ŰRKUTATÁS

Tényleg nem vagyunk egyedül? Az űrkutatás döbbenetes felfedezései

Tényleg nem vagyunk egyedül? Az űrkutatás döbbenetes felfedezései

8:29
ReggeliKapu Tibor két hetet tölthet az űrben – újra magyar űrhajós a világűrben
2025. április 15. 12:57

Kapu Tibor két hetet tölthet az űrben – újra magyar űrhajós a világűrben

Két magyar űrhajósjelölt, Kapu Tibor és Cserényi Gyula sikeresen teljesítette a NASA texasi kiképzését. A program során többek között repülési, műszaki, tudományos és túlélési tréningeken vettek részt. Mindketten kiváló fizikai és pszichológiai állapotban zárták a képzést. A kiképzés több mint egy évig tartott, és az amerikai űrhivatal rendkívül magas szakmai színvonalat követelt meg. Kapu Tibor várhatóan körülbelül két hetet tölt majd az űrben, de az indulás időpontját az időjárási körülmények befolyásolhatják – mondta Tamási Dávid, a Spacejunkie alapító főszerkesztője. Hogy lehet-e valaki űrhajós lyukas foggal, az kiderül a videóból.
1:44
HíradóTöbb technikai hiba ellenére sikeresen csatlakozott a Boeing űrhajója a Nemzetközi Űrállomáshoz
2024. június 7. 18:41

Több technikai hiba ellenére sikeresen csatlakozott a Boeing űrhajója a Nemzetközi Űrállomáshoz

A műszaki hibák ellenére sikeresen összekapcsolódott a Nemzetközi Űrállomással a Starliner űrhajó. Az amerikai Boeing gyártmányánál héliumszivárgást tapasztaltak, és gond volt a manőverező hajtóművekkel, de végül kivitelezték a dokkolást. Közben sikeres tesztet teljesített a SpaceX is, amely a Starship űrhajót hozta vissza a Földre egy darabban. Nagyjából.
2:10
HíradóKapu Tibor lehet a következő magyar űrhajós, 240 jelentkező közül választották ki
2024. május 27. 19:49

Kapu Tibor lehet a következő magyar űrhajós, 240 jelentkező közül választották ki

Egy 32 éves gépészmérnök lehet a következő magyar űrhajós. Vasárnap éjszaka döntött a szakértői bizottság, 240 jelentkezőből végül a nyíregyházi Kapu Tibort választották. A legjobb négy jelöltet már hónapok óta képzik a magyar űrhajós programban. A most kiválasztott Kapu Tibor és a tartalék űrhajós, Cserényi Gyula nemsokára az Egyesült Államokban folytatja a kiképzést.
5:39
FókuszA végtelenbe és tovább: 121 évvel ezelőtt hódítottuk meg az eget, de a java még csak most jön
2024. április 12. 19:26

A végtelenbe és tovább: 121 évvel ezelőtt hódítottuk meg az eget, de a java még csak most jön

Napra pontosan 63 évvel ezelőtt a mai Kazahsztánban fekvő Bajkonurból, helyi idő szerint reggel 9 órakor 7 perckor Jurij Gagarin orosz asztronauta elindult a világűr felé. Az űrhajós alig 108 percet töltött a magasban, de ez is elegendő volt ahhoz, hogy megkerülje a Földet – és hogy örökre beírja magát a történelembe. Az Űrhajózás világnapját a jeles esemény 50. évfordulója óta, azaz 2011 áprilisától ünneplik világszerte. 
Tudomány-TechA napelemet és a GPS-t a NASA-nak köszönhetjük – íme öt vadiúj technológia, amik a közeljövőben könnyíthetik meg az életünket
2024. február 2. 14:58

A napelemet és a GPS-t a NASA-nak köszönhetjük – íme öt vadiúj technológia, amik a közeljövőben könnyíthetik meg az életünket

