Nagy Martin

2:34
Híradó„Dúró Dórának akár meg is lehet köszönni, hogy csinált egy nagy hírverést a kiállításnak” – átragasztotta a Mi Hazánk az ARC egyik plakátját
2024. szeptember 24. 20:12

„Dúró Dórának akár meg is lehet köszönni, hogy csinált egy nagy hírverést a kiállításnak” – átragasztotta a Mi Hazánk az ARC egyik plakátját

Átragasztották a Mi Hazánk Mozgalom aktivistái az ARC kiállítás egyik plakátját a Bikás Parkban. A köztéri plakátkiállításon az alkotó az anyasággal járó nehézségekre akart rámutatni képével, ezt azonban a párt családellenes propagandának minősítette. A rendőrség rongálás miatt hivatalból eljárást indított.
2:25
HíradóA modellváltó egyetemeken már csak a Pannónia programmal tudnak külföldön tanulni a diákok, kevesebb lehetőséggel
2024. szeptember 23. 19:55

A modellváltó egyetemeken már csak a Pannónia programmal tudnak külföldön tanulni a diákok, kevesebb lehetőséggel

Idén szeptembertől valóban megszűnt az Erasmus lehetősége a modellváltó egyetemekre járó diákoknak a hallgatói önkormányzatok országos szervezete szerint. Megkeresésünkre a Corvinus, a Miskolci Egyetem, és a Soproni Egyetem is megerősítette: az Erasmus helyett csak az állami Pannónia programmal tudnak külföldön tanulni a diákok. A Corvinuson ebben a tanévben 700 hallgató van az új ösztöndíjjal külföldön, náluk a korábban elérhető egyetemek 80 százaléka érhető el az új programmal.
2:47
HíradóA Római-parton a házak egy része már vízben áll, Karácsony Gergely a katasztrófaturistáknak üzent
2024. szeptember 17. 19:41

A Római-parton a házak egy része már vízben áll, Karácsony Gergely a katasztrófaturistáknak üzent

Vasárnap tetőzik a Duna Budapesten, de már péntektől nagyon magas lesz a vízállás. A szakemberek elhúzódó apadásra készülnek, így várhatóan a jövő hét közepéig nyolc méter felett marad a Duna. A fővárosban eddig már majdnem egymillió homokzsákot felhasználtak a védekezéshez, a legkritikusabb részen, a Római-parton több ezer köbméternyi agyaggal támasztják meg a gátat. Itt a part menti házak egy része már vízben áll. Karácsony Gergely főpolgármester arra figyelmeztet, hogy a következő napokban senki se katasztrófaturistáskodjon a Dunánál, mert nagyon erős lesz a sodrás.
Tudomány-TechA serdülők harmada már egyáltalán nem védekezik szex közben – megugrott a szexuális úton terjedő betegségek aránya
2024. szeptember 10. 8:49

A serdülők harmada már egyáltalán nem védekezik szex közben – megugrott a szexuális úton terjedő betegségek aránya

Egyre ritkábban használnak óvszert a serdülők, emiatt nő a szexuális úton terjedő fertőzések és a nem kívánt terhességek kockázata – állapította meg a WHO friss jelentésében. A szexuálisan aktív európai tinédzserek mintegy 30 százaléka ráadásul bevallása szerint sem óvszert, sem fogamzásgátló tablettát nem használt a legutóbbi közösülésekor. A világszervezet a szexuális felvilágosítás hiányát okolja a riasztó számokért. 
Tudomány-Tech„Ki ne szeretné, ha maga Freud, Jung vagy Mácsai Pál lenne a személyes terapeutája” – leválthatja a mesterséges intelligencia a pszichológusokat?
2024. szeptember 8. 13:54

„Ki ne szeretné, ha maga Freud, Jung vagy Mácsai Pál lenne a személyes terapeutája” – leválthatja a mesterséges intelligencia a pszichológusokat?

