SPACEX

Harc a kozmikus sugárzással, hihetetlen küldetésre indulnak a SpaceX űrhajósai

Harc a kozmikus sugárzással, hihetetlen küldetésre indulnak a SpaceX űrhajósai

7:55
ReggeliJared Isaacmannek várnia kell az űrsétával: ma sem tud elindulni a SpaceX történelmi küldetése
2024. augusztus 30. 8:48

Jared Isaacmannek várnia kell az űrsétával: ma sem tud elindulni a SpaceX történelmi küldetése

420 kilométer magasságban kering felettünk a Nemzetközi Űrállomás, a Polaris Dawn küldetésen kétszer ilyen magasra mennének. Ez egy magánjellegű küldetés, amit Jared Isaacman amerikai vállalkozó talált ki. Olyan messzire utaznának a SpaceX űrhajósai, amire a 70-es évek óta nem volt példa. Az új típusú űrsétával az is kiderülhet, hogy bírják az új szkafanderek a kozmikus sugárzást, erre viszont várni kell, mert harmadjára is elhalasztották a rossz időjárási körülmények miatt. Hogy miként néz ki egy ilyen űrséta, arról Tamási Dávid, a Spacejunkie alapító főszerkesztője beszélt a Reggeliben.
6:42
ReggeliNem tudják még mikor jöhet vissza az űrben ragadt Starliner űrhajó
2024. június 26. 9:04

Nem tudják még mikor jöhet vissza az űrben ragadt Starliner űrhajó

A Nemzetközi Űrállomáson ragadt a Starliner, az új amerikai űrhajó, ami június 5-én indult először az űrbe emberekkel a fedélzetén. Az eredeti terv szerint egy hetet töltöttek volna az állomáson, a Starliner technikai problémái miatt elhalasztották a visszatérést, hogy mikor jöhetnek vissza az űrhajósok a hajóval, egyelőre nem lehet tudni – mondta Tamási Dávid, a Spacejunkie alapító főszerkesztője. Emberi élet nincs veszélyben, mert ha a hajó nem alkalmas a visszatérésre, akkor a SpaceX-et kérik meg, hogy a legénységet hozza vissza a Földre.
1:44
HíradóTöbb technikai hiba ellenére sikeresen csatlakozott a Boeing űrhajója a Nemzetközi Űrállomáshoz
2024. június 7. 18:41

Több technikai hiba ellenére sikeresen csatlakozott a Boeing űrhajója a Nemzetközi Űrállomáshoz

A műszaki hibák ellenére sikeresen összekapcsolódott a Nemzetközi Űrállomással a Starliner űrhajó. Az amerikai Boeing gyártmányánál héliumszivárgást tapasztaltak, és gond volt a manőverező hajtóművekkel, de végül kivitelezték a dokkolást. Közben sikeres tesztet teljesített a SpaceX is, amely a Starship űrhajót hozta vissza a Földre egy darabban. Nagyjából.
7:27
FókuszKicsoda Elon Musk? – az RTL+ dokumentumsorozata megmutatja a milliárdos igazi arcát
2024. február 10. 18:48

Kicsoda Elon Musk? – az RTL+ dokumentumsorozata megmutatja a milliárdos igazi arcát

Azt mondják, hogy Elon Musk az, aki megváltoztatja a világot. Veszélyes, vagy kiszámíthatatlan? Rettegni kell tőle, avagy hősként ünnepelni? Az RTL+ háromrészes dokumentumfilm-sorozatában exfeleségek, édesanyja, édesapja, barátok, munkatársak és ellenségek rántják le a leplet róla, és mesélnek el olyan részleteket az életéből, amiket eddig csak a hozzá közel állók tudhattak.
Tudomány-TechTeleszemeteltük a világűrt, fojtogatja a Földet a sok kozmikus hulladék
2024. január 10. 13:44

Teleszemeteltük a világűrt, fojtogatja a Földet a sok kozmikus hulladék

Már nemcsak a Földet, hanem a világűrt is teleszemeteltük: becslések több mint 130 millió darab 1 mm-nél nagyobb űrszemétdarab kering a fejünk felett, összesen körülbelül 11-12 ezer tonna. Minél több műholdat lövünk fel, annál nagyobb lesz a kozmikus roncstemető, és az űrturizmus népszerűbbé válása is ronthat a helyzeten. A légkörbe visszajutó hulladékok pusztítják az ózonréteget, de a rengeteg objektum hosszútávon a világűr felfedezését is ellehetetlenítheti. Az űrszemét szabályozásának jogi hátterét kutató szakértő szerint a világűr az új vadnyugat, ahol kis túlzással még szabadon lehet garázdálkodni. Utánajártunk, hogyan lehetne kipucolni a világűrt, és ez kinek volna a feladata. 
0:40
HíradóHat hónap után sikeresen visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomás legénységének négy tagja
2023. szeptember 4. 18:06

Hat hónap után sikeresen visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomás legénységének négy tagja

Az Egyesült Arab Emírségek és Oroszország egy-egy űrhajósa, valamint a NASA két asztronautája a rossz időjárás miatt csak több napos késéssel indulhatott haza. A SpaceX űrkapszulája Florida mellett, ejtőernyővel érkezett a vízbe, ahonnan hajóval emelték ki őket. A négy asztronauta hat hónapot töltött a bázison, ezalatt egy sor tudományos kísérletet végeztek el.
1:25
KülföldVideó: összezártak egy oroszt és két amerikait egy kapszulában, kénytelenek voltak együttműködni
2023. szeptember 4. 8:04

Videó: összezártak egy oroszt és két amerikait egy kapszulában, kénytelenek voltak együttműködni

Sikeresen landolt Elon Musk SpaceX nevű űrvállalatának űrkapszulája a floridai Jacksonville partjainál. A Dragon a Nemzetközi Űrállomás (ISS) négy asztronautáját hozta vissza a Földre. Az amerikai Stephen Bowen és Woody Hoburg, az Egyesült Arab Emírségekbeli Szultán an-Nejádi és az orosz Andrej Fegyajev 186 napot töltött az űrállomáson. Szeptemberben három újabb űrhajóst váltanak le, két oroszt és egy amerikait, ők már egy éve vannak az ISS-en. 
Tudomány-TechElon Musk spórolt: rengeteg ember egészsége került veszélybe, súlyos károkat szenvedett a vadvilág, és eldurrant a Csillaghajója
2023. április 27. 14:51

Elon Musk spórolt: rengeteg ember egészsége került veszélybe, súlyos károkat szenvedett a vadvilág, és eldurrant a Csillaghajója

A múlt hét csütörtöki tesztrepülés közben felrobbant rakéta egy korábbi rossz döntés miatt meglehetősen sok kárt okozott a környéken, a Szövetségi Légiközlekedési Hatóság és a környezetvédelmi hivatalok összevonták szemöldöküket. Egészen konkrétan komoly vizsgálat indult, mivel a SpaceX rakétája még tíz kilométerrel arrébb is károkat okozott. Nagyon úgy néz ki, hogy kisebbfajta csoda, hogy senki sem sérült meg. Közben egyre valószínűbb, hogy mindezért egyetlen ember rossz döntése a felelős.