Kamera, amely a startállás tüzes poklát és az űr jéghidegét is kibírja, vezeték nélküli artroszkóp ortopédiai műtétekhez, életmentő gömbrobotok és a repülést forradalmasító, kifinomult szoftver. Kiválasztottunk több érdekes, izgalmas újdonságot a NASA friss kutatás-fejlesztési jelentéséből, hogy szemléltessük, milyen haszonnal jár az űrkutatásba fektetett rengeteg pénz és energia a civil szférában.
Tudomány-TechTeleszemeteltük a világűrt, fojtogatja a Földet a sok kozmikus hulladék
2024. január 10. 13:44

Teleszemeteltük a világűrt, fojtogatja a Földet a sok kozmikus hulladék

Már nemcsak a Földet, hanem a világűrt is teleszemeteltük: becslések több mint 130 millió darab 1 mm-nél nagyobb űrszemétdarab kering a fejünk felett, összesen körülbelül 11-12 ezer tonna. Minél több műholdat lövünk fel, annál nagyobb lesz a kozmikus roncstemető, és az űrturizmus népszerűbbé válása is ronthat a helyzeten. A légkörbe visszajutó hulladékok pusztítják az ózonréteget, de a rengeteg objektum hosszútávon a világűr felfedezését is ellehetetlenítheti. Az űrszemét szabályozásának jogi hátterét kutató szakértő szerint a világűr az új vadnyugat, ahol kis túlzással még szabadon lehet garázdálkodni. Utánajártunk, hogyan lehetne kipucolni a világűrt, és ez kinek volna a feladata. 
2:06
HíradóAz Aranycsapat története is a Hold felé tart
2024. január 8. 18:05

Az Aranycsapat története is a Hold felé tart

Elindult a Hold felé a Peregrine az Egyesült Államokból – ez a szonda lesz 1972 után az első amerikai szerkezet, amely leszállást kísérel meg a Holdon. A műszerek mellett helyet kapott rajta a magyar Puli Space Technologies Téridő Plakettje is, Weöres Sándor versével. Az Egyesült Államok a több mint fél évszázada véget ért Apollo-program óta nem hajtott végre sima leszállást a Holdon, míg az elmúlt időszakban Kína és India is sikeresen landolt. A Peregrine-t előbb Hold körüli pályára állítják az érkezést pedig február 23-ára időzítették.
Tudomány-Tech„Azt kellene hinnünk, hogy a Föld egy csoda. Én nem hiszem ezt” – így keresik a tudósok a földön kívüli élet jeleit
2024. január 6. 11:11

„Azt kellene hinnünk, hogy a Föld egy csoda. Én nem hiszem ezt” – így keresik a tudósok a földön kívüli élet jeleit

Elmosódott fotókkal, szenzációs beszámolókkal nem foglalkoznak azok a kutatók, akik intelligens civilizációk után kutatnak a világegyetemben. Egyikük szerint a munkájuk olyan, mintha tűt keresnének a szénakazalban úgy, hogy azt sem tudják, valójában ott van-e az a bizonyos tű. De ha nem végeznék el ezt a munkát, azzal hátat fordítanának a feltételezett galaktikus szomszédainknak.
Tudomány-TechÚj időszak kezdődik az űrkutatásban – A NASA megmutatta a Földet leginkább fenyegető kisbolygó, a Bennu anyagát
2023. október 11. 17:35

Új időszak kezdődik az űrkutatásban – A NASA megmutatta a Földet leginkább fenyegető kisbolygó, a Bennu anyagát

A NASA október 11-én, szerdán élő közvetítésben mutatta meg a nagyvilágnak a Bennu aszteroida felszínéről 2020. október 20-án gyűjtött mintát. A hét évig tartó sikeres küldetés végén a Bennu kisbolygó anyagából a Földre hozott anyagból a tudósok reményei szerint egy sor rendkívül fontos dolgot meg lehet tudni a földi élet keletkezéséről, és arról is, hogyan lehet azt megvédeni.