CSILLAGÁSZAT

„Azt kellene hinnünk, hogy a Föld egy csoda. Én nem hiszem ezt” – így keresik a tudósok a földön kívüli élet jeleit

„Azt kellene hinnünk, hogy a Föld egy csoda. Én nem hiszem ezt” – így keresik a tudósok a földön kívüli élet jeleit

7:49
ReggeliPotenciálisan lakható bolygót találtak – mikor költözünk?
2024. május 30. 10:23

Potenciálisan lakható bolygót találtak – mikor költözünk?

Potenciálisan lakható, földszerű bolygóra bukkantak ausztrál és skót egyetemek hallgatói – a 40 fényévnyire található exobolygón akár 42 Celsius-fok is lehet, magyarán folyékony víz is elképzelhető a felszínén. Hogy mit jelent, hogy egy bolygó lakható, lehet-e ez a Föld 2.0 és hogy mi a különbség a most felfedezett bolygó és a szintén lakható zónában található Mars között, arról Szabó Norton csillagásszal beszélgettünk. Az interjúban szóba került még az új magyar űrhajósjelölt, és a hazánkból egyre gyakrabban látható sarki fény is.
1:38
Videó„Az életemet napfogyatkozásokban mérem” – bejárta a világot, eddig húsz teljes napfogyatkozást látott ez a texasi nő
2024. április 8. 15:03

„Az életemet napfogyatkozásokban mérem” – bejárta a világot, eddig húsz teljes napfogyatkozást látott ez a texasi nő

Az április 8-án esedékes, Egyesült Államokból látható teljes napfogyatkozás izgalmat kelt nemcsak a csillagászok, hanem a civilek körében is szerte a világon. A 63 éves Leticia Ferrer igazi napfogyatkozás-fanatikus, aki 1991 óta 20 teljes napfogyatkozásnak volt szemtanúja. Az Észak-Texasban élő nő küldetésévé tette, hogy amíg él, az összes teljes napfogyatkozást lássa.
Tudomány-TechElhagyottan vár a pusztulásra az épület, ami egykor a magyar napfizikai kutatások központja lehetett volna
2023. szeptember 12. 10:10

Elhagyottan vár a pusztulásra az épület, ami egykor a magyar napfizikai kutatások központja lehetett volna

Ha valaki az utóbbi 7-8 évben ellátogatott a Debreceni Egyetem botanikus kertjébe, akkor a gyönyörű környezetben, különleges és ritka virágok, cserjék és fák között egy már-már horrorfilmbe illő épülettel szembesülhetett. A park közepén álló, borostyánnal benőtt, málladozó festésű kupolás létesítmény egykor a Magyar Tudományos Akadémia Napfizikai Obszervatóriuma volt – világszínvonalú csillagászati kutatások színhelye. Sorsa a magyar csillagászat történetének egyik legszomorúbb fejezete.
3:47
ReggeliErdélyből indult most asztrofizikából doktorál Cambridge-ben Dávid
2023. február 15. 8:40

Erdélyből indult most asztrofizikából doktorál Cambridge-ben Dávid

Puskás Dávid a Cambridge-i Egyetem doktori hallgatója leszögezte, hogy külföldön sincs kolbászból a kerítés. Az egyetemi ösztöndíjakért sokat és keményen kell tanulni, a beilleszkedés sem megy mindig zökkenőmentesen. De ha az ember kitartó, megtérül a befektetett energia, Dávid ma már a James Webb Űrtávcsővel dolgozik, ami másfél millió kilométerre van a Földtől.