Sport

10 dolog, amire emlékezni fogunk a foci-Eb-ről

Ferkai MarcellFerkai Marcell

2024. július 16. 15:34

Ha csak a számokból indulunk ki, akkor azt mondhatjuk, hogy a 2024-es Eb gólátlaga (2,29) alacsonyabb volt, mint az azt megelőzőé (2,78). De az érzet még erősebb: sajnos bántóan sok volt az unalmas mérkőzés. Viszont minden rosszban van valami jó. Még a 2024-es Eb-ben is. Lássunk tíz dolgot, amire emlékezni fogunk évek múltán is!

1. Sok átlövésgól, sok öngól, szólógól viszont sehol

Az UEFA kielemezte az Euro 2024 mind a 117 gólját. Ebből is kiderül, hogy bár eleinte jó néhány átlövésgólt láttunk, azért végül a büntetőterületen kívüli találatok aránya 16 százalék lett, ez pedig nem magasabb, mint például a 2016-os Eb arányszáma.

Ettől függetlenül érdemes megfontolni Marozsán Dzsenifer elemzését, aki az rtl.hu-nak adott interjújában úgy fogalmazott, még az Eb korábbi szakaszában: „Megváltozott a futball. Alig látunk technikai bravúrt. Most minden a taktikáról szól, hogy minél többet fuss, és jól védekezz. Talán ennek tudható be az is, hogy ennyire sok gól születik távoli lövésből.”

10 dolog, amire emlékezni fogunk a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokságról
Az angol Cole Palmer átlövésgólja a döntőben. Fotó: Reuters

Amiből viszont sok volt, az az öngól. Végül is hat darab háromtalálatos gólkirály lett és 10 öngól, tehát mondhatjuk, hogy a góllövőlistát fölényesen nyerte meg az „öngól”.

Ellenben nem láttunk olyan igazi szólógólt, ami a technikai bravúr netovábbja. Sőt, ha technikai bravúrral elért találatot keresünk, akkor Jude Bellingham ollózásán kívül nem biztos, hogy sok minden eszünkbe fog jutni erről az Eb-ről. 

Az mondjuk minden szempontból emlékezetes volt, hiszen már-már úgy tűnt, Szlovákia (!) kiejti Angliát, amikor a rendes játékidő hosszabbításában villant a középpályás.

2. Kései gólok

És ezzel már benne vagyunk a következő pontban. Rengeteg gól született a kilencvenedik percben – vagy jóval az után.

A csúcsok csúcsa objektíven (nekünk, magyaroknak meg szubjektíven is) Csoboth Kevin Skócia elleni győztes gólja a 100. percben.

Ez után kezdődött az a többnapos játék, hogy mikor milyen eredménynek kell születnie teljesen más kvartettekben ahhoz, hogy majd az első kör legvégén a magyar válogatott a legjobb négy csoportharmadik között végezzen.

(A nagyvilágnak nem, de nekünk, magyaroknak az a néhány napos számolgatás/drukkolás is bizonyára megmarad az Euro 2024-ről; Farkasházy Tivadar fogalmazott úgy, hogy még a tévében sincs olyan izgalmas film, mint ami itt egy héten át zajlott.)

Ennek a folyamatnak a része volt például a horvát–olasz csoportmeccs, amelyen a 98 (!). percben egyenlített Zaccagni. Ezzel Olaszország továbbjutott, Horvátország lényegében (majd később ténylegesen) kiesett, az aranylabdás Luka Modricot pedig az első Eb-jéhez hasonlóan az utolsó is sokáig kísérteni fogja.

Talán még soha egyetlen „A meccs embere” sem nézett a kamerába olyan savanyú ábrázattal, mint ő.

3. Minden idők legyorsabb Eb-gólja

A jó néhány kései gól mellett megszületett minden idők leggyorsabb Eb-gólja is. Albánia szerezte, méghozzá elég bizarr körülmények közepette. Olaszország dobhatott, és ebből lett az albán találat.

Merthogy az albán–olasz (1-2) csoportmeccs 22. másodpercében Dimarco hanyagul elvégzett bedobása után Nedim Bajrami csapott le a labdára, és hét méterről a bal felsőbe bombázott.


Hiába: Olaszország végül fordított, és nyert.

