KLÍMAVÁLTOZÁS

2:06
Zöld HírekSárlavina, villámárvíz, hőhullám – Hongkongban még a tőzsde is bezárt a trópusi vihar miatt
2023. július 17. 19:44

Sárlavina, villámárvíz, hőhullám – Hongkongban még a tőzsde is bezárt a trópusi vihar miatt

Világszerte fokozódnak a szélsőséges időjárási jelenségek. Az elmúlt napokban a hőhullámok mellett több tucatnyi országból érkeztek hírek és felvételek a viharok és esőzések miatt kialakult helyzetről. Több helyen számos emberéletet követeltek a katasztrófák. Közben újra és újra erdő- és bozóttüzek keletkeznek. A szakemberek szerint az el Nino jelenség csak fokozza a légkör felmelegedését.
Tudomány-TechMekkora az a hőség, amit még elviselünk?
2023. július 17. 12:04

Mekkora az a hőség, amit még elviselünk?

Július első hete volt a legmelegebb hét a Földön a mérések kezdete óta. Olaszországban akár 49 fok is lehet, Magyarországon harmadfokú riasztás lépett életbe. Egyre több a hőártalommal kapcsolatos esetek, mentőhívások száma, amelyek közül a leggyakoribb ok nagy meleg miatt bekövetkező ájulás. Zárt térben, 50-60 Celsius fokos hőmérséklet esetén 2-3 órán belül kialakul a hőguta, és ez az állapot néhány órán belül halálhoz vezethet segítségnyújtás nélkül. 
Tudomány-TechMár egy filmet sem fogunk tudni végignézni, olyan gyorsak lesznek a jövő repülői – új korszak kezdődik a légiközlekedésben
2023. július 11. 18:31

Már egy filmet sem fogunk tudni végignézni, olyan gyorsak lesznek a jövő repülői – új korszak kezdődik a légiközlekedésben

Számos cég kísérletezik hiperszonikus repülőgépekkel, amelyek akár a hangsebesség ötszörösével, több mint 6000 kilométer/órás sebességgel is képesek szelni az eget. Nemrégiben a spanyol kormány 12 milliárd euróval szállt be egy svájci startupcégbe, amely egy hidrogén-meghajtású hiperszonikus utasszállító repülőgép fejlesztésébe fogott. Ha sikerrel járnak és áttörést érnek el, akkor a jövőben nemcsak gyorsabb, hanem fenntarthatóbb is lesz repülés.
13:28
ReggeliJön egy olyan generáció, akinek már nem az lesz a legfontosabb, hogy mennyit keres
2023. június 30. 12:54

Jön egy olyan generáció, akinek már nem az lesz a legfontosabb, hogy mennyit keres

Tíz évünk van arra, hogy érdemi lépéseket tegyünk a klímaváltozás lassítására. Szakértők szerint azonban a drasztikus megoldások csak ideig-óráig működnek, pici lépésekkel tudunk tartós eredményt elérni. Ez ugyan ellentmond annak, hogy nincs sok időnk, de türelmesnek kell lennünk. A zöld átállásban különösen nagy szerepe lehet a vállaltoknak és cégeknek, akik leginkább példamutatással tudják motiválni a munkavállalóikat. Ürge-Vorsatz Diána szerint a gazdasági struktúrák rendszerszintű átalakítására lenne szükség, ahol a cél nem az évenkénti növekedés lenne.
Külföld„A legbrutálisabb, soha véget nem érő hőhullám, amit a világ valaha látott” – halálos tavasz köszöntött a Földre
2023. június 21. 14:32

„A legbrutálisabb, soha véget nem érő hőhullám, amit a világ valaha látott” – halálos tavasz köszöntött a Földre

