II. VILÁGHÁBORÚ

Így került elő az utolsó magyar hadifogoly – 2. rész

Így került elő az utolsó magyar hadifogoly – 2. rész

Tudomány-Tech13 érdekesség a 80 éve történt normandiai partraszállásról, a II. világháború leghíresebb csatájáról
2024. június 6. 14:11

13 érdekesség a 80 éve történt normandiai partraszállásról, a II. világháború leghíresebb csatájáról

„Hát akkor innen kezdjük a háborút!” – így értékelte a normandiai partraszállást ifjabb Theodore Roosevelt dandártábornok, aki az első között érkezett a darálóba. 56 évével ő volt a legidősebb, aki részt vett a hadműveletben. Egy hónappal később halt meg szívrohamban. A legendás D-napon magyarok és koreaiak is harcoltak német egyenruhában, és volt, aki nyakig ürülékben indult a csatába. Íme 13 érdekesség az 1944. június 6-án kezdődő ütközetről, ami megfordította a II. világháború menetét. 
1:24
VideóDöbbenetes létszám: Oroszország a Győzelem napi parádéra gyakorol
2024. május 6. 9:37

Döbbenetes létszám: Oroszország a Győzelem napi parádéra gyakorol

Vasárnap tartották az idei Győzelem napi katonai parádé főpróbáját az oroszországi Moszkva központjában lévő Vörös téren. Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter szerint több mint 9000 katona és 70 haditechnikai eszköz vesz részt a nagyszabású ünnepségen, amellyel a Szovjetunió 1941-1945-ös Nagy Honvédő Háborúban aratott győzelmének 79. évfordulójára emlékeznek.
5:34
XXI. századÚgy bántak a kommunisták a külföldről támogatott szervezetek dolgozóival, mint a hazaárulókkal
2023. november 19. 18:42

Úgy bántak a kommunisták a külföldről támogatott szervezetek dolgozóival, mint a hazaárulókkal

A II. világháború pusztítása különösen súlyosan érintette Magyarországot és Budapestet. A világégés után a nyugati segélyszervezetek nagy mennyiségű adományt küldtek az országba, hogy ezzel enyhítsék az emberek szenvedését. Itthon Nyugatról visszatért magyarok segítségével intézték a segélyek célba juttatását, a XXI. század hétfő esti adásában olyanokat láthatnak, akiket emiatt meghurcoltak és bebörtönöztek. Pusztán nyugati kapcsolataik, és az onnan érkezett segélyek miatt váltak gyanússá, akikben nem bízott az állambiztonság. Még olyanokban sem, akik egyébként kommunisták voltak.
Tudomány-TechKépek anno és most: a második világháború leggyilkosabb ostromai Leningrádtól Kijeven át Budapestig
2023. július 15. 9:18

Képek anno és most: a második világháború leggyilkosabb ostromai Leningrádtól Kijeven át Budapestig

Több mint 11 hónapja tart az orosz-ukrán háború legvéresebb csatája, Bahmut ostroma. A Luhanszk-Donyeck-Izjum háromszög közepén fekvő, mindkét fél számára stratégiai fontosságú kelet-ukrajnai kisváros fölötti ellenőrzés az utóbbi hetekben egyre inkább az ukrán hadsereg kezébe kerül, miután a Wagner zsoldoshadsereg kivonult a térségből. Az óvatos becslések szerint is több tízezerre tehető a veszteségek száma mindkét oldalon, a több ezer civil áldozatról nem is beszélve. Az emberi történelemben a második világháború volt a legnagyobb és legkiterjedtebb fegyveres konfliktus, ahol ennél nagyságrendekkel nagyobb mértékben áldozták életüket százezrével a harcoló felek egy-egy város elfoglalása érdekében. Ha átfutjuk a világháborús statisztikákat, elborzasztó számokkal szembesülünk. A fenti képre kattintva galéria nyílik, amibe összegyűjtöttük a hat legvéresebb városostrom egy-egy jellegzetes képét, a kontraszt kedvéért párosítva egy-egy manapság készült fotóval.
BelföldIlyenek voltak a magyar katonák – árulkodó képek a II. világháború idejéből
2023. június 15. 8:21