Egyre többen fordulnak pszichológus, pszichiáter helyett chatbotokhoz a lelki problémáikkal. De vajon képes-e a mesterséges intelligencia pótolni a valódi terápiát? Az általunk megkérdezett szociálpszichológus szerint a technológia biztosan megreformálja majd a pszichológusi munkát, de kockázatai is vannak. 
BelföldSok iskolában szinte lehetetlen betartatni a telefonozást korlátozó rendeletet, ami miatt máris kirúgták a Madách igazgatóját
2024. augusztus 29. 9:35

Sok iskolában szinte lehetetlen betartatni a telefonozást korlátozó rendeletet, ami miatt máris kirúgták a Madách igazgatóját

Szeptembertől a kormány egy rendelettel korlátozza az iskolai mobiltelefon-használatot. A diákoknak a tanítási órák megkezdése előtt le kell adniuk okoseszközeiket, és csak a nap végén kapják vissza azokat. Az iskolai mobilozás visszaszorítását alapvetően támogatják a szülők és a pedagógusok is, hiszen könnyen elvonhatja a diákok figyelmét, azonban a nagyobb intézményekben szinte lehetetlen lenne betartatni. A rendelet életszerűtlenségéről írt a szülőknek és a diákoknak a budapesti Madách Imre Gimnázium nevelőtestülete is, amire súlyos retorzió volt a válasz: szerdán azonnali hatállyal menesztették az intézményt 24 éve vezető Mészáros Csabát. A PDSZ szerint a rendelet nemcsak átgondolatlan, hanem káros is és sokkal jobb lenne, ha az iskolák maguk dönthetnének a mobilhasználatról. Az általunk megkérdezett intézmények között van, ahol biztosan nem fogják reggel begyűjteni az összes telefont, de akad olyan iskola is, ahonnan már jóformán kitiltották a kütyüket. A Belügyminisztérium megkeresésünkre közölte: oktatási célokra továbbra is használhatók a készülékek.
Külföld„Mi a f*szt gondoltak, mi fog történni? Feladjuk? Menjetek a p*csába!” – forrnak az indulatok Lengyelországban Tuskék miatt
2024. július 27. 13:59

„Mi a f*szt gondoltak, mi fog történni? Feladjuk? Menjetek a p*csába!” – forrnak az indulatok Lengyelországban Tuskék miatt

Hiába váltották le az ultrakonzervatív kormányt Lengyelországban, a parlament alsóházán nem ment át a terhességmegszakítást dekriminalizáló törvényjavaslat. Donald Tusk lengyel miniszterelnök azt ígérte, ha megválasztják, enyhít a szigorú abortusztörvényeken, azonban félő, hogy nem lesz meg a többsége reformjai végrehajtásához. Az országban a tervezet elutasítása után megint utcára vonultak az emberek, sok lengyel nő ugyanis csalódott a kormányban.
Gazdaság„Aranyos kis 8 m2-es szobába keresünk lakót” – a ponthatárok kihirdetése után még tovább drágul a lakásbérlés
2024. július 25. 7:05

„Aranyos kis 8 m2-es szobába keresünk lakót” – a ponthatárok kihirdetése után még tovább drágul a lakásbérlés

A felsőoktatási ponthatárok kihirdetése indulhat a roham az albérletekért. Július elején már 250 ezer forint volt Budapesten az átlagos bérleti díj, de már Debrecenben is közel ennyiért lehet kiadó lakáshoz jutni. A legjobb ajánlatokra akár órákon belül lecsapnak, a ponthatárok kihirdetése pedig nemcsak a kínálaton, hanem várhatóan az árakon is dobni fog. Mire figyeljenek a lakáskeresők, és mekkora áremelkedést bír még el a piac? Balogh Lászlóval elemeztük a helyzetet.
Tudomány-TechGyilkos robotokkal vívhatják a háborúkat? – már zajlik az AI-fegyverkezési verseny
2024. július 22. 11:51

Gyilkos robotokkal vívhatják a háborúkat? – már zajlik az AI-fegyverkezési verseny

A nagyhatalmak és a cégek egyre több pénzt ölnek a mesterségesintelligencia-alapú hadviselésbe. A technológia katonai felhasználása számos etikai kérdést felvet, az pedig hatalmas probléma, hogy a területen nincs semmiféle nemzetközi szabályozás. Az általunk megkérdezett szakértő szerint a hidegháborúhoz hasonló MI-fegyverkezési verseny zajlik, de még korai lenne gyilkos robotokról beszélni. Egy esetleges közvetlen háborút viszont az a nagyhatalom fog megnyerni, amelyiknek hamarabb lesz mesterségesintelligencia-alapú fegyvere.
Tudomány-TechA kánikulán és egy táskán múlhatott Hitler élete – 80 éve hajtották végre a világtörténelem egyik legmerészebb merényletét
2024. július 20. 8:53

