DIKTATÚRA

Rácz András Putyin győzelméről: Sötét jövő, egy új Brezsnyev-korszak vár Oroszországra

Rácz András Putyin győzelméről: Sötét jövő, egy új Brezsnyev-korszak vár Oroszországra

KülföldSzatyrokkal a tankok ellen: 35 éve történt a Tienanmen téri vérengzés, amiről azóta sem szabad beszélni Kínában
2024. június 4. 14:27

Szatyrokkal a tankok ellen: 35 éve történt a Tienanmen téri vérengzés, amiről azóta sem szabad beszélni Kínában

A harcjárművek elé kilépő férfi világhírű lett, de a mai napig nem tudni, hogy ki volt és mi történt vele. Arról sincsenek pontos információk, hogy hányan haltak meg, amikor 1989. június 4-én vérbe fojtották Pekingben a hetek óta tartó tüntetéseket – a becslések néhány száztól több ezerig terjednek. A kínai vezetés igyekszik mindent elkövetni azért, hogy a történtek az évfordulókon se kerüljenek szóba.
KülföldÍgy látták Észak-Koreát az odalátogató turisták: szürreális, valószerűtlen színházi show
2024. március 7. 9:04

Így látták Észak-Koreát az odalátogató turisták: szürreális, valószerűtlen színházi show

Több év szünet után februárban először látogathattak Észak-Koreába turisták. Az orosz csoportnak életre szóló élményben volt része, de nem mindenki vágyik vissza. Phenjant a turistának groteszk színjátékként mutatják be, ahol minden megrendezett, a vendég pedig egy lépést sem tehet egyedül, és készpénzes, valamint internet- és telefonmentes életre kell berendezkednie. Diktatúra, 7 nap, félpanzióval.
5:14
VideóSimicska Lajos Orbán Viktorról: Diktatúrát épít ki, nincs köze a demokráciához
2023. november 28. 15:07

Simicska Lajos Orbán Viktorról: Diktatúrát épít ki, nincs köze a demokráciához

Simicska Lajos 2017-ben azután szólalt meg az RTL Híradónak, hogy másodszor is festékszóróval üzent Orbán Viktornak. A Soros Györgyöt ábrázoló kormányzati plakátokat festette át „a mondattal” és akkor is a miniszterelnöknek is üzent. Simicska Lajos azt mondta, Orbán Viktor diktatúrát épít, ezért vesztek össze 2015-ben. Az RTL Híradó kérdésére arról is beszélt, személyes felelősséget érez abban, hogy Magyarországon maffiaállam jött létre. A kormányfő sajtósa akkor úgy reagált: egy reménytelen helyzetben lévő ember nyilatkozatát nem kommentálják.
7:01
VideóEgy korszak ért véget Kubában: hét éve halt meg Fidel Castro
2023. november 25. 15:07

Egy korszak ért véget Kubában: hét éve halt meg Fidel Castro

2016-ban november 25-én meghalt Fidel Castro, aki fél évszázadon át irányította Kubát. 90 éves volt. Halálhíre után kilencnapos nemzeti gyászt rendeltek el az országban. Fidel Castro 1959-től vezette a kommunista országot. Megromlott egészségi állapotára hivatkozva, 2008-ban minden hatalmat átadott öccsének, Raul Castrónak. Halálhíre megosztó volt: hívei gyászolták, a kommunista diktatúra elől az Egyesült Államokba menekült emigránsok viszont ünnepeltek. De hogy lett forradalmárból diktátor, és mi történt azóta öccsével? Kiderül a videóból. 
KülföldSzintet lépett a putyini diktatúra, már feljelentésekkel terrorizálják egymást az oroszok
2023. november 24. 9:45

Szintet lépett a putyini diktatúra, már feljelentésekkel terrorizálják egymást az oroszok

A sztálini időkre emlékeztet, hogy ismét előtérbe kerültek azok az emberek Oroszországban, akik feljelentésekkel élik ki magukat, és akarnak tönkretenni akár ismeretleneket, akár a haragosaikat. Eddig mintegy nyolcezer eljárás indult a hadsereg lejáratása miatt. 1400 feljelentés ugyanahhoz a személyhez köthető, akinek már a nagyapja is besúgó volt, és az unoka viszi tovább a hagyományt.
2:02
VideóHat éve úgy vitték a Putyin-naptárt, mint a cukrot
2023. október 24. 10:48

