egy kutatás ráadásul azt mutatja, hogy az oktatási célból használt tablet vagy laptop is zavaró lehet, azaz a modern eszközöket egyelőre nem sikerült teljesen beilleszteni a tantervekbe. A mobilok korlátozásával a legtöbb szülő egyetért, de a teljes tiltással nem: sokan szeretnék napközben is elérni a gyereküket.
Tudomány-TechA mostani tőzsdei pánikból is mintha látszana, hogy van egy aprócska baj a mesterséges intelligenciával: szinte semmi pénzt nem lehet keresni vele
2024. augusztus 6. 9:01

A mostani tőzsdei pánikból is mintha látszana, hogy van egy aprócska baj a mesterséges intelligenciával: szinte semmi pénzt nem lehet keresni vele

Elvileg történt a világon egy mesterségesintelligencia-forradalom: azonban kicsit furcsa az olyan technológiai és gazdasági forradalom, aminek szinte semmi gazdasági hatása nincs. Úgy néz ki, hogy a mesterséges intelligencia lehet a 21. század nagy aranyláza, ami sokak fantáziáját izgatja, de csak nagyon kevés embert tesz igazán gazdaggá és sikeressé. A mostani tőzsdei pánik pedig megmutatta, az MI-ben érintett nagy techcégek, például az utóbbi hónapokban agyonsztárolt Nvidia is képesek néhány nap alatt hatalmasat zuhanni. 
Tudomány-TechEinstein agyától Raszputyin péniszéig: van mersze szembenézni ezzel a bizarr kvízzel?
2024. július 28. 21:34

Einstein agyától Raszputyin péniszéig: van mersze szembenézni ezzel a bizarr kvízzel?

Az emberi társadalom egyik különös vonása, hogy sokszor nem hagyja békében nyugodni halottjait. Különösen igaz ez a hírességekre, a vallás, a kultúra, a tudomány vagy politika fontos szereplőire, akiknek egyes testrészeit máig őrzik ilyen vagy olyan formában. Cikkünk elején játékra invitáljuk az olvasót, tippelje meg, hogy igazak vagy hamisak kvízünk állításai, aztán lejjebb görgetve részletesebben is olvashat az egyes bizarr ereklyékről.
Tudomány-TechA bőréhséget sosem fogja tudni csillapítani a robot, akkor sem, ha szexelünk vele
2024. július 27. 13:02

A bőréhséget sosem fogja tudni csillapítani a robot, akkor sem, ha szexelünk vele

Ha a semmiből építenéd fel álmaid szeretőjét, hogyan nézne ki? Ezt a kérdést is vizsgálja Kaamna Bhojwani szexualitáskutató egy mesterséges intelligenciával létrehozott romantikus partnerrel. Ahogy az AI-algoritmusok egyre kifinomultabbá válnak, a chatbotokba való integrálásuk fontos etikai kérdéseket vetnek fel a lehetséges előnyökkel és kockázatokkal kapcsolatban.
Tudomány-TechElég a Facebooknak annyit tudnia rólad, hogy fiatal férfi vagy, és eláraszt nőgyűlölő tartalmakkal
2024. július 26. 17:17

Elég a Facebooknak annyit tudnia rólad, hogy fiatal férfi vagy, és eláraszt nőgyűlölő tartalmakkal

Mindannyian tapasztaltuk már, amikor a közösségi média megpróbálja lekövetni, mi az, amivel a legjobban le tudja kötni a figyelmünket: ha bővül a család, akkor kisbabás posztokkal van tele a falunk, ha imádunk főzni, egyik kajás tartalom jön a másik után. De mi van akkor, ha a Facebooknak és az Instagramnak semmilyen tudása nincs a felhasználóról a korát és a nemét leszámítva? Letesztelték, és aggasztó eredmény született.  
5:18
FókuszRandizás 2024-ben: elkerülhetetlen, hogy a mesterséges intelligencia az életünk minden területén megjelenjen
2024. július 25. 20:39

Randizás 2024-ben: elkerülhetetlen, hogy a mesterséges intelligencia az életünk minden területén megjelenjen

Ma, ha randizásról van szó, sokszor akkor is aggódunk, ha valaki 10 perc elteltével nem válaszol, késik, esetleg fél napig nem veszik fel a telefont. Miközben a technológia közelebb hozott minket egymáshoz, el is távolodtunk a másiktól. A mesterséges intelligencia ma már jobban ismer minket, mint bárki, és úgy tűnik, az AI már az érzéseinkbe is beleszól. 
Tudomány-TechDegeszre keresheti magát, aki álhíreket terjeszt
2024. július 25. 16:32

Degeszre keresheti magát, aki álhíreket terjeszt

Megtörtént az, ami miatt sokan fenntartásokkal kezelik a mesterséges intelligencia használatát a tartalomgyártásban. Egy ismert ír producert egy MI-generált cikkben szexuális visszaélésekkel vádoltak meg, ráadásul az ügyben a Microsoft is érintett. A portál azóta eltűnt, de találtak még 840-et mellette. A mesterséges intelligencia által generált cikkek ugyanis olcsón előállíthatóak, könnyen terjeszthetőek, emiatt pedig sokat lehet keresni a reklámbevételekkel.