A kánikulán és egy táskán múlhatott Hitler élete – 80 éve hajtották végre a világtörténelem egyik legmerészebb merényletét

80 éve ezen a napon a náci vezérkar egy része merényletet kísérelt meg Adolf Hitler, a Harmadik Birodalom diktátora ellen. A Führernek szerencséje volt: aznap a hőség miatt nem a betonból épített bunkerben, hanem egy faépületben tartották meg az értekezletet, az egyik tiszt pedig odébb tette a bombát tartalmazó táskát. A Valkűr-hadművelet hamarabb véget vethetett volna a második világháborúnak, emberek millióinak életét mentve meg, de végül teljes kudarcot vallott.
Tudomány-TechTényleg lehallgat minket a Facebook?
2024. július 11. 15:52

Tényleg lehallgat minket a Facebook?

Rengeteg emberrel előfordult már, hogy élőszóban beszélgetett valamiről, majd később, amikor fellépett egy közösségi oldalra, rögtön egy azzal a dologgal kapcsolatos hirdetésbe botlott. Sokan azt gondolják, hogy ez nem lehet véletlen, és a nagy techcégek, mint a Facebook anyavállalata, a Meta, lehallgatják a telefonjaikat. A régóta terjedő hiedelemre a válasz pedig jóformán ugyanolyan aggasztó, mint amire elsőre gondolnánk. 
BelföldMagyarországon a legalacsonyabb a hírekbe vetett bizalom
2024. június 18. 7:16

Magyarországon a legalacsonyabb a hírekbe vetett bizalom

Magyarországon és Görögországban a legalacsonyabb a hírekbe vetett bizalom – derül ki a Reuters Intézet friss riportjából, amely 47 ország médiahelyzetét és hírfogyasztását vizsgálta. A jelentés szerint világszerte egyre kevesebben olvasnak híreket, mert túl lehangolónak, könyörtelennek vagy éppen unalmasnak, repetitívnek tartják azokat, és sokan vannak olyanok is, akik a tehetetlenség érzése maitt tartják távol magukat a hírektől. Melyek a legmegbízhatóbbnak tartott hírforrások Magyarországon, milyen helyzetben van itthon a független média, és vajon tényleg a mesterséges intelligencia üthet szöget a hagyományos újságírás koporsójába?  
EurópaEzt várják a magyarok a képviselőktől, akiket az Európai Parlamentbe küldenek
2024. június 9. 15:44

Ezt várják a magyarok a képviselőktől, akiket az Európai Parlamentbe küldenek

Az Európai Parlamentbe kijutó magyar képviselőktől az emberek kétharmada azt várja, hogy egységesen képviseljék a kormány álláspontját, és még többen gondolják úgy, hogy elsősorban Magyarország érdekeivel kell foglalkozniuk. A magyarok többsége szerint érezhető hatása van életükre annak, hogy kik képviselik Magyarországot az EP-ben, azonban csak a lakosság 10 százaléka gondolja, hogy Magyarország nagy mértékben tudná befolyásolni az EU jövőjét, döntéseit – derül ki a Závecz Research RTL számára készített felméréséből.
EurópaBeérett a propaganda: a magyarok 41 százaléka szerint Soros György és családja áll az EU vezetői mögött
2024. június 6. 7:03

Beérett a propaganda: a magyarok 41 százaléka szerint Soros György és családja áll az EU vezetői mögött

Jól tetten érhető a kormánykommunikáció hatása nemcsak a fideszes szavazók, hanem az ellenzékiek körében is. A magyarok többsége szerint az EU túlságosan belefolyik az orosz-ukrán háborúba, és rá akarja kényszeríteni Magyarországra, hogy bevándorlókat fogadjon be. Az ország fele szerint az EP-választás tétje, hogy béke lesz vagy háború, tízből négy magyar pedig már azzal is egyetért, hogy az EU vezetői mögött Soros György és családja áll – derül ki a Závecz Research RTL számára készített felméréséből. 
EurópaNyakunkon az EP-választás, egyre többen próbálnak becsapni – így védekezhetünk az álhírekkel szemben
2024. május 21. 7:00

