Külföld

„Mint egy elszabadult tehervonat”, úgy robbant be Kínában a covidjárvány

Ignácz PéterIgnácz Péter

2022. december 16. 14:41

Peking a múlt héten jelentette be, hogy megszüntetik az egész világon példátlan szigorral folytatott harcot a koronavírussal, és már most olyan sok fertőzött van, hogy még csak meg sem próbálják követni a számukat. A fővárosban elfogytak a gyógyszerek, üresek az utcák, és üzletek sora zárt be a sok megbetegedés miatt. Közben szakértők arról beszélnek, hogy a hirtelen szabadjára engedett vírus új variánsa alakulhat ki most Kínában. 

„Peking újra kész az életre”. Ez a szöveg volt olvasható múlt héten a China Daily című, angol nyelvű kínai lap címlapján, miután bejelentették, hogy megszüntetik a már három éve érvényben lévő, az egész világon példátlanul szigorú járványügyi korlátozásokat. Pár nappal később azonban Peking már újra úgy nézett ki, mintha kijárási tilalmat vezettek volna be.

A helyszíni beszámolók szerint a kínai főváros utcái az elmúlt napokban teljesen elnéptelenedtek, a bevásárlóközpontok üresen állnak, az éttermekben nincsenek vendégek. Egy pekingi étteremtulajdonos a New York Times-nak elmondta, eleinte ünnepelte a nyitást, de aztán kénytelen volt rájönni, hogy a fertőzéstől félve senki sem mer majd vendéglőkbe járni. A férfi közölte:

Senki sem mer most kimerészkedni.

Fertőzéscunami

A hivatalos kínai adatok szerint egy héttel a nyitás bejelentése után az egész országban alig több mint 2200 tüneteket mutató fertőzött volt. Az elmúlt években a tünetmentes fertőzöttek jellemzően mindig magasabb számát is közölték, de ezt a nyitás után abbahagyták. 

A kínai egészségügyi hatóságok közlése szerint ugyanis már „lehetetlenség” megmondani, hogy mennyi fertőzött lehet az országban.

Anekdotikus bizonyítékok azonban arra utalnak, hogy csak Pekingben milliós lehet a fertőzöttek száma. A hivatalos adatok szerint vasárnap 22 ezer ember, a szokásos szám 16-szorosa kereste fel a lázas betegekkel foglalkozó klinikákat, mentőautót pedig annyira lehetetlenség hívni, hogy a hatóságok arra kérték az embereket, hogy csak akkor hívják a segélyhívót, ha súlyos állapotban vannak. Egy pekingi lakos a Times-nak elmondta, többször is próbált mentőt szerezni, de a szám folyamatosan foglalt volt. A hivatalos közlés szerint napi ötezerről harmincezerre nőtt a segélykérések száma.

Közben többen is arról számoltak be, hogy ismerőseiknek fele megfertőződött a vírussal. Az AP amerikai hírügynökség pekingi tudósítója a Twitter-oldalán közölte, olyan, mintha a pekingiek fele, akiket ismer fertőzött lenne. Egy turisztikai cégnél dolgozó nő a Straits Times című lapnak elmondta, közel nulla azoknak a kollégáinak a száma, akik negatívak, és hozzátette: elfogadták tényként, hogy nem lehet elkerülni a fertőzést.

Egy Pekingben dolgozó ügyvéd a Twitter-oldalán közölte, hogy irodájukban a dolgozók 90 százaléka covidos, és a céges irányelv már nem az, hogy „dolgozz otthonról”, hanem az, hogy „dolgozz otthonról, ha tudsz”. James Zimmerman hozzátette:

Úgy érkezett meg, mint egy elszabadult tehervonat

Egy pekingi tesztelőhelyet azért kellett bezárni, mert minden munkatársuk megfertőződött. Közben több üzlet kénytelen volt bezárni a lebetegedett dolgozók nagy száma miatt, most, hogy az új, lazább szabályoknak köszönhetően végre nyitva lehetnének – mondta el a Reuters brit hírügynökségnek Noah Fraser, a Kanadai-Kínai Üzleti Tanács pekingi igazgatója. Több pekingi szálloda bejelentette, hogy nem tudnak új vendégeket fogadni, mert nincsen elég személyzet, és akadozik a házhoz szállítás is: olyan sok futár betegedett le, hogy a kiszállítatlan csomagok az utcán gyűlnek – derült ki az AP pekingi tudósítójának videójából.

Gyógyszerhiány

Pekingi beszámolók szerint a fővárosban teljes hiány alakult ki lázcsillapítókból, megfázás elleni gyógyszerekből és otthoni gyorstesztekből. A gyógyszertárak korlátozásokat vezettek be, a pekingiek más városokban élő barátaikat kérik, hogy küldjenek nekik gyógyszereket, a neten pedig útmutatók terjednek arról, hogyan lehet vidéki gyógyszertárakból rendelni. Sőt, az AFP francia hírügynökség közlése szerint a gyorsteszteknek már fekete piaca is van, a gyógyszereket pedig emelt áron lehet megvásárolni „dílerektől”, akik elérhetősége a közösségi oldalak csoportjaiban terjed.

A Global Times című kínai állami lap is elismerte, hogy gyógyszerhiány alakult ki Pekingben, hozzátéve, hogy öt nagy gyógyszergyár növelte a gyártást, és közlésük szerint 3,5 millió doboznyi coviddal kapcsolatos szert küldtek szét több ezer orvosi intézménybe és gyógyszertárba.

