MENTÁLIS EGÉSZSÉG

„A kishalálból születtem újjá” - Noszály Sándor először vallott a betegségéről

„A kishalálból születtem újjá” - Noszály Sándor először vallott a betegségéről

10:28
FókuszMagyarország a boldogságrangsorban: Miért maradunk le?
2025. március 21. 15:16

Magyarország a boldogságrangsorban: Miért maradunk le?

Minden év március 20-án jelenik meg a World Happiness Report, amely világszerte rangsorolja az országokat a lakosság boldogságszintje alapján. A 2012-ben indult felmérés hat fő tényezőt vizsgál: szociális támogatás, jövedelem, egészség, szabadság, nagylelkűség és a korrupció hiánya. Az elmúlt években a lista élén folyamatosan a skandináv országok szerepeltek, míg a sereghajtók között Afganisztán és a világ legszegényebb régiói találhatók.
5:02
FókuszPogány Induló a hírnév és a túlpörgés miatt pánikbeteg lett
2024. november 7. 16:11

Pogány Induló a hírnév és a túlpörgés miatt pánikbeteg lett

Rengeteg éjszakázás, koncertek és bulik – Pogány Induló elérte a határait, a hírnév és a túlpörgés miatt pánikbetegség alakult ki nála. A rapper dalban írta meg, hogy mi történik vele, egy hét alatt több, mint egymillióan látták a videóklipjét. A 19 éves srác új fejezetet nyitott az életében, és leszámolt a démonjaival. Ráadásul sok olyan üzenetet is kap, amiben mások írnak neki arról, hogy zenéje segített nekik a pánikbetegségükkel kapcsolatban.
5:29
Reggeli„A Z generációnak nem szexi az alkoholfogyasztás”, és drága is
2024. szeptember 16. 9:50

„A Z generációnak nem szexi az alkoholfogyasztás”, és drága is

Nemzetközi felmérésekből az látszik, hogy jelentősen kevesebb szeszes italt fogyasztanak a Z generáció tagjai – és azt is tudatosabban –, mint a megelőző generációk. Sokan úgy beszélnek az alkoholról, hogy az méreg és sokkal fontosabb számukra a mentális egészségük, mint például szüleiknek. De akkor mit és mennyit fogyasztanak itthon és külföldön az 1995 és 2009 születettek? Bajzáth Sándor addiktológiai konzultáns arról is beszélt a Reggeliben, mit tapasztal a szenvedélybetegekkel kapcsolatban. 
Tudomány-Tech„Ki ne szeretné, ha maga Freud, Jung vagy Mácsai Pál lenne a személyes terapeutája” – leválthatja a mesterséges intelligencia a pszichológusokat?
2024. szeptember 8. 12:54

„Ki ne szeretné, ha maga Freud, Jung vagy Mácsai Pál lenne a személyes terapeutája” – leválthatja a mesterséges intelligencia a pszichológusokat?

Egyre többen fordulnak pszichológus, pszichiáter helyett chatbotokhoz a lelki problémáikkal. De vajon képes-e a mesterséges intelligencia pótolni a valódi terápiát? Az általunk megkérdezett szociálpszichológus szerint a technológia biztosan megreformálja majd a pszichológusi munkát, de kockázatai is vannak. 
Tudomány-TechOlyan boldogtalanok a fiatalok, hogy tudományos alapvetéseket kell újragondolni miattuk
2024. augusztus 28. 13:50

Olyan boldogtalanok a fiatalok, hogy tudományos alapvetéseket kell újragondolni miattuk

A szociológiában korábban nagyjából mindenki által elfogadott igazságnak számított, hogy az ember boldogsága élete során egy U alakú görbe mentén alakul: a boldog, fiatal évek után jön az életközepi válság, majd az öregkor, amikor meglepő módon ismét elégedettebbek az emberek. Ez olyan univerzális szabály, hogy még a főemlősökre is igaz. Azonban mára annyira boldogtalanok lettek a fiatalok, hogy erre a kőbe vésettnek hitt tételre is rácáfolnak.
7:53
ReggeliNem csak fizikálisan viselhet meg minket a kánikula, a mentális egészségünkre is hatással van
2024. augusztus 28. 10:12

