Magyarországon az egyik legmagasabb az öngyilkosságok aránya egész Európában

Nagy MartinNagy Martin

2024. szeptember 9. 15:01

Szlovénia és Litvánia után Magyarországon a legmagasabb az öngyilkosságok aránya 100 ezer lakosra vetítve az Európai Unióban – derül ki az Eurostat adataiból. Régiós bontásban pedig a Dél-Alföld már a második legrosszabb ezen az összes európai régió közül. A lesújtó számokhoz a koronavírus-járvány is hozzájárulhatott.

100 ezer lakosra vetítve a franciaországi Limousin régió után a Dél-Alföldön a legmagasabb az öngyilkosságok aránya egész Európában. Ha nem régiósan, hanem országosan vizsgálják, akkor pedig Magyarország uniós szinten a harmadik legrosszabb ezen a téren – derül ki az Eurostat hétfőn közzétett, 2021-es adataiból.

Magyarországon az egyik legmagasabb az öngyilkosságok aránya egész EurópábanSzeptember 10-én lesz öngyilkosság-megelőzés világnapja, az uniós statisztikai hivatal ebből az alkalomból közölt összesítést a tagállami és regionális számokról. Az adatok szerint 2021-ben 47 346 öngyilkosság történt az EU-ban, ami az abban az évben bejelentett összes haláleset 0,9 százalékának felelt meg. Vagyis 100 ezer uniós állampolgárra átlagosan 10,2 ilyen haláleset jutott, ami 13,3 százalékos csökkenés a tíz évvel korábbi, 2011-es adatokhoz képest. 

Az uniós országok közül Szlovéniában regisztrálták a legmagasabb öngyilkossági rátát 2021-ben: 100 lakosra vetítve 19,8 halálesetet, ezt követi Litvánia (19,5) és Magyarország (15,7).

Magyarország tehát nagyon messze van az EU-s átlagtól, és szinte minden szomszédunk jobban áll ezen a téren. Horvátországban (14), Ausztriában (12), Romániában (9,3) és Szlovákiában (7,5) is mérsékeltebb az öngyilkossági ráta.

A skála másik végén Ciprus áll, ahol mindössze 2,7 öngyilkosság jut 100 ezer lakosra. Ezen a téren a görögök és az olaszok is jobban állnak, esetükben ennek aránya 4,2, illetve 5,9 százalék. A regionális adatokból (NUTS2-es régiók) kiderül: az öngyilkosságok aránya a franciaországi Limousinban volt a legnagyobb (21,9 haláleset/100 ezer lakos).

A második helyen azonban a Dél-Alföld áll (21,7 haláleset/100 ezer lakos), azt követi szorosan a szlovéniai Vzhodna (21,6 haláleset/100 ezer lakos).

Azonban az sem mindegy, hogy az ország melyik területén lakik valaki. Az adatok szerint itthon a Nyugat-Dunántúlon és a dél-dunántúli régióban a legkisebb az öngyilkossági arány – 12,4, illetve 12,9 jut 100 ezer lakosra. Viszont kijelenthető: nincs olyan régió az országban, ahol olyan alacsony lenne az öngyilkossági ráta, hogy megközelítse az uniós átlagot.

Az előző évekhez hasonlóan egyébként a férfiak hajlamosabbak arra, hogy önként véget vessenek az életüknek, mint a nők: az összes öngyilkosság 76,7 százalékát tették ki uniós szinten. A legtöbb, több mint 17 ezer öngyilkosságot a 45-64 éves korcsoportban regisztrálták az EU-ban, ami az összes ilyen haláleset 37 százalékát jelentette. 

A járvány, a lezárások és a megnövekedett alkoholfogyasztás hozzájárulhatott

Korábban az rtl.hu-n beszámoltunk arról, hogy jelentősen megnőtt az öngyilkosságok és az öngyilkossági kísérletek száma a koronavírus-járvány alatt, amihez a lezárások és a megnövekedett alkoholfogyasztás is hozzájárulhatott. Az öngyilkossági kísérletek számáról nem, de a véghez vitt öngyilkosságok számáról közöl adatokat a KSH is.

Ezek szerint 2020-ban jelentősen – mintegy tíz százalékkal – többen lettek öngyilkosok, mint 2019-ben, amivel egy évtizedek óta csökkenő trend tört meg. Korábban a Reggeli is foglalkozott ezzel a témával. Magyarország egyébként nem csak Európában vezeti a sort: rendre az öngyilkossági világlista felső harmadában van, nagyjából egy kategóriában az USA-val és Kazahsztánnal.

Ha ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123-as ingyenes lelki elsősegély-számot!

Nyitókép (illusztráció): Getty Images