Drámai felfedezés a világűrben: van élet a Földön túl?

Barva ÁdámBarva Ádám

2025. április 18. 10:09

Olyan molekulák nyomaira bukkantak a K2-18b nevű exobolygó légkörében, amelyek Földön csak élőlények által keletkeznek. Egy új lakható világ körvonalazódhat?

K2-18b: bolygó, ami akár az élet otthona is lehet

A K2-18b nevű exobolygó nevét érdemes megjegyezni – lehet, hogy a jövőben gyakran hallunk róla. A Cambridge-i Egyetem kutatói a James Webb Űrteleszkóp segítségével olyan molekulák nyomait észlelték a bolygó légkörében, amelyek jelenléte akár az élet jele is lehet. A gázok, köztük a dimetil-szulfid, a Földön kizárólag élőlények – főként egysejtűek – által termelődnek.

2032-ben egy hatvanméteres aszteroida csapódhat a Holdba

Nikku Madhusudhan professzor szerint ez mérföldkő lehet a földönkívüli élet keresésében. A kutatás különlegessége, hogy ezek a vegyületek több ezerszeres koncentrációban vannak jelen a bolygó légkörében. 

A tudósok úgy vélik, a K2-18b egy lakható óceánbolygó lehet, sűrű, hidrogénben gazdag légkörrel.

Tényleg hasonlít a Földre?

Magyari Gábor űripari szakértő szerint a bolygó mérete és csillagja körüli pályája sok szempontból hasonlít a Földre. Gravitációja kétszerese lehet a Földének, az átlaghőmérséklete pedig -37 °C körül alakulhat. Bár ezek a körülmények nem ideálisak, nem zárják ki az élet lehetőségét.

Szabó Olivér Norton csillagász arra hívja fel a figyelmet, hogy ha akár csak mikroszkopikus életet is találunk egy másik bolygón, az azt jelentheti, hogy az univerzumban sokkal gyakoribb az élet, mint eddig gondoltuk.

Drámai felfedezés a világűrben: van élet a Földön kívül?
A csillagos eget kémlelő ember

Mikor juthatunk el oda?

A bolygó mintegy 124 fényévre van a Földtől – ez azt jelenti, hogy jelenlegi technológiával ember sosem fog eljutni oda. Magyari Gábor szerint az első reális cél az emberes űrutazásban továbbra is a Mars elérése, míg a közeli csillagrendszerekbe csak könnyű szondák juthatnak el, évtizedek alatt.

Szeretne eljutni a világűr széléig? Ebben a kapszulában teheti meg a legolcsóbban

Van-e ott élet? Még nem tudjuk. A kutatók hangsúlyozzák: a mostani eredmények ígéretesek, de további vizsgálatok szükségesek, hogy megerősíthessék, a gázok valóban élőlényektől származnak.