Tartalmak

XXI. SzázadMegfelelési kényszer, őrült rajongók vagy éppen pozitív diszkrimináció – nem könnyű férfiszépségnek lenni
2024. június 8. 7:59

Megfelelési kényszer, őrült rajongók vagy éppen pozitív diszkrimináció – nem könnyű férfiszépségnek lenni

Mivel lehetne leírni az ideális férfit? 1985-ben például így lehetett: legyen szőke, de néha jó a fekete is. Az ideális férfinak van telke és kocsija, ezen felül kisportolt és magas. Egyes vélemények szerint igazából barna, kövér és alacsony is lehet, csak gyengéd férj legyen. Ezen felül nem issza le magát a sárga földig, nem dohányzik a lakásban, megadja a feleségének a tiszteletet és hűséges hozzá – de létezett-e, létezik-e az ideális férfi? Nagy Gábort a Bob herceg 1972-es bemutatóját követő években körberajongták, Wunderlich József szerint folyamatos megfelelési kényszer ideálnak lenni, ami idővel szorongássá válik. Hogyan viszonyulnak a női rajongókhoz azok a magyar férfiak, akik egyszer, vagy akár most is férfiideálnak számítanak? 
4:43
XXI. SzázadZsarolás, megfigyelés, kompromittálás – prostitúció a szocializmusban
2024. május 25. 10:10

Zsarolás, megfigyelés, kompromittálás – prostitúció a szocializmusban

A Kádár-rendszerben papíron nem létezett prostitúció, olyannyira, hogy az ellenőrzésére létrehozott erkölcsrendészeti osztályt is felszámolták. A szocialista embereszménybe nem fért bele, hogy valaki önmagukért szeresse a testi örömöket, ezért az apácarendekkel együtt a prositúciót is betiltották. De ami tilos, azzal remekül lehet másokat zsarolni, vagy éppen megfélemlíteni, éppen ezért a kommunista állambiztonság nem csak szemet hunyt, de még használta is az örömlányokat. Hogy mire és miért, az kiderül a XXI. század adásából, ahogyan az is, mit kerestek titkárnők és gyári munkások a Balatonon, amikor nem a vállalati üdülőkben töltötték az időt.
4:41
XXI. SzázadA költő, aki nem tudott helyesen írni – így lett Kassák Lajos gyári munkásból a magyar avantgárd atyja
2024. március 24. 19:28

A költő, aki nem tudott helyesen írni – így lett Kassák Lajos gyári munkásból a magyar avantgárd atyja

Kassák Lajos otthagyta az iskolapadot, hogy lakatosinasnak, majd vasöntödei munkásnak álljon. És hónapokig gyalogolt, hogy eljusson álmai városába, Párizsba, hogy aztán csalódottan írja, „én láttam párist, és nem láttam semmit”.  Ahogyan az idézetből is látszik, helyesen írni nem tudott. Autodidakta, proletár költőként elismerték tehetségét, de a Nyugatosok megszólták kísérleti stílusát. Később mégis a magyar avantgárd irodalom és képzőművészet kiemelkedő alakja lett. Elkötelezett baloldali volt, de örök kívülálló maradt, egy pártokba és rendszerekbe tagozódni képtelen, független alkotó. Juhász Mátyás filmje mutatja be Kassák fordulatos életét a XXI. században.