Nyakunkon az EP-választás, egyre többen próbálnak becsapni – így védekezhetünk az álhírekkel szemben

A júniusi európai parlamenti választások közeledtével megszaporodtak az álhírek, a manipulált tartalmak és a dezinformáció a közösségi médiában. Az rtl.hu Krekó Péter politikai pszichológust, a Political Capital igazgatóját kérdezte a platformok felelősségéről, a technológia bevetésének lehetőségéről a kampányokban és arról, hogyan védekezhetünk a manipulált tartalmak ellen.
BelföldMár küszöbön a digitális állampolgárság, szombattól letölthető az applikáció
2024. május 17. 18:42

Már küszöbön a digitális állampolgárság, szombattól letölthető az applikáció

Hamarosan új időszámítás kezdődik az ügyintézésében. Szombattól letölthető a Digitális Állampolgárság Program telefonos applikációja, május 21-től pedig már regisztrálni is lehet rá. Az első funkciók ősszel élesednek, a jövőben pedig a legtöbb ügyintézést ezen keresztül lehet majd elindítani, nem kell magunknál hordanunk okmányainkat sem. A nagyszabású digitalizációval kapcsolatban azonban adatvédelmi aggályok is felmerültek, és azt sem tudni még, hogy mennyire lesz megbízható a szolgáltatás. Összeszedtük, mit érdemes tudni a programról.
Belföld„Államosítás, központosítás, szakmaiatlan politikai döntés” – a kormány egy kézbe adja a százmilliárdos kórházi gyógyszerbeszerzéseket
2024. május 15. 15:22

„Államosítás, központosítás, szakmaiatlan politikai döntés” – a kormány egy kézbe adja a százmilliárdos kórházi gyógyszerbeszerzéseket

A kormány egyetlen, általa kiválasztott szereplőre, egy hamarosan létrejövő projekttársaságra bízná a kórházak gyógyszerbeszerzéseit. A 350 milliárd forintos bizniszről a Rogán Antalhoz tartozó Miniszterelnöki Kabinetiroda dönthet, a kiszervezéssel pedig kivételezett helyzetbe hozhatják a központi beszerzést bonyolító társaságot. A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint a modell hungarikum és aggályos.
EurópaAz ereszen menekülő, a börtönben ülő és a pornónéző – íme a ciklus legemlékezetesebb EP-képviselői
2024. április 25. 17:49

Az ereszen menekülő, a börtönben ülő és a pornónéző – íme a ciklus legemlékezetesebb EP-képviselői

A 2019-2024 közötti európai parlamenti ciklus sem volt mentes a botrányoktól: kínos sztorik, amiket lemondások követtek, zaklatási ügyek és egy korrupciós botrány, ami alaposan megtépázta az Európai Parlament renoméját. Bemutatjuk azokat az EP-képviselőket az elmúlt öt évből, akiknek valószínűleg nem fognak szobrot állítani Brüsszelben.
Belföld„A hangja mindenkinek nagyobb, mint az ereje” – ilyen a kalauzok munkája a MÁV járatain
2024. április 19. 7:21

„A hangja mindenkinek nagyobb, mint az ereje” – ilyen a kalauzok munkája a MÁV járatain

Munkájukra hivatásként tekintenek, amit vagy szívvel-lélekkel csinál az ember, vagy sehogy – mondták az rtl.hu által megkérdezett kalauzok. Kérdés, hogy meddig találkozhatunk velük, miután a MÁV éppen teszteli, hogy bizonyos járatok jegyvizsgáló nélkül közlekedjenek. A Vasutasok Szakszervezetének képviselője úgy gondolja, ez elhamarkodott döntés, és szerinte a lépés hátterében valójában a humán kiadások lefaragása és a munkaerőhiány áll, egyre több kollégája fél a létszámleépítéstől. Az általunk megkérdezett szakmabeliek arra számítanak, hogy a kalauz nélküli vonatokon nem fognak többen bliccelni, csak nem minden bliccelőt kapnak majd el.
Tudomány-Tech„Aki művelt, az nem feltétlenül intelligens” – ezek a leggyakoribb tévhitek az IQ-tesztekről
2024. április 7. 16:05

„Aki művelt, az nem feltétlenül intelligens” – ezek a leggyakoribb tévhitek az IQ-tesztekről

