Nem nyugszik az ingatlanpiac: Debrecenben is eljött az egymillió forintos négyzetméterár
2022. szeptember 10. 20:00
Már Debrecenben is egymillió forint fölött van az új lakások négyzetméterára, eddig ilyen drágán a fővároson kívül csak Sopronban keltek el ingatlanok. Az újépítésű lakások piacán kitart az áremelkedés, a kereslet a rezsicsökkentés korlátozása mellett sem csökkent. A használt lakások között viszont jelentős árkülönbségek alakulnak ki a korszerűbb és a távhős otthonok javára.
Tágas konyha, fürdőszoba és a nappali mellé még két hálószobát is kialakítottak egy 64 négyzetméteres új debreceni lakásban – akár 61 millió forintért is lenne rá vevő. A városban ezeknek a lakásoknak a négyzetméterára utolérte a rekordnak számító sopronit. 900 ezertől akár 1 millió 600 ezer forintig is terjedhet a négyzetméterár, és még mindig van feljebb - mondja Lévai Júlia, a Duna House újépítésű ingatlanokkal foglalkozó irodavezetője.
„Hogy hol lesz majd az a határ, amikor már azt mondja a vásárlóréteg, hogy na, most már elég, ennél többet nem vagyok hajlandó fizetni, azt most még nem látjuk, nem tudjuk.
Egy évvel ezelőtt azt mondtuk, úristen, egymillió forintos négyzetméterár? Az már itt nem fog működni. De igen, működik.
Az Ingatlan.com ingatlanos portál szerint az új és a használt lakások drágulási üteme elszakadt egymástól. Ugyanis míg az újépítésűeknél kitart az építőanyag-drágulás és a kivitelezési költségek árfelhajtó ereje, addig a használt ingatlanok között a korszerűtlenek kevésbé kelendők, mert a vevők egyik legfontosabb szempontjává az energiahatékonyság vált a rezsicsökkentés korlátozása miatt. Ez azt jelenti, hogy a használt lakások piacán belül is nagyobbra nyílhat az árolló az energiatakarékosabb otthonok javára.
Balogh László, az Ingatlan.com vezető szakértője a Híradónak azt mondta, a nagyobb alapterületű, szigeteletlen, kedvezőtlen energetikájú ingatlanoknak olyan nagy lehet a rezsije, hogy a tulajdonosaiknak talán érdemesebb lesz eladni azokat minél előbb, és egy kisebb vagy korszerűbb ingatlanba költözni.
Közben a fizetőképes réteg egyre kevésbé tudja tartani a lépést az elszálló ingatlanárakkal. Minden második lakást hitelből vesznek a magyarok. A dráguló hitelkamatok és a megnövekedett törlesztőrészletek miatt azonban kevesebben vállalnak be lakáshitelt.
Dankócsik Norbert hitelügyintéző szerint a kamatemelkedés nagy hatással van a piacra. „A napokban 23 millió forintos lakáshitelt számoltunk 30 évre az egyik ügyfelemnek, tegnap este kaptam az emailt a kamatemelkedésről, és kiszámoltunk, 18 ezer forinttal lenne drágább neki ugyanaz a hitelkonstrukció.”
Elemzők szerint tavaly óta 30 százalékkal csökkent a hitelfelvételek száma.