Nem csak fizikálisan viselhet meg minket a kánikula, a mentális egészségünkre is hatással van

A nagy meleg nem csak fizikailag visel meg minket, hanem mentálisan is. Ilyen hőségben idegesebbnek érezhetjük magunkat, vagy hamarabb fel lehet bosszantani. Sok esetben az alvásunk is kárát látja a magas hőmérsékletnek, és sokakat a klímaszorongás is emészti. Hogyan lehet ép ésszel túlélni a nyarat? Erről beszélgettünk F. Takács István pszichológussal a Reggeli stúdiójában.
Tudomány-TechAz orvostudomány óriási vakfoltja: testi betegségek is okozhatják a mentális zavarokat
2024. augusztus 22. 8:02

Az orvostudomány óriási vakfoltja: testi betegségek is okozhatják a mentális zavarokat

Egyre több a tudományos bizonyíték arra, hogy különféle mentális betegségek hátterében egészen egyszerű bakteriális fertőzések, autoimmun betegségek állnak – ezek kezelésével pedig a mentális tünetek is enyhülhetnek. Megeshet tehát, hogy nem gyógyszerre és terápiára van elsősorban szüksége a szorongászavarban, depresszióban, ADHD-ban szenvedőknek, hanem egy kézzelfoghatóbb testi baj áll mentális problémáinak hátterében.
KülföldÍgy hathat a merénylet Donald Trump mentális állapotára
2024. július 17. 16:53

Így hathat a merénylet Donald Trump mentális állapotára

Donald Trump könnyebb sérüléssel megúszta a szombati merényletet, a történtek azonban még sokáig rányomhatják a bélyegét a republikánus elnökjelölt mentális állapotára. A pszichológusok szerint a nem halálos lövöldözések túlélői depressziót, szorongást és poszttraumás stresszt tapasztalnak. Ez azt jelenti, hogy Donald Trump az eddigieknél ingerlékenyebbé és agresszívabbá válhat. Szakértők szerint a republikánus elnökjelöltnek vélhetően gyakran eszébe fog jutni a pillanat, amikor rálőttek, rémálmaiban is újra átélheti a történteket, amit szívdobogásérzés, izzadás vagy légszomj is kísérhet.
ÉletmódOkostelefon-mentes városokkal oldanák meg, hogy a gyerekek visszakapják gyerekkorukat
2024. május 26. 16:06

Okostelefon-mentes városokkal oldanák meg, hogy a gyerekek visszakapják gyerekkorukat

Több ország is szorgalmazta már, hogy tiltsák be az iskolákban a telefonhasználatot. Egy angliai város ennél is továbbmenne: teljesen okostelefon-mentessé tenné a 14 éven aluliakat. Jelenthet ez megoldást? Egy új könyv, The Anxious Generation írója szerint mentális egészségügyi vészhelyzet sújtja a fiatalokat világszerte, egyebek közt a játékra épülő gyermekkor hanyatlása és a telefonra épülő gyermekkor térhódítása miatt. A könyv írója, Jonathan Haidt szociálpszichológus szerint többek közt a közösségi média és a technológia felelős mindezért.
7:50
VideóFehér Balázs: Csak az isteni gondviselésnek köszönhető, hogy én ezt túléltem
2024. április 14. 15:03

Fehér Balázs: Csak az isteni gondviselésnek köszönhető, hogy én ezt túléltem

Fehér Balázst annak idején a The Carbonfools zenekar frontembereként ismerte meg az ország. Ennek az időszaknak ma már vége. Miközben közel egy évtizede Balázs még a leghíresebb magyar előadóművészek közé tartozott, addig a kiégés és a mentális betegsége miatt a csúcsról hirtelen a mélybe zuhant. „Az én legdurvább drogom a hírnév” – mondta az rtl.hu-nak adott interjújában. Most régi, személyes fotóival idézte fel élete meghatározó állomásait. Mesélt legnagyobb mélypontjáról, a gyerekvállalásról, a rá váró félelmetes szerepről, és arról is, mit gondol korábbi kijelentéséről, miszerint a szerelme tartja el.
ÉletmódMindig a legrosszabbra készül? Így lehet lejönni a katasztrófaspirálról
2024. március 29. 14:01

