Ez az érzés sokszor azt jelzi, hogy már nem működik a kapcsolat

rtl.hurtl.hu

2026. május 26. 10:30

Minden kapcsolatban vannak nehezebb időszakok, de van egy pont, amikor már nem csak átmeneti krízisről van szó. A pszichológusok szerint bizonyos jelek egyértelműen megmutathatják, hogy a problémák mélyebbek, mint egy egyszerű rossz periódus – még akkor is, ha ezt nehéz kimondani.

A legtöbb kapcsolat nem egyik napról a másikra romlik meg

Sokkal lassabban történik. Először csak kevesebbet beszélgettek. Aztán egyre több apróság idegesít. Egy idő után már nem meséled el neki elsőként, mi történt veled aznap. És egyszer csak azon kapod magad, hogy jobban érzed magad nélküle, mint vele.

Ez az a pont, ahol sokan elkezdenek kapaszkodni a gondolatba, hogy „biztos csak egy rossz időszak”. És néha tényleg az.

Van különbség a krízis és az eltávolodás között

Egy kapcsolat lehet nehéz attól, hogy az élet éppen az. Munkahelyi stressz, gyerekek, költözés, pénzügyi problémák vagy egyszerűen kimerültség is ráülhet két ember kapcsolatára. Ilyenkor még általában megmarad valami nagyon fontos: az érzés, hogy együtt akartok kijönni belőle. Még ha veszekszetek is, még ha feszültek is a napok, közben ott van a másik felé fordulás. A kíváncsiság. Az igyekezet.

A mélyebb problémák sokszor inkább csendesek.

Nem feltétlenül a nagy veszekedésekből lehet észrevenni őket, hanem abból, hogy lassan eltűnik a kapcsolódás.

Miért látható előre egy kapcsolat vége már évekkel korábban?
Miért látható előre egy kapcsolat vége már évekkel korábban?

Amikor már nem a problémát kritizáljátok, hanem egymást

A pszichológusok szerint az egyik legrosszabb fordulópont az, amikor a konfliktusokban már nem a helyzet ellen harcol két ember, hanem egymás ellen. A gúnyos megjegyzések, a szemforgatás, a folyamatos leértékelés vagy az érzelmi távolságtartás sokkal többet árul el egy kapcsolat állapotáról, mint maga a vita.

Mert veszekedni lehet úgy is, hogy közben a másik ember még mindig fontos marad. De amikor eltűnik a tisztelet, valami alapvető kezd megbomlani.

Sokan maradnak benne akkor is, amikor már rég boldogtalanok

Nem feltétlenül a szerelem miatt. Hanem mert nehéz elképzelni az életet a másik nélkül. Mert közös a lakás, a rutin, a család. Mert ott van a remény, hogy „régen jó volt, talán újra az lehet”.

És persze ott van a félelem is. Az egyedülléttől. Az újrakezdéstől. Attól, hogy talán hiba lenne kilépni.

Közben viszont sokan hónapokig vagy akár évekig élnek egy olyan kapcsolatban, amely már inkább kimeríti őket, mint megtartja.

12 meglepő párkapcsolati szabály – boldog pároktól, nem pszichológusoktól
12 meglepő párkapcsolati szabály – boldog pároktól, nem pszichológusoktól

A szakítás gondolata néha árulkodóbb, mint maga a kapcsolat

A szakemberek szerint sokat elmond, ha valaki már nem a kapcsolat megjavításáról fantáziál, hanem arról, milyen lenne nélküle az élete. Amikor a szakítás gondolata nem csak félelmet okoz, hanem megkönnyebbülést is.

Ez persze nem jelenti automatikusan azt, hogy vége. De fontos jel lehet arra, hogy valami már nagyon régóta hiányzik.

És mi van akkor, ha még mindig van szeretet?

Talán ez a legfájdalmasabb része az egésznek. Mert a szeretet önmagában nem mindig elég. Lehet szeretni valakit úgy is, hogy közben már nem működtök jól együtt. Hogy elfáradtatok egymás mellett. Hogy túl sok lett a sérülés, a távolság vagy a kimondatlan feszültség.

A pszichológusok szerint a jó kapcsolat nem csak attól jó, hogy van benne szeretet. Hanem attól is, hogy biztonságot, nyugalmat és valódi kapcsolódást ad.

Néha a legnehezebb döntés a legőszintébb

Sokan úgy érzik, egy szakítás automatikusan kudarcot jelent. Pedig néha éppen az a legnagyobb önazonosság, amikor valaki képes kimondani: ez már nem tesz jót nekünk. És bár egy kapcsolat vége szinte mindig fáj, attól még lehet helyes döntés.

Mert vannak helyzetek, amikor nem az a kérdés, szeretitek-e még egymást. Hanem az, hogy tudtok-e még igazán jól lenni egymás mellett.

Fotó: Magnific

Ez is érdekelhet

 

 

Itt állítsd be, hogy az RTL.hu az elsők között legyen a Google-találatokban!