Hat éve úgy vitték a Putyin-naptárt, mint a cukrot

Hat éve ezen a napon mutattuk be a 2017-es, Oroszországban kiadott Putyin-naptárat, amelyben a sokoldalú orosz elnök hónapról hónapra más arcát mutatta népének. Békés keresztényként és érző szívű családapaként kezdte az évet, majd egyre inkább előtérbe került az erőskezű, határozott hadúr. A képek mellé pedig mindig mellékelt egy-egy hasznos tanácsot is híveinek. Annak ismeretében, hogy Oroszország 2022. február 24-én megtámadta Ukrajnát, a bónusz lapon olvasható üzenet különösen hátborzongatnak tűnik.
12:09
Fókusz„Akinek van Biblia, azt munkatáborba viszik” – így gondol Észak-Koreára Kim Pál, akinek a szülei Magyarországra menekültek
2023. szeptember 9. 20:25

„Akinek van Biblia, azt munkatáborba viszik” – így gondol Észak-Koreára Kim Pál, akinek a szülei Magyarországra menekültek

75 év, úgy tűnik, elég idő arra, hogy egy ország nagy többsége elveszítse a józan gondolkodás képességét, és igazodjon a rendhez, amit egy családi dinasztia diktál. Vajon az észak-koreai rezsimet tényleg csak egy természeti katasztrófa tudná megbuktatni? Hogyan bántak odakint az észak-koreai futballválogatott magyar edzőjével, és milyen különleges szolgáltatást nyújtott egy magyar szakember Kim Ir Szennek?
5:41
FókuszFolyékonyan beszél törökül, a Közel-Kelet társadalmi problémáira hívja fel a figyelmet A Konyhafőnök divatért rajongó versenyzője
2023. szeptember 8. 19:53

Folyékonyan beszél törökül, a Közel-Kelet társadalmi problémáira hívja fel a figyelmet A Konyhafőnök divatért rajongó versenyzője

Színesen öltözködik, ruháin keresztül szereti megmutatni a személyiségét. Bár A Konyhafőnök versenyzője, a 21 éves Iza divattervezőnek készült, élete egészen más, lényegesen komolyabb irányt vett. Folyékonyan beszéli a török nyelvet, Közel-Kelet-kutatással foglalkozik. Elsősorban írónőként tekint magára, regényein keresztül igyekszik a közel-keleti országokat érintő, ám számára is fontos társadalmi problémákra felhívni a figyelmet. A Fókusznak elárulta: foglalkozna politológiával és nemzetvédelemmel is, és szeretne önkénteskedni Szíriában, a háború sújtotta területeken. 
KülföldÉszak-Koreába szökött amerikai katonák, akik filmsztárrá váltak – egyikük sincs már életben
2023. július 29. 8:00

Észak-Koreába szökött amerikai katonák, akik filmsztárrá váltak – egyikük sincs már életben

Az egész világot meglepte egy amerikai katona, aki július közepén futva menekült abba az országba, ahonnan leginkább csak elmenekülni szoktak az emberek: Észak-Koreába. Travis King akciója azonban nem volt teljesen példa nélküli. Ő már az amerikai hadsereg hetedik katonája volt, aki a világtól elzárt diktatúrára bízta életét. A katonaszökevények közül volt, aki pokolként, más pedig diadalmenetként élte meg észak-koreai életét.
KülföldItt ragadtunk, várjuk a halált – még pokolibb lett az élet Észak-Koreában
2023. június 17. 16:16

Itt ragadtunk, várjuk a halált – még pokolibb lett az élet Észak-Koreában

A koronavírus-járvány jó ürügy volt az észak-koreai vezetésnek, hogy még jobban elszigetelje az embereket, miközben még kiszolgáltatottabbá tette őket és sokakat az éhhalál szélére sodort. Az elmúlt években még kevesebbet lehetett tudni arról, hogy mi zajlik az országban, a BBC-nek azonban sikerült több ott élővel is felvenni a kapcsolatot. Vannak, akik már csak abban reménykednek, hogy Amerika megtámadja hazájukat, akkor pedig az emberek pedig hátat fordítanak a rezsimnek.
5:17
VideóPutyin elől menekült Magyarországra Alekszej, de a menekültügy nem segített rajta – ezen a napon történt
2023. június 14. 15:15

