Sport

Lisztes Krisztián: Korábban nagyon erőn felül teljesített a magyar válogatott

Ferkai MarcellFerkai Marcell

2024. június 21. 14:08

Lisztes Krisztiánnak eddig tetszik az Európa-bajnokság, mert mindenki elkaphat mindenkit, a csapatok pedig fizikálisan és taktikailag is nagyon felkészültek. Az egyetlen negatívum, hogy a magyar válogatott még nem szerzett pontot. És bár szerinte Marco Rossi csapata nem lett rosszabb, egy-két meghatározó játékosunk korábban jobb formában volt, itt pedig már nünaszok döntenek.

„Az előző évek elkényeztettek minket, magyarokat” – kezdte az rtl.hu-nak adott Eb-értékelését a Ferencváros utánpótlás-menedzsere, 49-szeres válogatott labdarúgó.

„Hosszú veretlenségi sorozat, kijutás az Európa-bajnokságra csoportelsőként, megvertük a szerbeket oda-vissza, ezek után érthető, hogy focilázban égett az ország. 

Szerintem természetes, hogy egy ilyen közelmúlt után az ember optimistább, és az elvárások picit nagyobbak lettek. De a fociban bármikor előfordulhat, hogy van egy rossz félidőnk. Emiatt lehet hiányérzetünk: a Svájc elleni első félidő miatt.

Mert egyébként ki lehet kapni Svájctól és ki lehet kapni Németországtól is. Két, minden tekintetben erősebb ellenféllel szemben veszítettünk.”

A magyar szurkolók tehát nem ünnepelhettek pontszerzést, a horvátokkal ikszelő albánok, illetve a belgákat verő szlovákok szurkolói annál inkább. Lisztes – aki ősztől az RTL+-on látható labdarúgó-Bajnokok Ligája-közvetítések egyik szakértője lesz – nem tartja szerencsésnek összehasonlítani a magyar válogatottat más együttesekkel, ugyanakkor önmagukban szívesen elemezte az eddigi meglepetéscsapatokat.

A szlovákok győzelme a belgák ellen mindenféleképpen nagy bravúr. 

Ott is látszott, mennyit ér a szervezett védekezés. 

Eközben a favorit belgák mindent kihagytak, millimétereken múlt, hogy les volt, hogy rápattant a játékos kezére a labda. A belgák mondták is, hogy nem futballoztak rosszul, megvolt a játékuk.”

„Aztán láttuk az albánokat is, hogy milyen meccseket játszanak. Szurkolói szemmel is nagyon élvezetes volt a horvátok elleni mérkőzésük: helyzet itt, helyzet ott. Eléggé dinamikusak, és sokszor vállalják fel bátran az előrejátékot. Nyilván az ő védekezésük is nagyon szervezett, roppant sűrűn védekeznek. De ilyen nagycsapatok ellen nem is lehet másképp.”

Lisztesnek játékoskorában jó néhány neves edzője volt, mint például a németeket vb-címre vezető Joachim Löw, illetve (szintén a Stuttgartnál) Ralf Rangnick. Utóbbi most az osztrákokat vezeti – egyelőre közmegelégedésre.

„Nagyon kedvelem az ő focival kapcsolatos elgondolásait, azokat a csapatokat, amiket épít, azt a focit, amit játszat. Úgyhogy én drukkolok a sógoroknak is, hogy minél tovább jussanak. De ők is egy meccsen vannak túl, azon nem tudtak pontot szerezni (a franciák 1-0-ra verték őket), és lehet, hogy nem is fognak.

Az első mérkőzések nagyon meghatározók. Lélektanilag sokat számít az első vereség, illetve győzelem. 

Lisztes Krisztián értékelése a foci-Eb első 7 napjáról
Ralf Rangnick, az osztrák szövetségi kapitány. Fotó: Reuters/Leonhard Foeger


Ugyanakkor rögtön hozott egy ellenpéldát is: a legutóbbi vb-n az argentinok kezdésként kikaptak a szaúdiaktól, majd világbajnokok lettek.

Bármi megtörténhet velünk is. Lehet, hogy megverjük a skótokat, és továbbjutunk. Azt gondolom, a magyar válogatott nem lett rosszabb, mint amilyen volt.

Svájc ellen úgy éreztem, ha Varga Barninak már az első fejese bemegy, akkor meglehetett volna a döntetlen. Tehát nüanszokon múlnak a dolgok. Tény, hogy a meghatározó játékosaink között találunk olyanokat, akik korábban többet játszottak a klubjukban, jobb formában voltak. Gondoljunk itt akár Szalai Attilára, akár Szoboszlai Dominikra, aki Liverpoolban a végén kevesebbet játszott. Gulácsi pedig sérülésből jött vissza. Egyébként én is azt gondoltam, hogy talán nem is baj Dominiknál, hogy a végén kevesebbet játszott a Liverpoolnál: frissebb lesz, éhesebb lesz itt az Európa-bajnokságon. Mert sokszor látjuk azt a nagy sztároknál, hogy rengeteg játékperc van a lábukban, ki vannak égve, nem annyira motiváltak, nehezebben pörögnek fel.

Összességében az az érzésem, hogy korábban nagyon erőn felül teljesítettek a mieink.


Lisztes nem látott olyan szakmai fejleményt a kontinensviadalon, ami kifejezetten az újdonság erejével hatott volna rá, bár egy meglepetést azért említett. A svájciak felállását, ami Murat Yakin szövetségi kapitány egyik háttéremberének volt köszönhető.

„Minket a svájciak – ahogy Rossi is említette – megleptek azzal, hogy nem a pálya szélén, hanem inkább a közepén bontották meg a védelmünket. Sokszor mindhárom belső védőnkre jutott egy-egy játékos, és emiatt nem nagyon tudtak blokkolni vagy kijjebb jönni a védekezésben. Aztán ebből rúgták a gólokat. Az elsőt mindenféleképpen, de a másodiknál is azt érzékeltem, hogy nem volt olyan védőnk, aki igazán közel lehetett volna a labdás emberhez. Így a blokkolás lehetősége elszállt, pedig az általában nagyon ment nekünk – a németek ellen szerencsére ismét nagyon jól tudtak blokkolni a mieink.”

lisztes
A második svájci gól: Aebischerre nem jutott blokkoló ember. Fotó: Reuters/Thilo Schmuelgen

Marco Rossi arról beszélt a németek elleni meccs után, hogy korábban sokszor mellettünk állt a szerencse, most azonban elpártolt tőlünk, utalva a sokat vitatott Gündogan-megmozdulásra. Ezt Lisztes Krisztián is így látja.

„A szerencse az utóbbi időben elkényeztetett bennünket. Sokat is tettünk érte, de azért ott volt például Bulgáriában az öngól, amivel ikszeltünk, és meglett a kijutás. Azok az apróságok, amik a mi oldalunkra billentették át az eredményt, az most a másik oldalra billent el. Akár Svájc ellen az első gólnál, ahol kevésen múlt, hogy nem volt lesen a gólszerző.

Ilyen kevésen múlnak mérkőzések a mai futballban.

Fotó: RTL

#Sport#foci-eb#svájc#lisztes krisztián#magyar válogatott#albánia#horvátország#belgium#szlovákia#marco rossi#varga barnabás#gulácsi péter#szoboszlai dominik#Szalai Attila#ma