A java csak most jön

Közben egyre nagyobb az aggodalom, hogy a kórházak nem tudnak majd megbirkózni az esetek nagy számával. A helyzetet nehezíti, hogy az egészségügyi dolgozók közül is sokan megfertőződtek, de ennek ellenére tovább kell dolgozniuk. Leen Vervaeke belga újságíró közlése szerint a kórházi dolgozókat már nem is tesztelik, de az orvosokat igen, és emiatt orvoshiány alakult ki: egy kórház sebészeti osztályán a megszokott 10 orvos helyett csak három dolgozott.

Egyes beszámolók szerint a lázas betegekkel foglalkozó klinikák előtt nagy sorok alakultak ki, de az AP pekingi tudósítója december 13-án azt tapasztalta, hogy ezek rövid, rendezett sorok, egyelőre nincsen nyoma annak, hogy túlterheltek lennének. 


Ez azonban hamarosan megváltozhat. Ben Cowling, a Hong Kong Egyetem járványügyi szakembere kijelentette, hogy a fertőzöttek száma valószínűleg minden egyes nap megduplázódik, és a következő hét végére már „sajnos nagyon hosszú sorok fognak állni” a klinikák előtt. Az AP tudósítója megerősítette, hogy ugyanezt hallotta orvosi körökből, és egyikük úgy jellemezte a helyzetet, hogy „becsapódásra felkészülni”.

A WHO szóvivője egy december 13-ai sajtótájékoztatóján arra figyelmeztetett, hogy Kína „kemény és nehéz idők” elé néz. Feng Cecsian járványügyi szakember közlése szerint a nyitás utáni első hullámban a lakosság 60 százaléka fertőződhet meg, azaz nagyjából 840 millió ember. Majd nagyjából a kínaiak 90 százaléka az elkövetkező hónapokban. Feng hozzátette:

Elkerülhetetlen, hogy a többségünk megfertőződjön.

A nagy kérdés, hogy a kínai egészségügyi rendszer hogyan tud majd megbirkózni az érkező beteghullámmal. A nyitás előtt egészségügyi szakemberek arra figyelmeztettek, hogy a halálos áldozatok száma több mint egymillió, de akár annak többszöröse is lehet, ha a megfelelő felkészülés nélkül hagyják terjedni a vírust. 

A kínai kormány oltási kampánnyal igyekszik elejét venni a súlyos megbetegedéseknek, különösen az idősek körében, ahol sokan vannak oltás nélkül. A pekingi hatóságok emellett közölték, hogy az intenzív osztályokon lévő ágyak számának növelésével, és a lázas betegekkel foglalkozó klinikák kialakításával készülnek az érkező rohamra, ami a félelmek szerint különösen a kisebb vidéki településeken okozhat egészségügyi katasztrófát.

Új variánsok jönnek?

Járványügyi szakemberek közben arra hívták fel a figyelmet, hogy teljesen új variánsok jelenhetnek meg, ahogy a vírus elterjed a majdnem másfél milliárd lakosú országban.  

A zéró covid elhagyása „növelheti az új variánsok megjelenésének esélyét” – közölte Catherine Bennett. Az ausztráliai Deakin Egyetem járványtani professzora a Forbes magazinnak elmondta, egy esetleges új variánssal szemben kevésbé lehet hatékony a már meglévő természetes védelem, valamint a tesztek és a kezelési módszerek.

Anthony Fauci amerikai járványügyi szakember hasonló aggodalmaknak adott hangot. Az amerikai elnök fő egészségügyi tanácsadója a Financial Times című gazdasági lap konferenciáján közölte, hogy a természetes védelem és az oltások hiánya hatalmas fertőzéshullámot indíthat el, és az megfelelő táptalajt nyújthat az új variánsok megjelenéséhez.

Amikor egy vírus nagy hullámban terjed, jó lehetősége van a mutálódásra. És amikor egy vírusnak jó lehetősége van a mutálódásra, az új variánsokat hozhat létre. És amikor egy új variáns jelenik meg, az az egész világra hatással lehet.

Fauci hozzátette, hogy egy széleskörű oltási kampánnyal, és különösen a nyugati mRNS vakcinák alkalmazásával meg lehetne akadályozni a súlyos megbetegedéseket okozó járványhullámok kialakulását.

Nem kell rettegni

„Egy új variáns esetleges megjelenése miatt nem kell túlságosan aggódni” – mondta el az rtl.hu-nak Dobson Szabolcs gyógyszerész, egyetemi docens. 

A szakértő elmondta, van rá esély, hogy Kínában újabb variánsok alakulnak ki, ezt nem lehet kizárni, de kiemelte, hogy egy újabb variáns bárhonnan, akár Magyarországról is elindulhat. Ez kiszámíthatatlan – tette hozzá.

Dobson Szabolcs emlékeztetett arra, hogy az Európai Gyógyszerügynökség előrejelzése szerint pár héten belül újabb Omikron-alvariánsok fognak uralkodóvá válni Európában, de kockázat szempontjából azok nem lesznek jelentősen mások a korábbiaknál.

Nyitókép: Kórházi dolgozó tol egy beteget egy pekingi kórháznál, 2022 december 14-én. Fotó: Bloomberg / GettyImages

#Külföld#kína#covid#járvány#koronavírus#zéró covid#covid-19#ma

Címlapról ajánljuk