Putyin elől menekült Magyarországra Alekszej, de a menekültügy nem segített rajta – ezen a napon történt

Alekszej Torubarov vendéglátósként megpróbált szembemenni az oroszországi korrupcióval, de végül Magyarországra kellett menekülnie. Hazájában 2006 óta politikai okokból többször bezárták és bántalmazták. A volgográdi vállalkozótól mindenét elvették, családjától távol évekig bujkált. 2016-ban mutattuk be kémregényekbe illő történetét és magyarországi életét.
1:58
VideóEzen a napon történt: Bill Clinton arról beszélt, hogy a magyarok Putyin-féle diktatúrát akarnak
2023. május 17. 8:14

Ezen a napon történt: Bill Clinton arról beszélt, hogy a magyarok Putyin-féle diktatúrát akarnak

2016-ban számolt be róla az RTL Híradó, hogy Bill Clinton szerint Magyarország úgy döntött, a demokráciával túl sok a baj, ezért inkább Putyin-féle diktatúrát akar. A volt amerikai elnök erről felesége, a Donald Trump ellen végül alulmaradó Hillary Clinton egyik kampányrendezvényén beszélt. Szijjártó Péter külügyminiszter visszautasította Clinton szavait, azt mondta, senkinek sincs joga sértegetni a magyarokat. 
KülföldDollármilliárdokat harácsolt össze az elnök lánya, majd hirtelen eltűnt a nyilvánosságból
2023. március 15. 16:05

Dollármilliárdokat harácsolt össze az elnök lánya, majd hirtelen eltűnt a nyilvánosságból

Minden idők egyik legnagyobb vesztegetési és korrupciós botránya fűződik Gulnara Karimova nevéhez. Az „üzbég hercegnő” évtizedeken át élte a gazdagok és szépek mesés életét, aztán váratlanul teljesen eltűnt a nyilvánosság elől, a bizonytalan hírek szerint börtönben sínylődik hazájában. Rejtett vagyona máig szolgál meglepetésekkel.
KülföldA Franco-rezsim sötét titkai: 44 évesen tudta meg egy nő, hogy a szülei elrabolták vér szerinti anyjától
2022. november 5. 13:45

A Franco-rezsim sötét titkai: 44 évesen tudta meg egy nő, hogy a szülei elrabolták vér szerinti anyjától

Évtizedeken keresztül a szülészeti ellátás felett uralkodó apácák döntötték el, kinek van joga gyereket nevelni, és kinek nincs. Azokat a nehéz helyzetben lévő nőket, akiket nem tudtak rábeszélni arra, hogy adják örökbe a gyereküket, becsapták: azt mondták nekik, hogy a gyermekük holtan jött világra, majd jómódú katolikus családoknak adták el a csecsemőt.
KülföldHszi Csin-ping megmutatta, hogyan kell modern diktatúrát építeni, és a világ jövője Kínáról szól
2022. október 16. 11:49

Hszi Csin-ping megmutatta, hogyan kell modern diktatúrát építeni, és a világ jövője Kínáról szól

A kommunista elitbe született Hszi Csin-pinget súlytalan reformerként fogadták, amikor tíz éve elnök-főtitkárra választották, de aztán Mao óta nem látott keménységgel szilárdította meg hatalmát. Irányítása alatt Kína új szintre emelte a társadalom elnyomását, kegyetlen kampányt indított a kisebbségek ellen, és katonai erejét növelve agresszív, a konfrontációtól vissza nem riadó külpolitikára tért át. 
5:10
FókuszMennyire függ össze a boldogság a társadalmi berendezkedéssel? – a demokrácia világnapját ünnepeljük
2022. szeptember 15. 20:32

Mennyire függ össze a boldogság a társadalmi berendezkedéssel? – a demokrácia világnapját ünnepeljük

