ATOMERŐMŰ

Az orosz-ukrán háború legsúlyosabb katasztrófája történt Herszonnál, és még nem tudni, hol van a vége

Az orosz-ukrán háború legsúlyosabb katasztrófája történt Herszonnál, és még nem tudni, hol van a vége

15:58
FókuszMa már kizárható egy újabb Csernobil – sokat fejlődött az atomerőművek technológiája
2024. augusztus 3. 19:48

Ma már kizárható egy újabb Csernobil – sokat fejlődött az atomerőművek technológiája

1945. augusztus 6. Hirosima, augusztus 9. Nagaszaki – két olyan dátum és helyszín, amely az emberiséget talán örök időkre sokkolta. Majdnem egy évtizednek kellett eltelnie a szuperhatalmak versengése közepette, hogy az atomenergia felhasználása – ezúttal már nem háborús területen – újfajta lendületet vegyen. A 20. század második felében világszerte épültek kutatóintézetek, kísérleti reaktorok és atomerőművek. A nukleáris energia hatalmas technológiai fejlődésen ment keresztül, biztonságosabbá, hatékonyabbá vált. Kovács Antal, a paksi atomerőmű kommunikációs igazgatója szerint bár egyre többet tudunk az atomenergiáról, az érvek és ellenérvek sorát továbbra is misztikus köd lengi körül. Hogy miért, kiderül a Fókusz plusz riportjából.
2:36
HíradóPánikszerű sófelvásárlás kezdődött Kínában a fukusimai atomerőmű miatt
2023. augusztus 25. 18:40

Pánikszerű sófelvásárlás kezdődött Kínában a fukusimai atomerőmű miatt

Kína betiltotta a japán tengeri ételek importját, és minden fórumon tiltakozik az ellen, hogy a szigetország sugárszennyezett vizet kezdett engedni az óceánba a 2011-es földrengés és cunami miatt megsérült erőműből. Az a megoldás született, hogy a trícium kivételével kivonják a szennyező anyagokat a vízből, amit felhigítanak, és így engedik az óceánba. Ezért tart 30 évig, hogy megszabaduljanak az 1 millió 340 ezer tonna, azaz mintegy 500 olimpiai úszómedencényi víztől. Tokió és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szerint nem lesz semmi baj.
2:46
HíradóElkezdték a munkát: épül Paks II, már készülnek a résfalak és a jövőbeli hatos blokk munkagödre is
2023. augusztus 22. 18:51

Elkezdték a munkát: épül Paks II, már készülnek a résfalak és a jövőbeli hatos blokk munkagödre is

Elkezdték Paks II kivitelezését – jelentette be az orosz fővállalkozó, a Roszatom. Videót is közöltek arról, ahogy földmunkákat végeznek a területen. Még mindig kihátrálhatna a kormány a paksi bővítéséből – mondta az RTL Híradónak a Párbeszéd szakpolitikusa. Jávor Benedek szerint nagyon komoly kockázata van annak, hogy a kormány orosz technológiával és orosz partnerekkel akarja bővíteni a paksi atomerőművet. Szijjártó Péter külügyminiszter múlt héten arról beszélt: semmi nem állíthatja meg a beruházást. 
2:11
HíradóJapán sugárszennyezett vizet engedhet a Csendes-óceánba a fukusimai atomerőműből
2023. július 4. 18:46

Japán sugárszennyezett vizet engedhet a Csendes-óceánba a fukusimai atomerőműből

Beleegyezett az ENSZ, Japán sugárszennyezett vizet engedhet a Csendes-óceánba a fukusimai atomerőműből. A japánok szerint a 2011-es katasztrófa óta minden radioaktív elemtől megtisztították a reaktorok korábbi hűtővizét, csak a trícium maradt benne. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szerint ez rendben van, Kína és a japán halászok viszont tiltakoznak.
2:17
HíradóAz orosz helyett egy francia cég veheti át az új paksi atomerőmű blokkok fejlesztését?
2023. március 25. 18:01

Az orosz helyett egy francia cég veheti át az új paksi atomerőmű blokkok fejlesztését?

Aggódnak a paksi bővítés miatt, ezért elindult egy vita annak újragondolásáról – ezt Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója nyilatkozta a Financial Times-nak. A brit lap arról írt, a magyar kormány kész megvizsgálni, hogy a mostani orosz helyett egy francia cég vegye át az új atomerőmű blokkok fejlesztését. A lap úgy tudja, hogy ez is szóba került Orbán Viktor párizsi tárgyalásain, de a kormány ezt nem erősítette meg.
2:56
HíradóIdén már zakatolnia kéne Paks2-nek, de jó, ha 10 év múlva működni fog, mert az „atomerőművek hosszan épülnek”
2023. február 11. 16:45

Idén már zakatolnia kéne Paks2-nek, de jó, ha 10 év múlva működni fog, mert az „atomerőművek hosszan épülnek”

Jövőre elkezdődik Paks2 építése – ezt mondta a Roszatom vezetője a héten újságíróknak. Amikor kilenc évvel ezelőtt Orbán Viktor megállapodott Vlagyimir Putyinnal az új blokkokról, a kormány azt ígérte, hogy az első idén már működni fog. Az energiaügyi miniszter egy hónapja már 2032-re várta az indulást, mert szerinte az atomerőművek sokáig épülnek.