NASA

Felrobbantotta az internetet ez a NASA által készített felvétel - még Elon Muskot is felcsigázta

Felrobbantotta az internetet ez a NASA által készített felvétel - még Elon Muskot is felcsigázta

8:29
ReggeliKapu Tibor két hetet tölthet az űrben – újra magyar űrhajós a világűrben
2025. április 15. 12:57

Kapu Tibor két hetet tölthet az űrben – újra magyar űrhajós a világűrben

Két magyar űrhajósjelölt, Kapu Tibor és Cserényi Gyula sikeresen teljesítette a NASA texasi kiképzését. A program során többek között repülési, műszaki, tudományos és túlélési tréningeken vettek részt. Mindketten kiváló fizikai és pszichológiai állapotban zárták a képzést. A kiképzés több mint egy évig tartott, és az amerikai űrhivatal rendkívül magas szakmai színvonalat követelt meg. Kapu Tibor várhatóan körülbelül két hetet tölt majd az űrben, de az indulás időpontját az időjárási körülmények befolyásolhatják – mondta Tamási Dávid, a Spacejunkie alapító főszerkesztője. Hogy lehet-e valaki űrhajós lyukas foggal, az kiderül a videóból.
6:56
Reggeli2032-ben egy hatvanméteres aszteroida csapódhat a Holdba
2025. április 14. 11:07

2032-ben egy hatvanméteres aszteroida csapódhat a Holdba

A Mars a Föld után a legintenzívebben kutatott bolygó. John Brandenburg fizikus szerint egykor civilizációk is létezhettek rajta, amelyeket állítása szerint egy idegen faj nukleáris támadása pusztított el. Ezt a teóriát azonban a tudományos közösség erősen vitatja. Szabó Norton csillagász a Reggeliben beszélt arról, miért nem tartható a fizikus elmélete, és több érdekességet is megosztott a Marssal kapcsolatban. Sőt, meg is nyugtatta a nézőket: „csillagászati okból a következő 200 évben nem hal ki az emberiség.”
7:59
ReggeliNéhány év, és az űrben is nyaralhatunk
2024. július 10. 9:05

Néhány év, és az űrben is nyaralhatunk

A tervek szerint éveken belül megjelennek az első űrhotelek, ahová a tehetősebb civilek is már kiruccanhatnak. A Holdra szállást pedig 2026-ra tervezik. Tamási Dávid, a Spacejunkie főszerkesztője elmondta, hogy már több magáncég is saját űrállomásban gondolkodik, és ezek már egyáltalán nem elrugaszkodott gondolatok. Mesélt az egy éven át tartó Mars-expedícióról is, melyben 4 tudós vett részt és az volt a cél, hogy felmérjék milyen huzamosabb ideig együtt élni bezárva, marsi körülmények között.
6:12
FókuszEgy évet éltek egy Mars-szimulációban önkéntesek, de mikor költözhetünk a Marsra?
2024. július 9. 19:56

Egy évet éltek egy Mars-szimulációban önkéntesek, de mikor költözhetünk a Marsra?

Visszatért a földi életbe az a négy önkéntes, akik több mint egy évig a Marson éltek. Természetesen nem a bolygón, hanem a NASA egy olyan, mindentől és mindenkitől elzárt létesítményében, ahol a körülmények megegyeznek a vörös bolygóéval, 160 négyzetméteren. De hogyan bírhatja egy ember mentálisan az ilyen hosszú bezártságot? Mennyire vagyunk közel ahhoz, hogy a Marsra lépjünk és mennyibe kerülne lakhatóvá tenni a vörös bolygót? Kiderül a riportból.
6:42
ReggeliNem tudják még mikor jöhet vissza az űrben ragadt Starliner űrhajó
2024. június 26. 9:04