2007 óta szeptember 15 a demokrácia nemzetközi napja, az ENSZ közgyűlése határozott így. 15 éve ünneplik ezt a politikai berendezkedést, ott is, ahol az állam nem feltétlenül demokratikus. Diktatúrákban, vagy abba hajló rendszerekben állandó a megfélemlítés és a bizonytalanság, attól függően, hogy mekkora hatalom összpontosul a vezető kezében.
Belföld70 éve ragadta meg a hatalmat az imádott és rettegett Rákosi Mátyás, akit masszív propaganda tett a haza hősévé
2022. augusztus 14. 16:45

70 éve ragadta meg a hatalmat az imádott és rettegett Rákosi Mátyás, akit masszív propaganda tett a haza hősévé

Az agymosás működött, a negyvenes évek végére a lakosság nagy része tényleg elhitte, hogy Rákosi Mátyás nem képes tévedni, egy személyben a haza megmentője, és mindenhol ott van, egyszerre akár több helyen is. Képes összeállításunkban végigvettük, miként teljesedett ki, és hogyan ért csúfos véget a Rákosi-kultusz.
KülföldA terror arcképcsarnoka – rendőrségi fotókon a bebörtönzött ujgurok
2022. június 6. 7:56

A terror arcképcsarnoka – rendőrségi fotókon a bebörtönzött ujgurok

Több ezer fénykép, titkos iratok és rendőrségi adatbázisok leplezték le, hogyan zárják tömegével börtönszerű átnevelő táborokba és börtönökbe a kínai hatóságok az ujgur kisebbség tagjait Hszincsiang tartományban. Peking szerint csak terrorellenes akció zajlik a területen, de ennek ellentmondanak az őrizetbe vett nőkről, gyerekekről és férfiakról kikerült adatok.
11:12
FókuszKommunizmus szelleme még mindig kísért Magyarországon az utcanevekben
2021. május 15. 19:30

Kommunizmus szelleme még mindig kísért Magyarországon az utcanevekben

Az utolsó szovjet katona már 30 éve elhagyta Magyarországot, de a kommunizmus szelleme – úgy tűnik – még mindig kísért. Most, 2021-ben is rengeteg utcának és térnek van olyan neve, amelyek az egykori bolsevik diktatúra harcosait, intézményeit, netán tömeggyilkosait dicsőítik. Nyomozásba kezdtünk, hogy összegyűjtsük, hol és merre lehetne a szovjet veteránoknak emléktúrát szervezni Magyarországon. Döbbenetesen sok helyet találtunk.
0:33
XXI. századElőzetes: Egy erdélyi magyar lány, aki plakátba rajzolta, kárpitba szőtte mindazt, amit átélt
2021. március 16. 21:45

Előzetes: Egy erdélyi magyar lány, aki plakátba rajzolta, kárpitba szőtte mindazt, amit átélt

New York-i, bécsi, párizsi múzeumok őrzik munkáit, többen ismerik külföldön, mint Magyarországon. Tamás Klára erdélyi származású grafikus, plakáttervező és kárpitművész, aki 22 év Bukarest majd 22 év New York után hét éve költözött Budapestre. Nemrég gyűjteménye jelentős darabjait adományozta két magyar múzeumnak, hogy itt is jelen lehessen. De vajon hogyan sikerült érvényesülnie az erdélyi magyar lánynak a Ceaușescu-érában, Bukarestben? És hogyan boldogult New Yorkban? Erről mesél Wagner Bea filmjében, a XXI. században.
2:04
HíradóHiába könyörgött térden állva egy apáca, nem sikerült megmentenie a katonai diktatúra ellen tüntetőket
2021. március 10. 17:27

Hiába könyörgött térden állva egy apáca, nem sikerült megmentenie a katonai diktatúra ellen tüntetőket

Térden állva könyörgött egy apáca a mianmari rohamrendőröknek, hogy inkább őt lőjék le, mint a katonai diktatúra ellen tüntető fiatalokat. Önfeláldozó fellépése ellenére a karhatalmisták tüzet nyitottak a tömegre, és két embert megöltek. Az ázsiai országban február elején ragadta magához a hatalmat a hadsereg, azóta már legalább hatvan embert meggyilkoltak, és több ezret bebörtönöztek.
2:54
FókuszA hadsereget küldte rá az emberekre a megválasztott fehérorosz elnök
2020. augusztus 10. 19:05