Az intelligenciáról és az IQ-tesztekről rengeteg tévhit kering. A magas IQ-val rendelkezők általában műveltebbek az átlagosnál, ez azonban önmagában senkit sem tesz bölcsebbé, megfontoltabbá, nem lesznek jobbak tőle a szociális készségeink sem. Noha az intelligencia örökölhető, a genetika mellett a környezeti hatások legalább annyira befolyásolják, hogy felnőttkorukra mennyire lesznek intelligensek a gyerekek. Dr. Kovács Katalint, a Mensa HungarIQa egyesület elnökét kérdeztük az IQ-tesztekkel kapcsolatos leggyakoribb tévhitekről.
Tudomány-TechNyakunkon két választás, mutatjuk, hogyan ismerje fel a mesterséges intelligencia által generált tartalmakat
2024. március 28. 11:13

Nyakunkon két választás, mutatjuk, hogyan ismerje fel a mesterséges intelligencia által generált tartalmakat

A ChatGPT-t jegyző OpenAI nemrég bemutatta első videókészítő mesterséges intelligenciáját. A Sora nevű modell a hibái ellenére döbbenetesen élethű felvételeket alkot, amelyekről egy friss felmérés szerint az emberek fele már nem tudja megmondani, hogy azokat ember vagy gép készítette. A technológia melegágya a visszaéléseknek, legyen szó álhírekről, dezinformációról vagy más csalásokról. Összeszedtük, mire képes a Sora, és azt is megmutatjuk, hogyan ismerheti fel az MI által generált videókat.  
EurópaKijelenthető, hogy közösségimédia-függő nemzet vagyunk? – nem elég, hogy ezeket az oldalakat pörgetik, jórészt innen tájékozódnak a magyarok
2024. március 27. 15:20

Kijelenthető, hogy közösségimédia-függő nemzet vagyunk? – nem elég, hogy ezeket az oldalakat pörgetik, jórészt innen tájékozódnak a magyarok

Dánia és Ciprus után Magyarországon használják a legtöbben a közösségi médiát az Európai Unióban – derül ki az Eurostat friss adataiból. Sok szülő aggódik a gyerekekért, mert ráfüggtek a közösségi médiára, ám nagyon nehéz úgy jó példát mutatni, ha a felnőttek is egyre több időt töltenek ezeken a platformokon. Miközben vannak nemzetek, ahol a lakosság kevesebb, mint fele számít közösségimédia-használónak. Forgács Mariann socialmedia-szakértőt kérdeztük a magyarok online szokásairól.
Tudomány-Tech„Magyar Péter Orbán Viktor ellenzékébe' a kihívásokat beletépi” – csodás rapszámot írt az AI a magyar politikai helyzetről
2024. március 22. 14:01

„Magyar Péter Orbán Viktor ellenzékébe' a kihívásokat beletépi” – csodás rapszámot írt az AI a magyar politikai helyzetről

A Suno dalgeneráló MI-jével bárki könnyedén létrehozhat teljesen élvezhető minőségű, saját zeneszámokat pusztán pár szó begépelésével, bármilyen stílusban és nyelven. A mesterséges intelligencia segítségével készítettünk patrióta folkmetált Vlagyimir Putyinról és rapzenét Magyar Péterről. Mutatjuk, hogyan próbálhatja ki.
KülföldRácz András Putyin győzelméről: Sötét jövő, egy új Brezsnyev-korszak vár Oroszországra
2024. március 19. 14:51

Rácz András Putyin győzelméről: Sötét jövő, egy új Brezsnyev-korszak vár Oroszországra

„Oroszország tovább halad az egyre zártabb, autoriterebb, paranoidabb működés útján” – mondta Rácz András Oroszország-szakértő, akit arról kérdeztük, mi vár a háborúban álló országra és 143 millió lakójára a következő hat évben most, hogy Vlagyimir Putyin óriási fölénnyel nyerte az elnökválasztást. És vajon mi történne akkor, ha az elnök betegség vagy haláleset miatt nem tudná kitölteni ciklusát?
EurópaKét metró, a hírhedtté vált M30-as autópálya és emeletes vonatok – ezekre adta a legtöbb pénzt az EU az elmúlt 20 évben
2024. március 13. 5:58

Két metró, a hírhedtté vált M30-as autópálya és emeletes vonatok – ezekre adta a legtöbb pénzt az EU az elmúlt 20 évben