Nem tudják még mikor jöhet vissza az űrben ragadt Starliner űrhajó

A Nemzetközi Űrállomáson ragadt a Starliner, az új amerikai űrhajó, ami június 5-én indult először az űrbe emberekkel a fedélzetén. Az eredeti terv szerint egy hetet töltöttek volna az állomáson, a Starliner technikai problémái miatt elhalasztották a visszatérést, hogy mikor jöhetnek vissza az űrhajósok a hajóval, egyelőre nem lehet tudni – mondta Tamási Dávid, a Spacejunkie alapító főszerkesztője. Emberi élet nincs veszélyben, mert ha a hajó nem alkalmas a visszatérésre, akkor a SpaceX-et kérik meg, hogy a legénységet hozza vissza a Földre.
5:56
ReggeliIrgalmatlan drága, de Amerika újra embert küldhet a Holdra
2024. február 15. 8:02

Irgalmatlan drága, de Amerika újra embert küldhet a Holdra

Bár az első holdra szállás nézettségi rekordját eddig semmi sem tudta megdönteni, az utána következő küldetések már jóval kisebb érdeklődésre tartottak számot. Amikor véget ért az űrverseny a Szovjetunióval, az adófizetőknek egyre kevésbé lehetett megmagyarázni ezt a költséges hobbit. Szabó Norton csillagász elárulta, mikor küldhet újra embert a holdra az Egyesült Államok. 
Tudomány-TechA napelemet és a GPS-t a NASA-nak köszönhetjük – íme öt vadiúj technológia, amik a közeljövőben könnyíthetik meg az életünket
2024. február 2. 14:58

A napelemet és a GPS-t a NASA-nak köszönhetjük – íme öt vadiúj technológia, amik a közeljövőben könnyíthetik meg az életünket

Kamera, amely a startállás tüzes poklát és az űr jéghidegét is kibírja, vezeték nélküli artroszkóp ortopédiai műtétekhez, életmentő gömbrobotok és a repülést forradalmasító, kifinomult szoftver. Kiválasztottunk több érdekes, izgalmas újdonságot a NASA friss kutatás-fejlesztési jelentéséből, hogy szemléltessük, milyen haszonnal jár az űrkutatásba fektetett rengeteg pénz és energia a civil szférában.
Tudomány-TechKüszöbön a szuperszonikus repülés új, sokkal csendesebb korszaka
2024. január 11. 9:32

Küszöbön a szuperszonikus repülés új, sokkal csendesebb korszaka

A NASA és a Lockheed Martin pénteken bemutatja a közösen fejlesztett X-59-et, a hangsebesség majd másfélszeresével repülni képes kísérleti repülőgépet, ami a várakozások szerint forradalmasíthatja a kereskedelmi repülést. A Concorde után pár évtizeddel ismét szuperszonikus utasszállító gépek vihetik az utasokat a kontinensek között, és ami a legfontosabb: gyakorlatilag észrevehető hangrobbanások nélkül.
Tudomány-TechÚj időszak kezdődik az űrkutatásban – A NASA megmutatta a Földet leginkább fenyegető kisbolygó, a Bennu anyagát
2023. október 11. 17:35

Új időszak kezdődik az űrkutatásban – A NASA megmutatta a Földet leginkább fenyegető kisbolygó, a Bennu anyagát

A NASA október 11-én, szerdán élő közvetítésben mutatta meg a nagyvilágnak a Bennu aszteroida felszínéről 2020. október 20-án gyűjtött mintát. A hét évig tartó sikeres küldetés végén a Bennu kisbolygó anyagából a Földre hozott anyagból a tudósok reményei szerint egy sor rendkívül fontos dolgot meg lehet tudni a földi élet keletkezéséről, és arról is, hogyan lehet azt megvédeni.
0:40
HíradóHat hónap után sikeresen visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomás legénységének négy tagja
2023. szeptember 4. 18:06

Hat hónap után sikeresen visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomás legénységének négy tagja

Az Egyesült Arab Emírségek és Oroszország egy-egy űrhajósa, valamint a NASA két asztronautája a rossz időjárás miatt csak több napos késéssel indulhatott haza. A SpaceX űrkapszulája Florida mellett, ejtőernyővel érkezett a vízbe, ahonnan hajóval emelték ki őket. A négy asztronauta hat hónapot töltött a bázison, ezalatt egy sor tudományos kísérletet végeztek el.