Szeptemberben először mutathatja meg magát egy új, nemrég felfedezett üstökös
2023. augusztus 21. 16:58
Elmondták a csillagászok, mit kell tennünk, ha látni szeretnénk.
A Csillagászat.hu cikke szerint az újonnan felfedezett C/2023 P1 (Nisimura) névre hallgató üstökös, amit egy 72 éves japán üstökös- és nóvafelfedező amatőr csillagász, Hideo Nisimura fedezte fel a Kakegava város melletti Gomjo nevű teaültetvényen levő észlelőhelyén 2023. augusztus 12-én.
A portál azt írja, hogy az üstökös, amely a Naprendszerhez tartozik, tehát nem valahonnan a Naprendszer távoli vidékeiről érkezett a Nap közelébe, szeptember 18-án lesz napközelben. Ez azt jelenti, hogy a Merkúrnál is közelebb kerül a Naphoz, ami potenciálisan fényes üstököst jelenthet.
Az üstökösnek a kellően sötét, fényszennyezéstől mentes helyekről készített újabb, hosszú expozíciós képein már halvány csóvája is látszik. Gázkómája zöld színű, ami a kétatomos szénmolekulától ered
– írja a portál, majd megjegyzik, hogy az üstökös látszó fényessége szeptemberi napközelsége idején elérheti a három magnitúdót, így akár szabad szemmel is megfigyelhető lenne, ha nem látszana nagyon kis szögtávolságra a Naptól.
Az üstökös ekkor inkább a világosodó, pirkadati égen lesz megfigyelhető, így aki szeretné megtekinteni, az eszerint cselekedjen. Tippet is adtak:
Érdemesebb lesz egy héttel a napközelsége előtt, szeptember 10-e körül próbálkozni a megfigyelésével, amikor még halványabb, de könnyebben észlelhető lesz.
Nyitókép (illusztráció): Pexels