Ilyenek voltak a magyar katonák – árulkodó képek a II. világháború idejéből

A magyar hadsereg körülbelül 200-350 ezer katonát veszített a II. világháborúban, ami az ország akkori méretéhez képest, lakosságarányosan kiemelkedően súlyos veszteség. Az Associated Press archívumából válogatott képeink megmutatják, milyenek is voltak a magyar katonák a II. világháború idején. A képek leginkább arról árulkodnak, hogy a díszelgő alakulatokon kívül nem volt valami jól felszerelt és igazán ütőképes a magyar haderő.
Tudomány-TechRitkán látható, drámai képeken a II. világháborúban szétlőtt Budapest
2023. június 11. 14:26

Ritkán látható, drámai képeken a II. világháborúban szétlőtt Budapest

A háború végén rá sem lehetett ismerni Budapestre, a XX. század elejének egyik legvonzóbb turisztikai célpontjára. A három hónapig tartó ostrom, amikor a szovjet hadsereg körbezárta a magyar fővárost és utcáról utcára harcolt a német és magyar alakulatokkal, kulcsfontosságú volt a Vörös Hadsereg számára a Berlin felé vezető úton. A kíméletlen harcok során mindkét harcoló oldal hatalmas veszteségeket szenvedett el. Az ostromgyűrűbe vont, 1945. február 13-án kétségbeesett kitöréssel próbálkozó német és magyar egységek felszámolása után a szovjet hadsereg ellenőrzése alá került a város, és a következő hónapokban megkezdődött a magyar főváros újjáépítése. A fenti képre kattintva galéria nyílik, amibe összegyűjtöttünk pár ritkán látható fotót az ostromról, a szétlőtt Budapestről és az újjáépítés első erőfeszítéseiről.
Tudomány-TechMagyarokat is terrorizáló, II. világháborús légibombával szemlélteti a „brüsszeli szankciókat” a kormány
2022. október 19. 10:19

Magyarokat is terrorizáló, II. világháborús légibombával szemlélteti a „brüsszeli szankciókat” a kormány

A 450 kilogrammos M65 általános célú bombát 1939-ben fejlesztették ki az Egyesült Államokban, és széles körben használták a II. világháborúban, Magyarországra is ezrével dobtak ilyet. Jellemzően megerősített célpontok, például gátak és beton vagy acél vasúti hidak ellen használták. Magyarországon még most is rendszeresen találnak ilyeneket építkezéseken. A kormányzati plakáton egy stockfotót használnak, amit egy thaiföldi felhasználótól vásárolhattak meg. 
1:31
HíradóEgy második világháborús palackba zárt levelet találtak
2020. július 10. 18:40

Egy második világháborús palackba zárt levelet találtak

Egy második világháborús palackba zárt levelet találtak egy lengyel vasútállomás falába rejtve. Az üzenetre az épület felújításakor bukkantak rá, és mint kiderült, 1941-ben írta két lengyel férfi, akik egy náci táborban dolgoztak kényszermunkásként. A levélben az általuk átélt szörnyűségekre akarták felhívni a világ figyelmét - a hatóságok most megpróbálják felkutatni hozzátartozóikat.
16:04
FókuszNyomasztó emlékek és titkok a világ legborzasztóbb háborújáról
2020. június 6. 19:50

Nyomasztó emlékek és titkok a világ legborzasztóbb háborújáról

Néhány hete világszerte tartottak megemlékezéseket arról, hogy 75 éve fejeződött be a II. világháború. Magyarországon a legnagyobb pusztítást a főváros szenvedte el. Több mint 100 napig tartó ostrom után foglalta el a szovjet vörös hadsereg. Senki nem kíméltek. Se a saját katonáikat, se a civileket. Több ezer épület semmisült meg vagy vált lakhatatlanná. A harcokról még most, 75 év távlatából is kerülnek elő új dokumentumok.
10:26
FókuszNyolc évtizede robbant ki a második világháború Európában
2019. augusztus 31. 19:50

Nyolc évtizede robbant ki a második világháború Európában

Napra pontosan 80 évvel ezelőtt lengyel milicista ruhába öltözött német titkos ügynökök támadták meg a lengyel-német határ melletti Gleiwitz rádióállomását. Az akciót egy SS ügynök vezette, és ez is része volt az úgynevezett Himmler hadműveletnek, amely során összesen 21 támadást hajtottak végre a két ország határán fekvő német, azaz saját célpontok ellen. Másnap, 1939. szeptember elsején a németek megtámadták Lengyelországot és kitört a második világháború.