CSERNOBIL

„Olyan, mintha egy végtelen temetőn járnánk” – a borzalmak bemutatásával éled újra az ukrajnai turizmus

„Olyan, mintha egy végtelen temetőn járnánk” – a borzalmak bemutatásával éled újra az ukrajnai turizmus

15:58
FókuszMa már kizárható egy újabb Csernobil – sokat fejlődött az atomerőművek technológiája
2024. augusztus 3. 19:48

Ma már kizárható egy újabb Csernobil – sokat fejlődött az atomerőművek technológiája

1945. augusztus 6. Hirosima, augusztus 9. Nagaszaki – két olyan dátum és helyszín, amely az emberiséget talán örök időkre sokkolta. Majdnem egy évtizednek kellett eltelnie a szuperhatalmak versengése közepette, hogy az atomenergia felhasználása – ezúttal már nem háborús területen – újfajta lendületet vegyen. A 20. század második felében világszerte épültek kutatóintézetek, kísérleti reaktorok és atomerőművek. A nukleáris energia hatalmas technológiai fejlődésen ment keresztül, biztonságosabbá, hatékonyabbá vált. Kovács Antal, a paksi atomerőmű kommunikációs igazgatója szerint bár egyre többet tudunk az atomenergiáról, az érvek és ellenérvek sorát továbbra is misztikus köd lengi körül. Hogy miért, kiderül a Fókusz plusz riportjából.
5:39
ReggeliA katasztrófa után még évekig Geiger-Müller-számlálóval ellenőrizték a gombát a minszki piacokon
2024. április 26. 13:08

A katasztrófa után még évekig Geiger-Müller-számlálóval ellenőrizték a gombát a minszki piacokon

Bendarzsevszkij Anton posztszovjet térség szakértő Belaruszban, Minszkben született 1985-ben. A csernobili atomkatasztrófa utáni évekről mesélt, hogy milyen volt az élet ott, ahol az ország területének egyharmadát érintette a sugárfertőzés. Bendarzsevszkij arról mesélt, a mindennapok valósága volt, hogy az erdőben szedett gombát sugárzásmérővel meg kellett mérni a piacokon, ehető-e.
5:13
ReggeliPártai Lucia számításai alapján Aigner Szilárd mondta el a tévében, hogy veszélyes 1986. május 1-jén a szabadban tartózkodni
2024. április 26. 12:26

Pártai Lucia számításai alapján Aigner Szilárd mondta el a tévében, hogy veszélyes 1986. május 1-jén a szabadban tartózkodni

A csernobili katasztrófa után Pártai Lucia meteorológus kapta feladatul, hogyb számolja ki, mikor éri el a sugárfelhő Magyarországot. Az eredményei azt mutatták, hogy május 1-jén, eső kíséretében érkezik meg hozzánk. Szerette volna tájékoztatni a nyilvánosságot, hogy a május 1-jei felvonulás, így a szabadban tartózkodás veszélyes lehet, de nem volt mikrofonengedélye, ezért kollégájának, Aigner Szilárdnak mondta el, aki az Ablak című műsorban hívta fel a figyelmet a veszélyekre. Ennek lett is következménye.
7:14
ReggeliHardy Mihály számolt be először a magyaroknak a csernobili atomkatasztrófáról
2024. április 26. 11:57

Hardy Mihály számolt be először a magyaroknak a csernobili atomkatasztrófáról

Teljes ellenőrizhetetlen és értelmezhetetlen adatokat hoztak nyilvánosságra a szovjet hatóságok az erőművel kapcsolatban – mondta Hardy Mihály volt moszkvai tudósító, aki elsőként és élőben tájékoztatta a magyarokat a csernobili atomkatasztrófáról. Magyarországon először a Magyar Televízió számolt be az esetről, két nappal a történtek után, 1986. április 28-án az esti Híradó végén. Hardy családjában volt sugárkémikus, ezért tudta, hogy nem szabad elmennie az atomreaktorhoz. A szovjetek sokáig titkolták, mi történt, végül Mihail Gorbacsov május 14-én számolt be a világnak a részletekről.
10:15
ReggeliTöbbé nem fordulhat elő olyan baleset, mint a csernobili volt
2024. április 26. 11:35