4. Mbappé maszkja

Szegény Kylian Mbappé sztárjelöltként érkezett, de úgy távozott, hogy saját bevallása szerint sem futballozott jól. Ebben nyilván volt szerepe annak a maszknak, amit az Eb-n elszenvedett orrtörése után volt kénytelen viselni. Bár a korábbi kiváló francia játékos, Emmanuel Petit úgy fogalmazott, kicsit túl van lihegve a dolog, mert korábban számos játékos focizott törött orral, amikor a mostani csapattárs, Kolo Muani kipróbálta a maszkot, tanúsította, hogy még a látást is megnehezíti.

10 dolog, amire emlékezni fogunk a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokságról
Fotó: Reuters

5. Cucurella kezezése

Járt volna-e büntető Marc Cucurella kezezése miatt? (Mert a játékvezető nem adott.) A spanyolok védője a haja jóvoltából mindenképp „emlékezetes karakter”, és ehhez csaphatjuk, hogy éppen hozzá kapcsolódik egy vitatott eset, ami hozzájárult a házigazda németek kieséséhez. Tökéletes elegy, így hát 

erre a kezezésre emlékezni fogunk mi is, hát még a németek!

Ráadásul remekül mémesíthető:


A német drukkerek még a döntőben is fütyültek Cucurella labdaérintéseinél.

Egyébként azóta már tisztázták, hogy azért nem járt büntető, mert Roberto Rosetti, a bírók főnöke kimondottan kérte a torna előtt, hogy ha a labda egy védő függőleges helyzetben lévő, testhez közeli karját találja el, ne ítéljenek tizenegyest, mert ez nem számít a labda akadályozásának, és így egy kicsit nagyobb mozgásterük van a védőknek: nem kell folyton a hátuk mögött tartaniuk a kezüket.

A dán Andersen (aki szegény egy millimetrikus les miatt érvénytelen gólt szerzett, hogy aztán szinte azonnal büntetőt kapjon róla a csapata, amiből Németország be is talált) esete pedig azért ért tizenegyest, mert az ő karja NEM volt a teste mellett függőleges helyzetben.

6. Hollandok az utcán

Aki belefutott a nagy hírzajban, biztos megjegyezte magának a hollandokat, akik olyan létszámban és úgy vonultak az utcákon, ahogy kevesen.

7. Ronaldóhoz befutnak a szurkolók

Lassan már semmilyen hírértéke nincs annak, ha befut valaki mondjuk egy Bajnokok Ligája-döntőben. „Magára valamit adó mérkőzésen” van pályára szaladó néző. És mivel ilyenkor a tévéközvetítés rendezője gondosan nem mutatja az exhibicionista drukkert, nehezen is jegyeznénk meg az illetőt.

A portugál–török csoportmeccsen viszont összesen heten futottak be, jellemzően azért, hogy Ronaldóval szelfizzenek. A portugálok sztárja egy ideig még jó képet vágott ehhez, aztán kezdte egy kissé idegesíteni a sok „zavaró tényező”.


A legagyafúrtabb egy tízéves fiú volt, aki azt füllentette édesapjának a lelátón, hogy vécére kell mennie; aztán az illemhely helyett a pályára szaladt.

8. A kicsik voltak a nagyok

Ha szenvedélyes, magával ragadó focit akartunk látni, akkor ezen az Eb-n Törökországot, Svájcot, Georgiát és Ausztriát kellett néznünk. Mert eközben egy-két (jóindulattal; lehet, hogy inkább három-négy) angol, illetve francia Eb-meccsel vallatni lehetne.

De szerencsére ott voltak nekünk a nagy dolgokra képes „kiscsapatok”. 

Ausztria

Ralf Rangnick karakteres és jó focit játszott Ausztriával. Micsoda bravúr, amikor a balhátvéd gólpasszt ad, majd az edző úgy dönt, hogy azért összességében nem teljesen elégedett azzal a balhátvéddel, inkább behoz egy másikat. És az a másik is ad egy gólpasszt.

Ez nem kitaláció, hanem megtörtént eset, az Ausztria–Lengyelország (3-1) csoportmérkőzés rövid kivonata. A nevekre (Mwene volt a kezdő balhátvéd, Prass pedig a cseréje) valószínűleg már most sem emlékszik a többség, de Ausztria mindenképp egy színfolt, amelyből bárcsak több lett volna.