Összesen több mint 1051 milliárd forintot tesz ki az elmúlt 20 esztendő tíz legnagyobb magyarországi, megvalósult uniós projektjének kifizetett EU-támogatása – derül ki az Európai Bizottság adataiból. Magyarország 2004. május 1-jén csatlakozott az Európai Unióhoz, az évforduló alkalmából pedig összeszedtük, mi épült, szépült vagy újult meg uniós források segítségével. Metrók, sztrádák, emeletes vonatok – íme a top 10 legnagyobb hazai EU-beruházás.
EurópaAz orosz GDP köszöni, jól van – van értelme így a szankcióknak?
2024. február 23. 5:59

Az orosz GDP köszöni, jól van – van értelme így a szankcióknak?

2024. február 24-én lesz két éve, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, amire válaszul a Nyugat addig példátlan szankciókat vetett ki az agresszorra. Az Európai Unió immáron a tizenharmadik szankciós csomagot hagyja jóvá, Vlagyimir Putyin azonban mégsem tért jobb belátásra, miközben az európai politikában is erősödik a szankcióellenesség. Noha a GPD-adatok szerint az orosz gazdaság él is virul, valójában ez a hadigazdálkodásra átállás eredménye, amiből a civil lakosság csak nagyon keveset profitál. Feledy Botond külpolitikai szakértő szerint a Nyugat igyekszik a létező réseket betömni, emiatt a büntetőintézkedések eredményessége változó. A 13. csomaggal azonban teljesen új vizekre evez az EU: kínai cégeket is szankcionálnak, erre eddig nem volt példa.
EurópaSchengen és 3 milliárd forint naponta – mit adott nekünk Brüsszel az elmúlt 20 évben?
2024. február 21. 6:03

Schengen és 3 milliárd forint naponta – mit adott nekünk Brüsszel az elmúlt 20 évben?

Magyarország 2004. május 1-jén, húsz évvel ezelőtt csatlakozott az Európai Unióhoz. Összeszedtük, mi mindent köszönhet Magyarország az uniós tagságnak, és melyek azok az előnyök, amelyeket sokan természetesnek gondolnak, holott a csatlakozásunk előtt korántsem voltak azok. Emlékszik még a vámokra, az útlevélre és a sorban állásra a határon? Az EU-nak hála már ez sincsen. 
BelföldNagy Feró Varga Judit exférjéről: Aki kiszáll valahonnan, nem sz*rik vissza a fészekbe
2024. február 13. 15:26

Nagy Feró Varga Judit exférjéről: Aki kiszáll valahonnan, nem sz*rik vissza a fészekbe

Nagy Ferót meglepte Novák Katalin és Varga Judit lemondása, nem számított rá. Szerinte hibát követtek el, ezért tisztességesen jártak el, amikor bejelentették távozásukat. A Kossuth-díjas énekes a volt igazságügyi miniszter exférjének is üzent. Nagy Feró szerint Magyar Péter elárulta azt, amiben eddig részt vett, ezért nem kéne „visszakiabálnia”, a saját fészkébe piszkítania.
GazdaságMiért van az utolsók között Magyarország a megújuló energiában?
2024. február 12. 6:04

Miért van az utolsók között Magyarország a megújuló energiában?

Az elmúlt szűk tíz évben csak Magyarországon és Szlovéniában csökkent a megújuló energiaforrások aránya az Eurostat adatai alapján. Az általunk megkérdezett szakértők szerint fontos előrelépés, hogy megszűnt itthon a szélerőművek teljes tiltása, ám a kormány terveinek sokszorosát lehetne biztos megtérüléssel telepíteni. Magyarországon azért sem nőnek a számok, mert az energiafogyasztásunk nem csökken, és a geotermiában rejlő potenciált sem aknázzuk ki. A szakértők úgy látják, a bruttó elszámolás bevezetése miatt várhatóan zuhanni fog a napelemes lakossági áramtermelés vonzereje, a kormány céljai viszont ettől függetlenül simán hozhatók.
Tudomány-Tech„Én még nem állnék sorba érte” – interjú Meszéna Domokos harvardi magyar agykutatóval Elon Musk agychipjéről
2024. február 7. 10:47