Többé nem fordulhat elő olyan baleset, mint a csernobili volt

Ma a csernobili atomreaktor területe 30 kilométeres körzetben le van zárva, hivatalosan nem él ott senki. Ilyen erőművet csak a Szovjetunióban használták, a baleset után pedig átalakították ezeket a reaktorokat, így ez a fajta baleset többé nem fordulhatna elő – mondta a Reggeliben Zagyvai Péter fizikus, egyetemi tanár, az MTA Energiatudományi Kutatóközpontjának munkatársa. A fizikus arról is beszélt, hogy a robbanást követően mekkora dózisú sugárzást kaptak az ott dolgozók és ez mennyi idő alatt végzett velük.
Tudomány-TechKutatók rájöttek, hogy a csernobili kutyák genetikailag különböznek a többi kutyától – és ez az ember túlélőképességéről is fontos tanulsággal szolgál
2023. április 30. 8:12

Kutatók rájöttek, hogy a csernobili kutyák genetikailag különböznek a többi kutyától – és ez az ember túlélőképességéről is fontos tanulsággal szolgál

Habár Csernobil és Pripjaty az 1986-os atomerőmű-katasztrófa óta csupán szellemvárosként funkcionál, a kutyapopuláció mégis fennmaradt. Egy izgalmas új tanulmányban tudósok arra keresik a választ, hogy a hosszú távú sugárterhelés hogyan hatott a területen élő kutyákra. Ez az első lépés ahhoz, hogy megértsük, mi kell ahhoz, hogy az ember leghűségesebb társa – aztán esetleg maga az ember – túléljen egy környezeti katasztrófát.
7:08
FókuszCsernobilból nyugtalanító hírek érkeztek, de mekkora a baj?
2021. május 13. 19:02

Csernobilból nyugtalanító hírek érkeztek, de mekkora a baj?

Bár a csernobili tragédia 35 éve történt, ukrán tudósok azt figyelték meg, hogy az elmúlt 5 évben a telepített neutron beütésszám mérő műszerek bizonyos helyiségek mellett 60-80 százalékos növekedést mutattak. Ezt azonban csak most hozták nyilvánosságra, ez az ami Dr. Aszódi Attila a BME Nukleáris Technikai Intézet professzorát is meglepte, de nincs szó arról, hogy ez mint egy reaktor beindult volna. De akkor mégis mekkora a baj?
0:31
FókuszElőzetes:  ki volt a felelős és hogyan változott meg az élet a halálzónában?
2021. április 23. 23:31

Előzetes: ki volt a felelős és hogyan változott meg az élet a halálzónában?

Hamarosan berobbanhat a szezon, a vendéglátóhelyek óriás tömegre számítanak idén. De mire készüljenek a nyaralni vágyók? Hol, hogyan és mennyiért lehet majd pihenni belföldön? Aztán a világ egyik legnagyobb környezeti katasztrófája, aminek a mai napig érezhetjük a hatását. De ki volt a felelős és hogyan változott meg az élet a halálzónában? Megkerestük az első magyar áldozat lányát.
3:21
ToplistaMindenki, mindenhol sorozatokat néz
2020. április 29. 21:49

Mindenki, mindenhol sorozatokat néz

A kétezres évek elején egy ismert mozisztár váratlant húzott. Kiefer Sutherland egy formabontó sorozat főszerepét vállalta el és egy olyan hullámot indított el Hollywoodban, amely még ma is tart. A filmes világ is átalakult, átvették a szerepet a szuperhősös mozik és a franchise-ok, amelyek hasonlóan a tévé szériákhoz, folytatásokban gondolkodtak. Ennek köszönhetően, az eredeti ötletek ma már inkább a tévében kapnak teret.
8:14
FókuszA magyar orvos, aki közvetlen közelről látta a csernobili atomkatasztrófa utáni egy hónapot
2020. január 10. 18:30

A magyar orvos, aki közvetlen közelről látta a csernobili atomkatasztrófa utáni egy hónapot

34 éve történt a csernobili atomkatasztrófa, és már kezdett a feledés homályába veszni, de tavaly újra az érdeklődés homlokterébe került. Az HBO minisorozata közel hozta a nukleáris katasztrófát és az emberi drámákat. Azok is megismerték a tragikus balesetet, akik korábban nem sokat tudtak róla. Él Nyírmadán egy 82 éves orvos, aki közvetlen közelről látta a baleset utáni egy hónapot.