Bulgária most számolja fel az orosz nukleáris függést, a gázzal már végeztek
2022. december 30. 20:46
Egy francia és egy amerikai cégtől fognak fűtőelemet vásárolni a reaktoraikba.
Bulgária megállapodást írt alá pénteken a Framatome francia energetikai céggel nukleáris fűtőelemek vásárlásáról, hogy tovább csökkentse függőségét az orosz fűtőelemektől. Ebben szerepet játszik Oroszország ukrajnai háborúja és az a körülmény, hogy a háború miatt Bulgária sem vásárol már földgázt Oroszországtól.
Roszen Hrisztov ügyvezető energiaügyi miniszter az aláírási ünnepségen kijelentette, hogy a megállapodás révén sikerül majd teljesen diverzifikálni a nukleáris fűtőanyagok beszerzését, és Georgi Kirkov, a kozloduji atomerőmű igazgatója is nagy eredménynek nevezte az üzletet.
Bulgária december 22-én is kötött egy megállapodást nukleáris fűtőanyag beszerzéséről, akkor egy amerikai céggel.
Az országnak egyetlen atomerőműve van, és februárban úgy döntött, hogy nem is épít újabbat – nem épül meg a 2005-ben elhatározott belenei erőmű –, hanem bővíti a kozloduji kapacitását. A Duna melletti erőmű két, egyenként ezer megawatt teljesítményű, szovjet gyártmányú reaktorral adja jelenleg az ország áramtermelésének 33 százalékát. Mindkét reaktor orosz fűtőelemeket használ.
A francia EDF leánycége a most megkötött megállapodás szerint 2025-től tíz éven át szállít fűtőelemeket az újabb reaktor számára.
A régebbi reaktor pedig az amerikai Westinghouse Electric által szállított elemeket fogja használni.
Bulgária április óta nem használ orosz földgázt az ország energiaellátására. A Balkán-félszigeti állam Azerbajdzsántól szerez be gázt jelenleg, és próbál cseppfolyósított földgázhoz jutni Törökországon és Görögországon keresztül.
Nyitókép: Kiégett fűtőelemek eltávolítása a Fukusima 1-es atomerőműből. Fotó: MTI/EPA/Tepco