Meglepő tények a nevetésről – Ezt biztosan nem tudtad!
2025. április 4. 14:00
A nevetés valami egészen különleges dolog – de vajon mi rejlik a háttérben? Az emberek és más főemlősök azok, akik képesek reagálni valami viccesre egy jó kis kuncogással, míg más fajok nem tudják ezt. De vajon miért nevetünk, hogyan működik a nevetés, és még milyen titkokat rejteget ez az izgalmas jelenség?
Minden az agyban kezdődik
A nevetés nem tudatos döntés kérdése. Bár megpróbálhatod visszatartani, egy igazán jó vicc hatására az agy automatikusan elindítja ezt a folyamatot. Még ha előre is készülsz a nevetésre, amikor a poén elhangzik, a reakció önkéntelenül bekövetkezik, mivel számos agyterület – köztük a ventromediális prefrontális kéreg (vmPFC) és a limbikus rendszer – közreműködik a létrejöttében. Ezek a struktúrák befolyásolják az érzelmi megnyilvánulásokat és az endorfinok kibocsátását, amelyek hozzájárulnak a nevetés örömteli élményéhez.
A tudósok nem értenek teljesen egyet abban, hogy pontosan mi váltja ki a nevetést, de bizonyos, hogy az agy több területe is szerepet játszik benne. A limbikus rendszer felelős az alapvető érzelmekért, beleértve az örömöt is, és szoros kapcsolatban áll más érzelmekkel, például a félelemmel, amelynek központja az amygdala. A nevetés ezen túlmenően élettani változásokat is előidéz: az arcizmok megfeszülnek, a szájzugok felfelé húzódnak, sőt, akár a könnytermelés is fokozódhat, ami az agytörzsi reflexekkel áll összefüggésben.
A nevetés segíthet a fogyásban (egy kicsit)
Igen, jól olvasod! A nevetés egy mini-edzés. Bár nem helyettesíti a heti edzést, egy kutatás szerint 10-15 percnyi nevetés akár 10-40 plusz kalóriát is elégethet naponta. Szóval, ha igazi viccekkel akarod leadni a kilókat, akkor keményen kell nevetned!
És mi történik, amikor nevetünk? A nevetés 15 különböző arcizmot von be, megváltoztatva az arcunkat. De nem csak az arcunk dolgozik – a karjaink, lábaink és a törzsünk is részt vesznek a nevetésben. A leglátványosabb hatás az arcizmokban figyelhető meg, főleg azokban, amelyek a felső ajkunkat a mosolygás irányába mozgatják. És vigyázz: a hasizmaink összehúzódása közben a hólyag is megérzi a hatását – tehát készülj fel, hogy egy jó nevetés után nem csak a kedved lesz jobb!
A nevetés utáni ellazult érzés hasonló ahhoz, amit egy kemény edzés után tapasztalsz. Az összes feszültség elillan, és a boldogsághormonok, az endorfinok, elárasztják az agyadat, meleg és boldog érzést hagyva maguk után.
Fokozza az egészséged!
Ki gondolta volna, hogy egy jó sorozat vagy egy film kifejezetten jót tehet az egészségeddel? Pedig így van. A nevetés erősíti az immunrendszerünket, növeli az antitestek és a betegségekkel szemben védő sejtek termelését.
A nevetés emellett csökkenti a vérnyomást is – tehát nem csak a szívünket, de az egész testünket is jótékonyan befolyásolja. Egy 2005-ös marylandi kutatás kimutatta, hogy a nevetés jótékony hatással van az érrendszerre, mivel a hipotalamusz által termelt ß-endorfinokhoz hasonló vegyületek az érfalak belső rétegének receptoraihoz kapcsolódva nitrogén-monoxid felszabadulását idézik elő, amely értágító hatással bír. Ez nemcsak a vérkeringést javítja, hanem gyulladáscsökkentő és trombózisellenes tulajdonságokkal is rendelkezik.
Kezdhetjük-e kávéval a napot? Mit jelent a szakaszos böjt, és kinek ajánlott? Mennyi alkoholt ihatunk, és mennyi húst ehetünk? A táplálkozásról vallott nézeteivel sokak szemét nyitotta fel az elmúlt hetekben dr. Schwab Richárd belgyógyász, gasztroenterológus, a legfontosabbakról a Reggeliben is beszélt:
Egy másik kutatás szerint a szív-érrendszeri betegségben szenvedők 40%-a kevésbé értékeli a humort, mint az átlagpopuláció. A nevetés emellett csökkenti a stresszhormonok, például a kortizol és az adrenalin szintjét, valamint természetes fájdalomcsillapítóként is működik az endorfin felszabadulásának köszönhetően. Immunológiai szempontból is előnyös, mivel növeli az antitest-termelő sejtek számát és fokozza a T-sejtek aktivitását.
A nevetés társadalmi jelentősége
De ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a nevetés nem csupán egy fizikai vagy érzelmi reakció – szociális hatása is van. A kutatások azt mutatják, hogy amikor egy csapat barát vagy családtag együtt nevet, az erősíti a köztük lévő kapcsolatot és biztonságérzetet ad. Egy jó nevetés igazi összekötő erejű, és segít megerősíteni az emberi kapcsolatokban rejlő kötődéseket.
Ráadásul a nevetés valóban fertőző! Ha valaki más nevet, nagyobb eséllyel nevetünk mi is. Ezért van, hogy a tévés vígjátékoknál nevetőközönséget hallunk, még akkor is, ha nem látjuk őket – ez segít bennünket is belecselezni a mókába.
És fontos, hogy a nevetés nem csupán szórakozás. Társadalmilag is fontos szerepet játszik: egy vicces megjegyzés vagy egy jó poén segít megerősíteni a barátságokat, és megteremti a meleg, befogadó légkört. Nélküle sokkal kevésbé lenne kedves a világunk, és sokkal nehezebb lenne biztonságban éreznünk magunkat.
És, ha most is nevetnél nézd meg a mi kis bakinkat – itt épp Csuja Imre és Udvaros Dorottya nevetésétől visszhangzott Pajkaszeg:
Szóval miért nevetünk? Mert jó érzés, mert segít megérteni egymást, és mert egyszerűen nem tudunk megállni, ha a vicc tényleg betalál! Képzeld el, hogy legközelebb nevetve indítasz egy új napot – ha nem is ad le pár kilót, de biztos, hogy sokkal jobban érzed magad!
Fotók: Freepik