Rejtett nárcisztikus? Így ismerheted fel a manipulációt!

rtl.hurtl.hu

2025. március 13. 6:00

A nárcizmust gyakran az önimádattal és magamutogatással azonosítjuk, pedig létezik egy alattomosabb változata is: a rejtett nárcisztikus. Ők csendben manipulálnak, érzelmileg kihasználják a környezetüket, miközben áldozatszerepbe bújnak. Ismerd fel a jeleket, és tudd meg, hogyan védheted meg magad!

Mit jelent rejtett nárcizmus?

Egy rejtett nárcisztikus személy ugyanazokkal a vonásokkal rendelkezik, mint a klasszikus nárcisztikus, de viselkedése sokkal alattomosabb. Nem a figyelem középpontjába helyezi magát, hanem passzív-agresszív viselkedéssel, áldozatszereppel és manipulációval próbál hatást gyakorolni másokra. 

Adolf Hitler, Saddam Husszein és a sorozatgyilkos Ted Bundy is betegesen nárcisztikus személyiség volt. De miért hasonlíthatják Donald Trump személyiségét hozzájuk? Mindannyiunkban kell, hogy legyen egészséges nárcizmus. Freud óta tudjuk, hogy elengedhetetlen az önbecsülés, önbizalom kialakuláshoz. A toxikus nárcisztikus személyiség viszont extrém módon önző, mindenkivel szemben felsőbbrendűnek érzi magát, nem tűri, ha ellentmondanak neki. Szűkebb és tágabb környezetére is veszélyes lehet, mivel mindenkit manipulál és nagyratörő elképzelések rabja. Riportunkban nemzetközi szaktekintélyek beszélnek arról, hogyan kerülhet hatalomra nárcisztikus személyiségzavarral valaki.

A rejtett nárcisztikus személyiség 5 legfontosabb jellemzője

  • Áldozatszerep: Gyakran panaszkodik és úgy állítja be magát, mintha mindenki ellene szövetkezne.
  • Érzelmi manipuláció: Bűntudatkeltéssel és érzelmi zsarolással próbálja elérni céljait.
  • Irigység és versengés: Kifelé alázatosnak tűnik, de belül mély irigység és versengési kényszer dolgozik benne.
  • Kettős személyiség: Mások előtt kedves és megértő, de a hozzá legközelebb állókat folyamatosan kritizálja és leértékeli.
  • Felelősséghárítás: Soha nem vállal felelősséget a tetteiért, mindig másokat hibáztat.

Hogyan védekezhetsz egy rejtett nárcisztikus kollega, rokon vagy barát ellen?

  • Húzd meg a határokat: Ne hagyd, hogy érzelmileg kihasználjon, és határozottan jelezd, mit nem tűrsz el.
  • Ne engedj a bűntudatkeltésnek: Tudatosítsd magadban, hogy egy rejtett nárcisztikus személyiség eszközként használja a bűntudatkeltést.
  • Maradj objektív: Ne hagyd, hogy elbizonytalanítson vagy megkérdőjeleztesse a saját érzéseidet.
  • Kerüld a felesleges konfrontációt: Legyen férfi vagy nő, egy rejtett nárcisztikus személy hajlamos az érzelmi drámára, ezért jobb elkerülni a hosszú vitákat.

A rejtett nárcizmus felismerése és kezelése nem könnyű feladat, de ha tudatosan odafigyelsz a jelekre, hatékonyan megvédheted magad a manipulációtól és az érzelmi kizsákmányolástól.

Olvasd el ezt is! Az elmúlt közel egy évtizedben hirtelen nagyon sikeresek lettek bizonyos nárcisztikus személyek, aztán elkezdett csikorogni a gépezet…

Fotó: Pexels