Mindig a legrosszabbra készül? Így lehet lejönni a katasztrófaspirálról

Bukás a vizsgán? Soha nem fog sikerülni! Nem tud bekapcsolódni egy csoportos beszélgetésbe? Tutira utálnak! A főnök azt mondja, beszélni akar velünk. Egészen biztosan kirúgnak. Abban az esetben, ha ezek a negatív gondolatok vannak valakiben túlsúlyban, sanszos, hogy az illető hajlamos a katasztrofizálásra. Szakértők beszéltek arról, hogyan lehet lejönni a borzalmas gondolatok spiráljáról.
6:15
Reggeli„A 6-7 éves kigyerek szólt, hogy szeretne valakivel beszélgetni” – már az óvodásoknál is jelentkezik a szorongás
2024. március 14. 9:15

„A 6-7 éves kigyerek szólt, hogy szeretne valakivel beszélgetni” – már az óvodásoknál is jelentkezik a szorongás

Rohamosan romlik a fiatalok mentális egészsége, ennek egyik oka családmodellek változása, a kapcsolatok lazulása. Egyre több gyerek szorul pszichológus segítségére, már óvodás korban is jelentkeznek a szorongásos vagy indulatkezelési tünetek. Kovács Orsolya arról is beszélt, hogyan hat a szülő mentális állapota a gyerekére: az átalános fáradtság miatt egyszerűbb céltalanul az üzenőfalunkat görgetni, mint igazi beszélgetést kezdeményezni a gyerekekkel.  
7:45
Reggeli„Kellene heti egy nap szünet” – így hat a mentális egészségünkre a közösségi média
2024. március 14. 9:12

„Kellene heti egy nap szünet” – így hat a mentális egészségünkre a közösségi média

Átfogó kutatás készült a fiatalok mentális egészségéről, az adatok pedig aggasztóak. A hanyatlás egyik oka az állandó telefon- és közösségimédia-használat. Sok fiatal azt érzi, hogy a celebeknek csillogás és jólét pottyan az ölükbe látszólag teljesítmény nélkül, miközben nekik sokkal többet kell dolgozniuk azért, hogy egyről a kettőre jussanak – magyarázta a Reggeliben Forgács Mariann socialmédia-szakértő. Hogy mit tehetnek a szülők azért, hogy a gyerekek ne a teljes szabadidejüket a mobiljukat görgetve töltsék, és hogyan tudják hasznos dolgokra felhasználni a közösségi médiát, kiderül a videóból.
ÉletmódA szexizmus, a megkülönböztetés testileg és lelkileg is megbetegíti a nőket
2024. március 8. 5:01

A szexizmus, a megkülönböztetés testileg és lelkileg is megbetegíti a nőket

Hiába hiszik sokan, hogy a nők már-már túl sok jogot kaptak, a valóságban még mindig hátrányokat szenvednek el, aminek súlyos hatásai vannak az egészségükre nézve. Már gyerekkorban lefektetik annak alapjait, hogy a nő felnőtt jókislányként élje le az életét, dühét elfojtva, konfliktusokat nem vállalva, szükségleteit alárendelve a másokénak. Milyen sémák keserítik a nők életét, és mit lehet tenni ellenük?
7:14
ReggeliValentin-napi tudomány: a magány és az egyedüllét nem ugyanaz!
2024. február 14. 7:45

Valentin-napi tudomány: a magány és az egyedüllét nem ugyanaz!