És az volt az igazi, amikor a törökökkel csapott össze, mert hogy a törökök is remek focit játszottak. Talán nem véletlen, hogy az osztrák–török (1-2) nyolcaddöntőn már 57 másodperc után gólt láthattunk.

Törökország

És Törökország azért is érdemel említést, mert három olyan momentumot „dobott a közösbe”, ami akár külön sorszámot érdemlő pont is lehetett volna ezen a listán.

Ahogy Samet Akaydin hazaadásából öngól lett:


Ahogy a két gólt is szerző Merih Demiral ünnepelt az osztrákok ellen, hogy aztán néhány nap elteltével kétmeccses eltiltást kapjon, mondván, Németországban ez bizony terrorista jelzés:


Ahogy az Ausztria elleni meccs utolsó pillanataiban Baumgartner fejesét kivédte Günok:


Svájc

Bár nekünk, magyaroknak lidérces emlék az a 3-1-es vereség a svájciaktól, el kell ismernünk, hogy akkor is remekül játszott a Yakin-csapat, főleg az első félidőben. Aztán jött a címvédő olaszok kiejtése, többek között egy remekül eltalált Vargas-lövéssel:


Georgia

Bár a magyar válogatott sorsát végül Georgia győzelme és továbbjutása pecsételte meg, nem lehet nem megsüvegelni az Eb-újoncot. 

Tényleg sporttörténelem volt az, ami a szemünk előtt zajlott, hiszen Georgia a selejtezőben csoportnegyedikként végezve, a Nemzetek Ligája jelentette vigaszágon kievickélve jutott az egyenes kieséses szakaszba, ahol még vezetett is a későbbi győztes spanyolok ellen...

Mamardasvili kapus a Csehország elleni csoportmeccsen 11 védést mutatott be (az Opta 1980 óta vezetett Eb-statisztikáiban ez a második legnagyobb szám: a lett Aleksanders Kolinko 12 védést produkált Hollandia ellen 2004-ben).

9. Az egykori „mészáros” könnyei 

Ki emlékszik már arra, hogy volt egy brazilból portugállá lett fiú, aki igazi méregzsákként viselkedett a pályán? Aki sunyi módon rátaposott egy El Clásicón a földön csücsülő Lionel Messi kezére?

12 év telt el a taposás óta. Ezen a tornán már azzal keltett feltűnést Pepe, hogy minden pályára lépésével rekordot döntött: ő lett az Eb-k korrekordere a maga 41 évével.

És emellé szinte hibátlan teljesítményt nyújtott. Nem ő tehetett arról, hogy Franciaország egy különösen unalmas meccsen, tizenegyespárbajban elbúcsúztatta a csapatát.

Azok a könnyek, amik ekkor előbuggyantak a korrekorderből, na, azok tették emlékezetessé ezt a mérkőzést.

10. Yamal megérkezett a labdarúgás nagyszínpadára

A legidősebb után a legfiatalabbról (Horvátország ellen 16 évesen és 338 naposan játszott Eb-meccset, ez is rekord) is meg kell emlékeznünk. A spanyol Yamal annyira fiatal, hogy gyakorlatilag semmit sem csinálhat egyedül. Nem adhat kísérő nélkül interjút, de még a szövetségi kapitány sem beszélhet vele négyszemközt.

Talán ő adta a legtöbb beszédtémát az Eb során az összes játékos közül.

Előkerült egy kép, amin a kisgyerek Yamalt maga Lionel Messi fürdeti.


Csodagólt lőtt Franciaország ellen, majd pedig üzent az őt előzetesen kritizáló Rabiot-nak.


Majd belépett a 17 évesek táborába, hogy aztán másnap Eb-győzelemhez segítse Spanyolországot. Ezzel megdőlt a brazil Pelé 66 éve élő rekordja: immár Lamine Yamal a legfiatalabb játékos, aki Eb-/vb-döntőn pályára lépett.

És abban reménykedhetünk, hogy neki is köszönhetően négy év múlva egy kicsit (vagy akár sokkal) jobb Eb-t láthatunk.

A nyitóképen Yamal gólja Franciaország ellen. Fotó: Reuters/Lisi Niesner

 

 

 

 

 

 

#Sport#labdarúgás#futball#foci#foci-eb#marc cucurella#lamine yamal#cristiano ronaldo#pepe