2023 első felében világszerte sokasodtak a pusztító időjárási jelenségek, amik arra engednek következtetni, hogy a klímaváltozás már korántsem a jövő. Történelmi hőhullámok, pusztító áradások, éhínséget okozó aszályok, özönvizek, hatalmas erdőtüzek, rekorddöntő viharok mutatták, mihez kell hozzászoknia az emberiségnek. Szibériában 40 fok volt, és sorra dőltek meg az évszázados rekordok, miközben a katasztrófák nyara még csak most jön igazán. 
IdőjárásAz aszály ugyan elmaradhat, de minden idők legmelegebb nyara lehet 2023-ban
2023. június 11. 17:02

Az aszály ugyan elmaradhat, de minden idők legmelegebb nyara lehet 2023-ban

A megszokott időjárási jelenségek mellett a klímaváltozásnak is betudhatjuk, hogy évről évre egyre kibírhatatlanabb a hőség a nyári hónapokban. Egy egész évszakra nehéz előrejelzést adni, de úgy tűnik, idén szerencsére kevésbé lesznek szárazak ezek a hónapok, mint amennyire tavaly, az aszályok idején voltak. Viszont van egy nagyon rossz hírünk: 2023 nyara minden eddiginél melegebb lehet. 
KülföldA klímaváltozás és a mászók által ott hagyott szeméthegyek miatt egyre veszélyesebb a Mount Everest
2023. június 1. 10:59

A klímaváltozás és a mászók által ott hagyott szeméthegyek miatt egyre veszélyesebb a Mount Everest

Komoly bírálatok érték a nepáli kormányt, amiért idén 479 engedélyt adott ki a Mount Everest megmászására. A bevétel rendkívül jól jön nekik, csakhogy a serpák szerint a túl sok engedély túlságosan nagy környezeti nyomást gyakorol a hegyre. Ráadásul az Everest ma már inkább a gazdagok játszóterének számít, hozzák-viszik őket, néha komoly tömeget generálva a csúcs közelében. Arról nem is beszélve, hogy a 4-es tábor apokaliptikus látványt nyújt, annyi szemetet hagytak már ott maguk után a mászók.  
3:01
FókuszUnja a sok esőt? Erről is a klímaváltozás tehet
2023. május 16. 20:53

Unja a sok esőt? Erről is a klímaváltozás tehet

Májusi eső aranyat ér, de mi van akkor, ha az eső csak nem akar elállni? A magyarországi folyók vízszintje jelentősen emelkedett, a Dunán több helyen elsőfokú árvízkészültséget rendeltek el. Horvátországban a tengerparti város, Zadar közelében a rég nem látott áradás miatt rendkívüli állapotot hirdettek. Szakértők szerint annak is a klímaváltozás az oka, hogy ha meleg van, akkor bizony nagyon meleg van, ha meg esik, akkor sok eső esik.
6:00
Reggeli„Nincs kizárva, hogy idén nyáron hatalmas áradások lesznek” – egyre erősebbek a szélsőségek az időjárásban
2023. május 2. 9:02

„Nincs kizárva, hogy idén nyáron hatalmas áradások lesznek” – egyre erősebbek a szélsőségek az időjárásban

Európa nyarai jelentősen melegednek, így hosszú távon megfigyelhető, hogy minden évben növekszik az átlaghőmérséklet. Az ezredforduló óta nem volt olyan nyár, ami az előző három évtized átlagánál hűvösebb lett volna – mondta el Ürge-Vorsatz Diána, a CEU fizikus professzora a Reggeliben. Ez azt jelenti, hogy a jövőben még forróbb nyarakra lehet számítani. Ugyanakkor a tavasz szeszélyes időjárására megvan a magyarázat, de az tény, hogy a szélsőségek egyre erősebbek.
KülföldRémisztő légörvényekről számolnak be világszerte, a klímaváltozás tönkreteheti a repülést is
2023. május 1. 13:29

Rémisztő légörvényekről számolnak be világszerte, a klímaváltozás tönkreteheti a repülést is

A következő évtizedekben érdemes lesz becsatolni az öveket, ha repülőgépre szállunk. A közösségi médiában az elmúlt hónapokban számtalan olyan videót osztottak meg, amelyeken a repülők félelmetes légörvényekbe keveredtek, többen pedig megsérültek. Egyes kutatások szerint a klímaváltozás miatt duplájára is nőhet a veszélyes turbulenciák száma 2050-re, de szerencsére eddig kevés halálos áldozatokkal is járó baleset történt.
IdőjárásNa ne! Szuperelőrejelző robotok jönnek az időjósok helyett?
2023. április 28. 15:35

Na ne! Szuperelőrejelző robotok jönnek az időjósok helyett?

