A munkahelyi mesterséges intelligencia rontja a dolgozók életminőségét
2024. április 8. 23:02
Egy friss kutatás szerint a mesterséges intelligencia pont az ellenkező hatást éri el, mint a hagyományos céges technikai eszközök, tehát a laptopok és a tabletek.
Ha nyomkövetőket, mesterséges intelligenciás szoftvereket vagy robotokat alkalmaznak a munkahelyén, akkor ne lepődjön meg, ha egy idő után zuhanni fog a munkakedve, és úgy általában az életminősége, figyelmeztet a Future of Work nevű think tank, amelynek legfrissebb kutatását a Guardian szemlézte.
A felmérés több mint hatezer dolgozó megkérdezésével valósult meg. A kutatók azt szerették volna tudni, hogy a mesterséges intelligencia – amely egyes jóslatok szerint 2030-ra világszerte 300 millió munkahelyet fog elvenni – jelenleg hogyan hat a dolgozókra. Kiderült: minél többet találkoznak az emberek az MI-vel a munkahelyükön, annál rosszabb az egészségük, és annál rosszabb életminőségről számolnak be.
A kutatók más információs technológiák hatásaira is kíváncsiak voltak, így derülhetett ki az is, hogy ez a hatás csak és kizárólag a mesterséges intelligenciára jellemző.
A többi irodai technológia – a céges laptopoktól a tableteken át egészen az üzenetküldő szoftverekig – épp hogy könnyebbé tette a dolgozók életét, nem nehezebbé.
A Future of Work így összegezte a kutatás eredményeit: „a mesterséges intelligenciás technológiák erősítik a munkahelyi létbizonytalanságot, hatalomvesztés, valamint az autonómia elvesztésének érzését, a monotonitást, az értelem elvesztését, ami összességében komoly létminőség-romláshoz vezet”. Azonban figyelmeztetnek, hogy egyelőre nem tudtak ok-okozati összefüggést bizonyítani az MI és a rossz közérzet között – azt azonban hangsúlyozzák, hogy az egybeesés több mint gyanús.
Hozzátették: „Azt állítjuk, hogy minden a körülményektől függ: sok strukturális tényezőtől, környezeti tényezőtől, valamint hogy az MI-t hogyan tervezik meg és alkalmazzák. Tehát nagyon sok emberi döntés is közrejátszik.” Dr Magdalena Soffia, a tanulmány vezető szerzője azt mondta, sokrétűen akarták elemezni, hogy mi történik a dolgozók életében a mesterséges intelligencia hatására.
Mary Towers szakszervezeti vezető arról beszélt a lapnak: „Ezek az eredmények mindannyiunkat aggodalommal kellene, hogy eltöltsenek. Azt mutatják, hogy szigorú szabályozás nélkül az MI az egész világot elnyomó és egészségtelen hellyé teheti.” Azt is hozzátette:
Ennek nem kellene így lennie. Ha meghúzzuk a határokat, a mesterséges intelligenciát arra is fel tudjuk használni, hogy egyszerre növelje a produktivitást, és tegye jobbá a dolgozók életét.
Korábban az rtl.hu több cikkben foglalkozott a mesterséges intelligencia veszélyeivel és problémáival:
- Az életébe kerülhet, ha ebben a témában a mesterséges intelligenciára hallgat
- Így néznek ki az első AI műsorvezetők
- Már megint? A Google után az Adobe mesterséges intelligenciája is nekiállt fekete nácikat gyártani
- Sokkal közelebb állunk ahhoz, hogy a mesterséges intelligencia biológiai fegyvereket készítsen, mint gondoljuk
- Az új mesterséges intelligencia életre kelt és retteg a haláltól
- Annyi energiát fognak zabálni az MI-k, amihez 15 atomerőmű energiája szükséges
- Mesterséges intelligenciával reklámoztak egy mesés Willy Wonká-s élményparkot, de a gyerekek elbőgték magukat, olyan silány volt a valóságban
- Megbotlottak a kínai kutatók a patkány gigászi péniszében
- Vigyázat: ez a program ellopja az arcát és elveszi a pénzét
Az MI jogi szabályozásával is foglalkoztunk: megírtuk, hogy megszavazta az Európai Parlament azt a jogszabályt, amely a mesterséges intelligenciával szemben védi az alapvető jogokat, a demokráciát, a jogállamiságot és a környezeti fenntarthatóságot. Az állampolgároknak joguk lesz panasszal élni a mesterségesintelligencia-rendszerek alkalmazásával szemben, és részletes tájékoztatást kell kapniuk azokról az alapvető jogaikra jelentősen kiható döntésekről, amelyek mesterségesintelligencia-rendszerek bevonásával készültek.
Keleti Arthur jövőkutató pedig arról beszélt a Reggeliben: bár a nagy techcégek álláspontja szerint a mesterséges intelligencia csak feljavítja az emberi tevékenység minőségét, ez idővel tényleg oda vezet, hogy bizonyos embereknek kevesebb lesz a munkája. Szerinte ennek jeleit már most látni lehet: úgy látja, a programozók 60-70 százalékára idővel már nem lesz szükség.
Az RTL Híradó pedig az MI pozitív hatásairól is beszámolt: szegedi kutatók készítettek egy olyan rendszert is, ami érthetően elmagyarázza a pácienseknek az elkészült diagnózist, valamint a radiológiai leletekből pillanatokon belül meg tudja állapítani, mi okozta a beteg panaszait. Jelenleg ugyanis az orvoshiány miatt akár napok is eltelhetnek a vizsgálatok és azok kiértékelése között.
Nyitókép: Unsplash