Nem Elon Musk, hanem a kínaiak rakétája csapódik a Holdba
2022. február 15. 15:45
Korrigáltak a szakértők, március 4-én egy 2014 októberében indított Hosszú Menetelés rakéta darabja ütközik bele a Holdba.
Az rtl.hu is beszámolt róla január végén, hogy hamarosan a Holdba csapódik egy Földről indított rakéta fölső fokozata. Három héttel ezelőtt még úgy lehetett tudni, hogy a SpaceX, Elon Musk űrhajózási cégének egyik 2015-ben fellőtt Falcon 9-es rakétája, illetve annak egy kisebb, kissé kaotikus pályán keringő darabja ütközik a Holdnak.
A tudósítások nagy része bírálta a SpaceX-et, amiért nem megfelelően ártalmatlanította a Falcon-9 rakéta második fokozatát a NOAA Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) missziójának 2015-ös indítása után. Még az Európai Űrügynökség is reagált, megjegyezve, hogy illik gondoskodni arról, hogy egy rakétafokozatban elegendő üzemanyag maradjon ahhoz, hogy stabil Nap körüli pályára álljon. Űrkutatási szakértők egy része ennek ellenére lelkesen várja a pillanatot, mert a várható becsapódás értékes adatokkal szolgálhat a Hold felszínéről. (A becsapódás helye várhatóan a Hold túloldalán, az egyenlítő környékén lesz.)
A hír forrása Bill Gray, műholdfigyelő szakértő volt, aki most új bejelentéssel rukkolt elő, írja az Ars Technica. Kiderült ugyanis, hogy a szóban forgó Falcon-9 rakéta nem fog a jövő hónapban a Holdba csapódni. Helyette egy kínai rakéta lesz az.
Bill Gray, aki a Project Pluto nevű, széles körben használt, földközeli objektumok követésére szolgáló szoftver írója, a honlapján elismerte a tévedést. Elmagyarázta, hogy 2015-ben ő és más megfigyelők egy azonosítatlan objektumot találtak az égen, és ideiglenes nevet adtak neki: WE0913A. A további megfigyelések azt sugallták, hogy valószínűleg egy ember alkotta objektumról van szó, és hamarosan a DSCOVR indításához használt rakéta második fokozata lett az első számú jelölt.
Jon Giorgini mérnök, a NASA Jet Propulsion Laboratory korábbi munkatársa azonban rájött, hogy ez az objektum valójában nem egy Falcon-9 rakéta felső fokozata. Az ő számításai szerint a DSCOVR űrszonda pályája eredendően nem is ment különösebben közel a Holdhoz. Ezért rendkívül valószínűtlen, hogy az űrszondát végső pályára állító második rakétafokozat a Holdba csapódjon. Gray beleásott az adatokba és talált egy sokkal valószínűbb objektumot:
a 2014 októberében egy kínai Hosszú Menetelés 3C rakétával indított Csang'e 5-T1 küldetést.
Ez a holdküldetés egy kis űrszondát küldött a Holdra egy esetleges visszatérő mintavétel-küldetés előfutáraként. Az indítási idő és a holdi pálya szinte pontosan megegyezik a márciusban a Holdra érkező objektum pályájával.
Gray szerint bizonyos értelemben ez továbbra is közvetett bizonyíték, de így is meglehetősen meggyőző. Gray friss álláspontja tehát az, hogy a 2022. március 4-én Holdba csapódó objektum egy kínai rakétafokozat.
Jonathan McDowell csillagász szerint ez az őszintén elismert hiba is csak arra világít rá, hogy sürgősen szükség lenne egy olyan rendszerre, amivel pontosan nyomon lehetne követni az ember által az űrbe juttatott eszközök pályáját.
Nyitókép: egy Hosszú Menetelés 3C rakéta föllövése a Csang'e-2 űrszondával, 2010. október 1-jén – Fotó: Jie Zhao/Corbis via Getty Images