AFGANISZTÁN

Trump botrányos NATO-kijelentései óvatosságra inthetnék az Orbán-kormányt

Trump botrányos NATO-kijelentései óvatosságra inthetnék az Orbán-kormányt

2:01
VideóVaktérkép, magyar nyelvű tájékoztatás és felesleges utaztatás: vegzálással ért fel, ahogy a magyar állam fogadta a menekülő családokat
2024. július 14. 9:16

Vaktérkép, magyar nyelvű tájékoztatás és felesleges utaztatás: vegzálással ért fel, ahogy a magyar állam fogadta a menekülő családokat

Kilenc éve ezen a napon az RTL Híradó stábja olyan menekült családokkal forgatott, akik többségükben Afganisztánból és Szíriából érkeztek Magyarországra az ott dúló háborúk elől. Több fiatal arról számolt be, hogy a családját kivégezték a tálibok. Számos tragédia után ezeknek az embereknek újabb kihívásokkal kellett szembenézniük Magyarországon, amikor a helyi hatóságok vaktérképpel és hozzá tartozó magyar nyelvű segédlettel várták őket. Mindezek után a rendőrség Szegedről Pécsre szállította őket, majd Budapestig vonatra szálltak, a fővárosból pedig a debreceni menekülttábor volt a végállomás. Ez az útvonal háromszor olyan hosszú, minthogyha közvetlenül Szegedről mentek volna Debrecenbe. Ráadásul ha nem sikerült bejelentkezniük 24 órán belül a debreceni befogadóhelyre, akkor szabálysértési bírságot kaptak. 
KülföldVerik, korbácsolják és házasságba kényszerítik az afgán kamaszlányokat, de ellenállnak
2024. január 29. 10:06

Verik, korbácsolják és házasságba kényszerítik az afgán kamaszlányokat, de ellenállnak

„Erkölcstelen lányokat nevel”. Ezért vertek meg tálib rendfenntartók egy férfit, aki angol nyelvórákra engedte kamaszlányát. Miután visszatértek a hatalomba, a tálibok egyre jobban korlátozzák a nők jogait: férfi kísérő és arcuk eltakarása nélkül nem mehetnek utcára, de eltiltották őket a tanulástól és a munkavállalástól is. A szabadságot megtapasztaló afgán nők azonban nem adják meg magukat olyan könnyen. 
5:58
FókuszFél év gyaloglás után érkezett meg Magyarországra az afgán fiú, aki itt találta meg „második anyukáját”, és szeretett bele Ady verseibe
2023. október 2. 20:26

Fél év gyaloglás után érkezett meg Magyarországra az afgán fiú, aki itt találta meg „második anyukáját”, és szeretett bele Ady verseibe

Obaidullah Shinwari 11 évesen Iránból egyedül érkezett Magyarországra. Obaid Afganisztánban született, de a folyamatos harcok miatt 6 éves korában Iránba költöztek családjával, ahol nagyon szegény körülmények között éltek. Gyakran éheztek és iskolába sem tudtak járni. Éppen ezért néhány évvel később az édesanyja és bátyja elindították őt egy hosszú, ismeretlen úton, egy jobb élet reményében Nyugat-Európa felé. 11 évesen ő lett az első olyan Magyarországra érkezett kiskorú menekült, akit nevelőszülő nevel. 
Külföld„Olyan, mintha a memóriám felét elvesztettem volna” – okostelefon- és WhatsApp-függővé váltak a tálibok
2023. június 24. 7:59

„Olyan, mintha a memóriám felét elvesztettem volna” – okostelefon- és WhatsApp-függővé váltak a tálibok

A tálibok először az amerikaiakkal szembeni ellenállásra használták a WhatsAppot, most pedig lényegében azzal működtetik Afganisztánt. Így aztán nagy bajban vannak, amikor a Meta a szankciókat betartva lecsap rájuk, és blokkol egyes felhasználókat. Néha olyankor is, amikor amerikai érdekeket szolgálna, hogy a tálib állam működjön.
KülföldA poklon kell átkelniük az elgyötört és megkínzott afgán menekülteknek, akik korábban az amerikaiak segítői voltak
2023. május 29. 8:02

A poklon kell átkelniük az elgyötört és megkínzott afgán menekülteknek, akik korábban az amerikaiak segítői voltak

Az Egyesült Államok két éve vonult ki Afganisztánból, a tálibok hatalomátvételének pedig beláthatatlan következményei lettek. Több millióan hagyták el otthonukat, de mint kiderült, Afganisztán eleste után bő másfél évvel sem ért véget a menekültválság: afgánok ezrei utaznak át a fél világon, és kelnek át veszélyes dzsungeleken, hogy eljussanak az Egyesült Államokba. Olyanok is, akik korábban az amerikaiaknak dolgoztak a tálib hatalomátvétel előtt, mostanra viszont magukra hagyták őket, noha otthon szinte a biztos halál várna rájuk.
KülföldVan, aki a gyerekét, van, aki a veséjét adja el Afganisztánban, hogy ételhez jusson
2022. november 28. 9:29

Van, aki a gyerekét, van, aki a veséjét adja el Afganisztánban, hogy ételhez jusson

Gyógyszereket adnak az afgánok az éhező gyermekeiknek, hogy megnyugtassák őket, mások a gyerekeiket és a szerveiket adják el a túlélés érdekében – számolt be a helyszínről nemrég a BBC. A tálibok hatalomátvétele és a külföldi pénzek befagyasztása óta eltelt második télen milliók vannak egy lépésre az éhínségtől. A probléma egyre csak súlyosbodik, a világ azonban még mindig nem figyel rájuk.
2:38
FókuszAz alkoholizmus hatásai, afgán nők jogai – kollégáink riportjait is díjazták az idei Hégető Honorkán
2022. október 10. 19:54

Az alkoholizmus hatásai, afgán nők jogai – kollégáink riportjait is díjazták az idei Hégető Honorkán

A nők jogait radikálisan korlátozták Afganisztánban miután az Egyesült Államok hadereje egy évvel ezelőtt kivonult az országból. Az Fókusz riportere, Garay Annamária négy ember szívszorító történetével mutatta be mi történt. Kolléganőnket ezért a riportjáért Hégető Honorka-díjjal ismerték el, ahogy a Házon kívül riporterpárosát is. Ők az alkoholizmus hatásaival foglalkoztak. Garay Annamária ukrán menekültek tanévzáróját bemutató filmjével még a különdíjat is elnyerte.
2:16
Hégető HonorkaGaray Annamária – Négy ember szívszorító története, akik saját bőrükön tapasztalták meg Afganisztánt
2022. október 10. 14:22

Garay Annamária – Négy ember szívszorító története, akik saját bőrükön tapasztalták meg Afganisztánt

Az RTL Fókusz riportere, Garay Annamária ’Négy ember szívszorító története, akik saját bőrükön tapasztalták meg Afganisztánt’ című pályaműve négy megszólaló visszaemlékezése Afganisztánra. Miután az Egyesült Államok hadereje egy évvel ezelőtt kivonult az országból, megjelentek a szélsőségesek, akik azóta még nagyobb káoszba és szegénységbe vezették az országot, egyben ismét radikálisan korlátozták a nők jogait. A filmben egy egykori magyar békefenntartó is megszólal, valamint egy 8 éve még Afganisztánban élő testvérpár is elmeséli sötét gyermekkori emlékeit.