A meteorológiai előrejelzések közismerten bizonytalansággal terheltek, a beváláson azonban mindenképp javítanunk kell, ugyanis egyre több gazdasági szereplő támaszkodik erre a tudományra, ráadásul a társadalom elvárásai is szüntelenül növekednek. Bár a fejlődés az elmúlt évtizedekben a számítási kapacitás javulása miatt töretlen volt, ez sem képes tartani a tempót az igények gyarapodásával. A manapság slágertémának számító mesterséges intelligencia persze már itt is megvetette a lábát, de hogy egyszer képes lesz-e teljesen kiszorítani az emberi munkaerőt, az még kérdéses.
2:03
HíradóMinél kevesebb eldobható csomagolás, több saját doboz – a Greenpeace szerint mindenki mindennap tehet egy kicsit a Földért
2023. április 22. 19:46

Minél kevesebb eldobható csomagolás, több saját doboz – a Greenpeace szerint mindenki mindennap tehet egy kicsit a Földért

Faültetéssel ünnepelték több helyen a Föld Napját. A zöld szervezetek arra hívják fel a figyelmet, hogy már 1 millió faj van a kihalás szélén az emberi tevékenység miatt, és egyre nagyobb a kockázata, hogy nem sikerül időben megállítani a klímaváltozást. Ezen a hétvégén különleges programokkal várják a gyerekeket a budapesti állatkertben.
1:29
HíradóBerlinben a Brandenburgi kapuról, Rómában a Colosseumról tűnt el a díszfény – a bolygónk védelmének fontosságára hívták fel a figyelmet
2023. március 26. 19:50

Berlinben a Brandenburgi kapuról, Rómában a Colosseumról tűnt el a díszfény – a bolygónk védelmének fontosságára hívták fel a figyelmet

Lekapcsolták a díszkivilágítást a világ több ezer városában, hogy felhívják a figyelmet a klímaváltozás elleni küzdelemre. A Föld Órája akcióból idén kimaradt Oroszország, mert a szervezőket, a világ legnagyobb természetvédelmi civil szervezetét külföldi ügynöknek nyilvánította Moszkva.
2:21
HíradóHa így folytatódik, örökre búcsút vehetünk itthon a havazástól
2023. március 14. 18:01

Ha így folytatódik, örökre búcsút vehetünk itthon a havazástól

Folyamatosan csökken a hó mennyisége Magyarországon, Budapesten csak negyedannyi hó esik évente, mint a múlt század elején – állítják adatelemzők az elmúlt 120 év csapadékadatai alapján. A Híradónak nyilatkozó kutató szerint a hegyvidékeken harmadára csökkent a hótakaró 60 év alatt, és ha nem csökkentjük a szén-dioxid kibocsátásokat, a jövőben egyáltalán nem lesz hótakaró Magyarországon.
IdőjárásHőhullámok, viharos szél és szaharai por – milyen országba költözzünk, ha a klímaváltozással is számolunk?
2023. március 9. 10:38

Hőhullámok, viharos szél és szaharai por – milyen országba költözzünk, ha a klímaváltozással is számolunk?