A hadsereget küldte rá az emberekre a megválasztott fehérorosz elnök

Vasárnap éjjel tüntetések törtek ki a belorusz fővárosban, információk szerint eddig legalább 100 ember megsérült, és már több mint 3000 tüntetőt vettek őrizetbe Aljakszandr Lukasenka elsöprő választási győzelme után. Az ellenzék szerint a hatodjára megválasztott Lukasenkáék csaltak a választási eredményekkel, ezért vonultak utcára a tüntetők. Minszkbe már délután megérkezett a katonai erősítés, a járműforgalmat pedig estére meg is szüntették.
29:14
Magyarul BalóvalHogyan alakulhatott ki a putyini diktatórikus rendszer?
2018. december 4. 23:55

Hogyan alakulhatott ki a putyini diktatórikus rendszer?

A szemtanú hitelességével írja a kölcsönös brutalitásokat bemutató háborús beszámolóit a Csecsenföldről egy orosz újságíró a kilencvenes években. Naplót vezet, nyomon követi a putyini diktatórikus rendszer kialakulását, az ellenzék tehetetlenségét és az orosz társadalom tétlenségét. 2006-ig, amikor Anna Politkovszkaja 48 éves, kétgyerekes orosz újságíró bevásárlásból tér haza: a moszkvai belvárosi társasház földszintjén 4 lövéssel meggyilkolják.
29:09
Magyarul BalóvalKell félni Észak-Koreától?
2017. szeptember 6. 0:55

Kell félni Észak-Koreától?

Adott egy Magyarországnál harmadával nagyobb területű, 25 milliós ország, az egyik legszegényebb a világon, Észak-Korea, amely nukleáris fegyvereket fejlesztett ki és tesztel, ez lényeges, gyorsuló tempóban. Vasárnap Észak-Korea már valószínűleg hidrogénbombát robbantott és azóta újra Észak-Korea a világpolitika elsőszámú témája. De kevesen mondhatják, hogy legalább sejtik a diktatúra terveit. Mi legyen, mi lesz, mi lehet?
1:52
HíradóSzázezres tüntetés Erdogan ellen
2017. július 10. 18:40

Százezres tüntetés Erdogan ellen

Százezrek tüntettek Isztambulban Recep Erdogan elnök ellen, aki a tiltakozók szerint diktatúrát épít ki Törökországban. A megmozdulást az ellenzéki Köztársasági Néppárt vezetője szervezte, miután egyik képviselőjüket kémkedés vádjával bebörtönözték. A politikus június közepén indított Ankarától Isztambulig tartó gyalogos tiltakozó menetet, három hetes útjuk alatt több más ellenzéki szervezet is csatlakozott hozzájuk.
25:49
XXI. századA második nyilvánosság és az árulás
2017. május 3. 0:02

A második nyilvánosság és az árulás

Minden elnyomó rezsimben létezik a hivatalos és merev kultúrán túli második nyilvánosság, ahol valódi dolgok történnek. Huligánok, fegyelmezetlen fiatalok - mondták azokra, akik résztvevői voltak ezeknek az eseményeknek. A rendőrség figyelte, de nem bántotta őket. Viszont sokáig nem is kaptak lehetőséget, a legtehetségesebbek kiharcolták a sikert. Ma már ők számítanak kultúránk nagyjainak.
24:09
XXI. századAtomerőművet a Kádár-korszakban sem volt könnyű építeni
2016. május 31. 22:55

Atomerőművet a Kádár-korszakban sem volt könnyű építeni

Nem volt népszavazás, lakossági főrum vagy közvélemény-kutatás. Csak eldöntötték. Azt, hogy Pakson atomerőmű épül, amiről a paksiak a sajtóból szereztek tudomást. Egy diktatúrában – mindig így dőlnek el a nagy kérdések. Hiszen az átlagember úgyse érti, nem látja az összefüggéseket, arra pedig semmi szükség, hogy kérdéseket tegyen fel, ne adj isten vitatkozzon.