Betegségnek nyilvánította a magányt a WHO. A Reggeliben Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus magyarázta el a magány és egyedüllét közti különbséget. Az emberek közti kapcsolódásnak sok módja van, ha valaki tudatosan egyedül van, az nem jelenti azt, hogy magányos is. A magány egy betegség, amit depresszió, szorongás és önértékelési problémák is kísérhetnek. Magányról akkor beszélünk, ha valaki szeretne kapcsolódni, de nem tud. Az illető leértékeli magát, és azt fogalmazza meg, hogy nem kell senkinek. Makai Gábor a videóban elmondja, hogyan viszonyul a társadalom az egyedülálló férfiakhoz és nőkhöz.
EurópaSzorong, depressziós az EU, főleg a járvány óta – most készülhet először uniós stratégia a mentális egészségről
2024. február 6. 4:55

Szorong, depressziós az EU, főleg a járvány óta – most készülhet először uniós stratégia a mentális egészségről

„Úgy kell beszélnünk a mentális egészségről, ahogy a fizikai egészségről is beszélünk” – mondta az rtl.hu-nak Sara Cerdas európai parlamenti képviselő, aki az EU történetének első, parlament elé kerülő jelentését készítette a témában. Európa egyre többet szorong, egyre több a depressziós, különösen a covid óta. Cerdas és a téma szakértői állítják, eljött az idő, hogy az EU átfogó stratégiát dolgozzon ki a polgárok mentális jólléte érdekében.
4:42
ReggeliTényleg mindenki utazik, csak mi nem engedhetjük meg magunknak? Kitört a vakációs láz a közösségi oldalakon
2024. január 12. 7:10

Tényleg mindenki utazik, csak mi nem engedhetjük meg magunknak? Kitört a vakációs láz a közösségi oldalakon

Milyen sokan utaznak! – gondolhatnánk a Facebookot, Instagramot, TikTokot pörgetve. Valóban mindenki utazik, csak mi nem engedhetjük meg magunknak? Fuller Bianka pszichológus elmagyarázta, hogyan tudunk enyhíteni a nyomáson, ha úgy érezzük, csak mi maradtunk itthon, és csak mi nem engedhetjük meg magunknak a fehér homokos tengerpartot. A kontrollvesztettség, hogy valamit nem nem tehetünk meg, nagyon sok szorongást okoz – mondja Fuller Bianka. Hogy miért fontos az utazás a mentális egészségünk szempontjából, az is kiderül a videóból.
5:27
ReggeliNyáry Luca elárulta, hogy miért nem nézte vissza magát Az Árulókban
2023. december 4. 8:11

Nyáry Luca elárulta, hogy miért nem nézte vissza magát Az Árulókban

Nyáry Luca története Az Árulókban önmagában tele volt csavarokkal. Ő volt az első és az utolsó halott is. Azt mondta, nagyon élvezte a játékot és bármikor újra elvállalná, az viszont már megkönnyebbülés volt számára, amikor végre hazamehetett. Kezdetben nagyon vágyott a gyilkos szerepére, de amikor látta, hogy Görög Zitának mindenki nekiesett, úgy érezte, ő ezzel nem tudna mit kezdeni. 
5:49
ReggeliPszichológus Az Árulókról: „Nem vagyunk jók abban, hogy megítéljük, ki a bűnös és ki az ártatlan”
2023. december 1. 12:34

Pszichológus Az Árulókról: „Nem vagyunk jók abban, hogy megítéljük, ki a bűnös és ki az ártatlan”

Kovács Orsolya pszichológus szerint Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban című krimi-realityben az az egyik legnehezebb, hogy nem ők választják a szerepet, hanem kapják azt. Éppen ezért még akkor is, ha tudják a szereplők, hogy ez egy játék, nagyon nehéz lehet gonoszt alakítani egy olyan embernek, aki mindenképp meg szeretne felelni másoknak. Hogy milyen mélyebb lelki problémákat is okozhat a kiszolgáltatottság, kiderül a fenti videóból. 
7:27
ReggeliNe bagatellizáljuk a depresszió és a szorongás tüneteit – így kérhetünk és nyújthatunk segítséget
2023. november 7. 7:20

