Donald Trump dühösen nézi, hogy csúszik ki kezéből a biztos elnökválasztási győzelem
2024. augusztus 18. 13:11
Donald Trump zaklatott, frusztrált és dühös, ahogy kezd kicsúszni a kezéből az elnökválasztási győzelem esélye. Noha egy hónappal ezelőtt még leginkább az volt a kérdés, hogy mennyire lesz földcsuszamlásszerű a republikánus jelöltjének diadala. Joe Biden visszalépésével a demokraták viszont egy emberként álltak be Kamala Harris mögé, aki pár hét alatt kiradírozta Trump előnyét. A volt elnököt hiába próbálják rávenni arra a tanácsadói, hogy személyes kirohanások helyett inkább a programjával támadja Harrist.
Egy hónapja nem volt kérdés, hogy Donald Trump megnyerheti-e az amerikai elnökválasztást. A válasz teljesen egyértelmű igen volt, sőt, úgy tűnt, már csak az a kérdés, hogy mekkora lesz a republikánus elnökjelölt győzelme.
Joe Biden amerikai elnök egyre hátrébb és hátrébb szorult a közvélemény-kutatásokban a június végén tartott elnökjelölti vitán nyújtott katasztrofális teljesítménye után, ami komoly kérdéseket vetett fel az idős politikus fizikai és mentális állapotával kapcsolatban, miközben Trump megerősödve került ki az ellene elkövetett merényletből, és kampánya már évtizedek óta demokrata fellegvárnak számító államokban is győzelemre készült.
A republikánusok már szinte győzelmi mámorban tartották július közepén az elnökjelölő gyűlésüket, ahol hivatalosan is a párt elnökjelöltjének nevezték ki Donald Trumpot. Már csak az volt a kérdés, hogy mekkora lesz a győzelme a novemberi elnökválasztáson, és a kampányán dolgozó emberek már arról beszéltek, ki milyen pozícióba kerülhet a Fehér Házban.
Aztán minden egycsapásra megváltozott, amikor a republikánus elnökjelölő gyűlés hetének végén Joe Biden bejelentette visszavonulását az elnökjelöltségtől, és a Demokrata Párt politikusai és választói pillanatok alatt beálltak Kamala Harris alelnök mögé. Az új demokrata elnökjelölt felrázta az apátiába süllyedt demokratákat, akik rég nem látott lelkesedéssel fogadták Harrist, ami négy hét alatt izgatott optimizmussá változott, ahogy egy demokrata elnökválasztási győzelem lehetősége idén először reális eséllyé vált.
Míg egy hónapja a közvélemény-kutatási adatok egyre inkább egy Trump győzelmet kezdtek el jelezni, ez mostanra megfordult. Kamala Harris pár hét alatt előre tört, és kiradírozta Trump előnyét. Az országos felmérésekben több pontos előnyre tett szert, és hirtelen olyan, az elnökválasztás szempontjából kulcsfontosságú államokban is élessé vált a verseny, ahol Biden még szinte biztos kikapott volna. Harris népszerűsége főleg a demokraták győzelméhez elengedhetetlen fekete szavazók körében nőtt, valamint a nők, és a független szavazók körében.
A New York Times értesülései szerint republikánus belső felmérések szerint Ohio államban, ahol 2020-ban Trump a voksok több mint 53 százalékának megszerzésével magabiztosan győzött, a republikánus elnökjelölt 50 százalék alá került Harrisszel szemben. Aggodalommal töltve el a republikánusokat és Donald Trump tanácsadóit, akik a beszámolók szerint hiába próbálják rávenni a volt elnököt, hogy dühös személyes kirohanások helyett, amik csak elriasztják tőle a nőket, a feketéket, valamint a független és kertvárosi szavazókat, a programjával támadja Harrist, illetve a bevándorlással, valamint a gazdaság helyzetével.
Joe Biden visszalépés óta Trump nem tudta túltenni magát azon, hogy újra keményen meg kell küzdeni a győzelemért. Már nem egy idős, enervált ellenféllel áll szemben, hanem egy nála majdnem húsz évvel fiatalabb, energikus politikussal, aki megállás nélkül tartja a több tízezer lelkes rajongót vonzó kampányrendezvényeket. Ez utóbbi különösen irritálja Trumpot, aki a közönség nagyságát mindenki másnál fontosabbnak tartja. Még azt a teljesen valótlan és könnyen cáfolható összeesküvés-elméletet is el kezdte terjeszteni, hogy Harris egyik kampányrendezvényén mesterséges intelligencia felhasználásval alkották meg az őt hallgató tömeget.
„Trump nem tud túllépni dühén” – mondta az Axiosnak egy magas rangú republikánus tisztségviselő. A lap információi szerint tanácsadói hiába igyekeznek rávenni őt arra, hogy kampánybeszédjeiben Harrist liberálisnak és gyengének skatulyázza be, rettegve várják a megnyilatkozásait. A New York Times értesülései szerint Trump magánbeszélgetéseken – és nyilvánosan is – dühös kirohanásokat intézett saját szövetségesei, republikánus politikusok és a kampányát több tízmillió dollárokkal támogató republikánus donorok ellen is.
A Times cikke szerint Trump tanácsadói több Harris elleni támadási lehetőséget is teszteltek, amikkel ellene lehet fordítani a kulcsfontosságú államok még megnyerhető szavazóit, és rengetek támadási felületet is azonosítottak. Már csak az kéne, hogy Trump azokra koncentráljon, de ez – legalábbis még – nem megy neki. Egy csütörtökön tartott sajtótájékoztatón már félig ezt is tette, de aztán – egy kérdésre válaszolva – kijelentette, hogy joga van személyes támadásokra Harris ellen, közölve, hogy „nagyon dühös vagyok rá”, majd az intelligenciáját kérdőjelezte meg.
És bár a sajtótájékoztatóján azt állította, hogy „nagyon nyugodt kampányt” folytat, és „nagyon nyugodt ember vagyok”, a New York Times értesülései szerint magánbeszélgetések alatt dühös kirohanásokat intézett Harris ellen, és többször is „szajhának” nevezte. Valamint arra panaszkodott a színfalak mögött, hogy a demokraták el akarják „lopni” előle az elnökválasztást, nyilvánosan pedig arról, hogy Biden visszalépése után kezdheti elölről az egész kampányt, miután időt, energiát és több millió dollárt vesztegetett el a Biden elleni támadásokra, és arról ábrándozott, hogy Biden meggondolja magát, és mégiscsak visszatér.
Közben felmerült, hogy Trump változtatni fog kampánycsapatán, ahogy ezt tette 2016-ban és 2020-ban is. Mindkét választáson nyár végén fontos cseréket hajtott végre a kampány vezetésében, de a New York Times értesülései szerint erre most nem készülnek. A lap cikke szerint Trump „egy dühös telefonhívás” alatt tagadta, hogy változtatni fog csapatán. Öt nappal a cikk megjelenése után azonban bejelentették, hogy tanácsadóként csatlakozik kampányához 2016-os kampányának vezetője, valamint négy korábbi kampánydolgozója.
Nyitókép: Michael M. Santiago/Getty Images