Hova költözzön a magyar? Ha patrióták vagyunk, akkor erre az a válasz, hogy sehova, legfeljebb határainkon belül. A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy számos honfitársunk választ magának másik országot lakhelyül, és ki tudja, ha a klímaváltozás elfajul – márpedig nem sokat teszünk ellene –, akkor erre a mostaninál jóval többen kényszerülhetnek. 
Tudomány-TechÉlhető város vagy zsarnoki börtön? – Így vált a 15 perces város koncepciója a véresszájú összeesküvéselmélet-hívők témájává
2023. március 7. 19:54

Élhető város vagy zsarnoki börtön? – Így vált a 15 perces város koncepciója a véresszájú összeesküvéselmélet-hívők témájává

Azt gondolná az ember, mindenféle politikai nézet fölött álló közérdek olyan várost építeni, ahol jó a tömegközlekedés, minden egy karnyújtásnyira van, sok a zöld terület, és cserébe még dugók sincsenek. Egyes szélsőséges csoportok és véleményvezérek azonban minden klímairányú törekvést az elnyomás eszközeként értelmeznek és mutatnak be. Szép gondolat, hogy az egész város sétálva intézi az ügyeit, de az idióta zsarnok bürokraták csak ne szóljanak bele, hogy ő hol vezetheti az autóját – írta például Jordan Peterson.
IdőjárásNagy a baj: 600 éve nem csökkent úgy az alpesi hótakaró, mint most
2023. február 21. 20:48

Nagy a baj: 600 éve nem csökkent úgy az alpesi hótakaró, mint most

Ma már maximum csak szomorúan csóváljuk a fejünket, amikor azt halljuk, hogy egyre ramatyabbak a téli szezonok, ráadásul nemcsak nálunk, hanem az Alpokban is. És ha azt mondanánk, hogy ez a mélyrepülés példátlan az elmúlt legalább 600 évben? Arra talán már a klímaszkeptikusok is felkapják a fejüket. Hogy mer valaki ilyet állítani, és mit jelent ez egyáltalán a jövőre nézve?
IdőjárásKamatostul megfizetjük a kevesebb fűtés árát
2023. január 27. 20:22

Kamatostul megfizetjük a kevesebb fűtés árát

A tavalyi rekordmeleg és aszályos év után, más sem hiányzott, mint egy szokatlanul enyhe tél. Pedig ez a helyzet, és bár csapadékból azért jut bőven, a fagyok hiányának nagyon komoly következményei lehetnek. Túl azon, hogy olyan fák rügyeznek, amelyeknek nem nagyon kéne még, könnyebben telelnek át a kórokozók és a mezőgazdaság által kártevőként azonosított fajok. Vagyis hiába lesz bőségesebb a termés, ha így is elpusztítják. A rossz hír, hogy erről mi, emberek tehetünk, a még rosszabb pedig, hogy azonnal cselekedni kéne, hogy legalább a mostani, enyhe teleket okozó helyzet ne romoljon tovább.
IdőjárásHőhullámok, vízhiány és minden idők legforróbb nyara: 2022 fontos mérföldkő volt a klímaváltozásban
2023. január 13. 16:28

Hőhullámok, vízhiány és minden idők legforróbb nyara: 2022 fontos mérföldkő volt a klímaváltozásban

Az éves globális átlaghőmérséklet 1,2 Celsius-fokkal haladta meg az ipari forradalom előtti szintet a tavalyi évben, és meg is volt ennek a böjtje. Vízhiány lépett fel, az apadó folyókra épült vízerőművek és hűtővíz híján az atomerőművek nem tudták kielégíteni a megnövekedett energiaigényt. Rekordok dőltek, Európa negyede tűzveszélyes volt.
Tudomány-TechFöldanya a bolygót ugyan megvédi, de minket nem
2022. november 27. 12:12

Földanya a bolygót ugyan megvédi, de minket nem

A Gaia-elmélet szerint a Föld egy önfenntartó és önszabályozó rendszer, a kutatók pedig most még közelebb kerültek ennek bizonyításához. Kiderült ugyanis, hogy földtörténeti léptékben mérve nincsenek nagy kilengések a hőmársékletben, és a légkörbe kerülő széndioxidra megkötésére is van tuti módszere a bolygónak. Nem csoda, hogy a tudósok ezt megpróbálják lemásolni, egyelőre kevés sikerrel. Így viszont nem marad más, mint „Földanya”, de arra kár várni, hogy majd megment minket a klímaváltozástól és a természeti katasztrófáktól.