Az agy elektromos stimulációja gyógyír lehet az „összetört” szívre
2024. június 20. 15:19
Egy új kutatás szerint az agy elektromos stimulációja enyhítheti a megtört szív szindróma tüneteit, a depressziót és a szorongást is.
A hétköznapokban is gyakran mondjuk, hogy valakinek „összetört a szíve”, ezt a jelenséget azonban a tudomány is elismeri. A megtört szív szindróma nem más, mint a szív ideiglenes betegsége olyan stresszhelyzet hatására, mint például a szakítás vagy valamely szerettünk elvesztése.
Megtört szív szindróma során a szív egy része átmenetileg megnagyobbodik. Sokan, akik ebben a betegségben szenvednek, hirtelen mellkasi fájdalmakra panaszkodnak, és azt hiszik, szívinfarktusuk van. Az érintettek emellett depresszióval, hangulati ingadozásokkal és bűntudattal küzdenek, megnő körükben az öngyilkosság kockázata is. A betegségre azonban iráni és német tudósok most megoldást kínálnak, számol be róla a hvg.hu.
Azt állítják, hogy ha az agy megfelelő részét rövid ideig elektromos stimuláció éri, az segíthet enyhíteni az érzelmi traumával járó tüneteket, például a szorongást vagy a rossz kedélyállapotot.
Erre pedig kitaláltak egy nagyjából 190 ezer forintba kerülő eszközt, egy olyan fejhallgatót, ami enyhe elektromos árammal stimulálja az agyat. Az ígéretek szerint már a készülék napi néhány percig tartó viselése segíthet enyhíteni az érzelmi traumát. A vizsgálatba a kutatók 36 megtört szív szindrómában szenvedő önkéntest vontak be. A résztvevőket három csoportra osztották, mindegyikük öt napon át, naponta kétszer 20 percre vette fel az eszközt.
Az első két csoportnál az agy érzelmek szabályozásáért felelős részeit stimulálták, míg a harmadiknál kikapcsolták az eszközt. Azt találták, hogy az eszköz jelentős mértékben csökkentette a megtört szív szindróma tüneteit, és a terápia után egy hónappal az önkéntesek jobban érezték magukat, mint a kezelés előtti időszakban.
Az rtl.hu korábban több hasonló kutatásról is beszámolt:
- Természetes, hogy felelőst keresünk, és a dühünket rá akarjuk zúdítani valakire – hogyan lehet „sikeres” a gyász?
- Válás, halál: növelhetik az Alzheimer-kór és a demencia kockázatát a stresszkeltő életesemények
- Nem vagytok már együtt, de még nézegeted az instáját? A közösségi média nem segít feldolgozni a szakítást
Nyitókép: Getty Images