„Én még nem állnék sorba érte” – interjú Meszéna Domokos harvardi magyar agykutatóval Elon Musk agychipjéről

Elon Musk vállalata, a Neuralink sikeresen beültetett egy chipet egy ember agyába. A milliárdos cégvezér nem árult el részleteket, de biztosak lehetünk abban, hogy hamarosan megismeri a kísérleti alanyt a világ. Van-e félnivalója az implantátum első gazdájának? Hányan fogják követni a példáját, és hány évbe telhet, mire szélesebb körben elérhetővé válnak az agy-gép interfészek? Dr. Meszéna Domokossal, az TTK Integratív Idegtudományi Csoport és a Harvard Medical School agykutatójával beszélgettünk. 
2:02
Belföld„A fojtószorítást éreztem nagyon, a torkom fájt, kívül és belül is” – megszólalt a rajongó, akit lesokkolóztak Krúbi koncertjén
2024. január 30. 17:26

„A fojtószorítást éreztem nagyon, a torkom fájt, kívül és belül is” – megszólalt a rajongó, akit lesokkolóztak Krúbi koncertjén

V.B.-t meglökdösték és földre vitték a valtonos biztonsági őrök, egyikük sokkolót is használt ellene az arénás Krúbi-koncerten. Fél óra leforgása alatt többször is sokkolták a fiatalt, pedig hivatalosan nem is lehetett volna ilyen eszköz a biztonságiaknál a vagyonvédelmi kamara szerint. Az áldozat úgy látja, hogy a biztonsági szolgálat aránytalanul keményen lépett fel, és nem csak ellene – de egyelőre még nem tett feljelentést az ügyben. Azt állítja, Krúbi menedzsere megkereste őt, és azt mondta, ők nem tehetnek a történtekről, de kárpótlást ígért a bántalmazott rajongóknak.
KülföldLehet-e amerikai-iráni háború abból, hogy amerikai katonákat öltek meg a Közel-Keleten?
2024. január 29. 12:27

Lehet-e amerikai-iráni háború abból, hogy amerikai katonákat öltek meg a Közel-Keleten?

A gázai háború kezdete óta először amerikai katonák haltak meg ellenséges tűzben a Közel-Keleten. Az Egyesült Államok nem hagyhatja megtorlatlanul a történteket, de Washington nem akar egy újabb háborút sem, pláne választási évben, ezt az afganisztáni és iraki emlékek fényében az amerikai közvélemény sem támogatná. Kaiser Ferenc biztonság- és védelempolitikai szakértőt kérdeztük arról, hogy jöhet-e eszkaláció a közel-keleti konfliktusban.
Tudomány-TechTeleszemeteltük a világűrt, fojtogatja a Földet a sok kozmikus hulladék
2024. január 10. 14:44

Teleszemeteltük a világűrt, fojtogatja a Földet a sok kozmikus hulladék

Már nemcsak a Földet, hanem a világűrt is teleszemeteltük: becslések több mint 130 millió darab 1 mm-nél nagyobb űrszemétdarab kering a fejünk felett, összesen körülbelül 11-12 ezer tonna. Minél több műholdat lövünk fel, annál nagyobb lesz a kozmikus roncstemető, és az űrturizmus népszerűbbé válása is ronthat a helyzeten. A légkörbe visszajutó hulladékok pusztítják az ózonréteget, de a rengeteg objektum hosszútávon a világűr felfedezését is ellehetetlenítheti. Az űrszemét szabályozásának jogi hátterét kutató szakértő szerint a világűr az új vadnyugat, ahol kis túlzással még szabadon lehet garázdálkodni. Utánajártunk, hogyan lehetne kipucolni a világűrt, és ez kinek volna a feladata. 
KülföldMesterséges intelligenciával vadássza le az amerikai kémeket Kína
2024. január 5. 10:25

Mesterséges intelligenciával vadássza le az amerikai kémeket Kína

Egy új jelentés szerint a kínai állambiztonság mesterségesintelligencia-alapú kémprogramot fejlesztett, hogy megfigyelje a Pekingbe látogató külföldi diplomatákat és katonai tisztviselőket. Kína elsőszámú hírszerző ügynöksége mindent megtesz annak érdekében, hogy felvegye a versenyt a CIA-val, amerikai állampolgárokat is beszerveznek ügynöknek, a módszereik pedig egyre kifinomultabbak.