Ne bagatellizáljuk a depresszió és a szorongás tüneteit – így kérhetünk és nyújthatunk segítséget

Sokszor a megszégyenüléstől való félelem áll amögött, ha valaki nem kér segítséget lelki problémái megoldására. Ilyenkor jó, ha a család vagy az érintett személy párja is felfigyel a tünetekre, és megpróbálja meggyőzni az illetőt, hogy szakemberhez forduljon. De ha valaki már nagyon elszigetelődött és nagyon magányos, ott akár a kollégák is tehetnek valamit, ha odafigyelnek rá. Hogyan szóljunk úgy, hogy a másik ne azt érezze, hogy a magánéletében turkálunk? Miért magasabb a befejezett öngyilkosságok száma a férfiak körében? Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológust erről kérdeztük a Reggeliben. 
ÉletmódVér, háború, katasztrófa – hogyan mentsük meg magunkat a rossz hírek áradatától?
2023. október 22. 8:00

Vér, háború, katasztrófa – hogyan mentsük meg magunkat a rossz hírek áradatától?

A koronavírus-járvány, majd az Ukrajna elleni invázió után most az izraeli konfliktus tartja lázban a világot. Az Izraelből és a Gáza övezetből érkező, halottakról és pusztításról érkező hírek alaposan megterhelhetik a mentális egészségünket, noha ezektől az eseményektől aligha fordíthatjuk el a fejünket. De akkor hogyan fogyasszunk híreket úgy, hogy a naprakészség ne menjen a lelki egyensúlyunk rovására?
5:09
ReggeliEgyre több gyerek esik áldozatul kirekesztésnek – hogyan lehet védekezni ellene?
2023. október 18. 7:44

Egyre több gyerek esik áldozatul kirekesztésnek – hogyan lehet védekezni ellene?

A gyerekek nagyon kegyetlenek tudnak lenni – ezt a mondatot sokszor hallottuk már. De manapság mintha tényleg durvábbak lennének egymással, nemcsak az iskolások, már az óvodások is. Nyelvi hátrány, visszahúzódó jellem, új közegbe kerülés – ezek mind felerősíthetik, hogy a gyerek úgy érezze, kikerül a csoportlégkörből – mondja Décsei Noémi óvodapedagógus, fejlesztő pedagógus. Akitől arra is kapunk tippeket, hogy hogyan lehet védekezni a zaklatás és kirekesztés ellen.
4:01
ReggeliDrámai: a covid óta semmit sem javult a fiatalok mentális egészsége
2023. október 11. 10:09

Drámai: a covid óta semmit sem javult a fiatalok mentális egészsége

A szülők és a diákok mentális egészsége is sokat romlott az elmúlt 3 évben. A covid évei mély nyomot hagytak a mentális egészségünkön is. A számok azt mutatják, hogy a járvány óta nem javult a gyerekek mentális egészsége – mondta Szlankó Viola, a UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója. A Vadaskert gyermekpszichiátria arról számolt be, hogy a sürgősségi esetek száma 40 százalékkal emelkedett. Megnövekedett a kortárs bántalmazás, a gyerekek kétharmada tapasztalja egy friss kutatás szerint. Hogy mivel kell a gyerekeknek megküzdeniük, és a szülők hogyan segíthetnek ebben, kiderül a videóból.
10:48
ReggeliNagy Alex egy jó talpmasszázstól beszélni sem tud
2023. október 10. 13:28

Nagy Alex egy jó talpmasszázstól beszélni sem tud

Dobó Ági és Nagy Alex arról beszéltek a Reggeliben, hogy mennyire fontos számukra az énidő, és mikor tudnak kiszakadni a mindennapi rutinból azért, hogy feltöltődjenek. Az egykori szépségkirálynő szerint gyerekek mellett nem szégyen segítséget kérni, Nagy Alex pedig az elmúlt néhány évben tanulta meg, hogyan tud kikapcsolni. És a pihenés még több bűntudattal jár a híres emberek esetében? Erről Miller Dávid és Peller Mariann is elmondta a véleményét.