Külföld

Megint elzárták a gázt az oroszok Európa felé, és nem tudni, mikor nyitják meg újra

rtl.hurtl.hu

2022. szeptember 2. 21:15

Műszaki hibára hivatkozva állították le a Balti-tenger alatt futó Északi Áramlatot, de a nyugat-európai államok szerint valójában nyomásgyakorlás a céljuk.

A Gazprom orosz gázipari óriásvállalat pénteken bejelentette, hogy az Európába irányuló szállítások szempontjából létfontosságú Északi Áramlat gázvezetéket teljesen leállítja egy turbina megjavításáig, noha a karbantartás után szombaton kellett volna újra üzembe helyezni.

A Gazprom közleményében azt írta, hogy a karbantartási művelet során olajszivárgást fedezett fel a turbinában. A javításig a gázszállítást az Északi Áramlaton keresztül teljesen felfüggesztik. Azt azonban nem közölték, mikor indítják újra.

Oroszországnak szombaton kellett volna újraindítani a gázszállításokat a Balti-tenger alatt Németországba haladó Északi Áramlat gázvezetéken keresztül, miután újabb háromnapos szüneteltetéssel tette próbára az európaiak türelmét, akik versenyt futnak az idővel, hogy elkerüljék az idei téli energiaválságot – írta az AFP francia hírügynökség.

A Gazprom pénteken közölte, hogy a műszaki problémákat a turbinát gyártó német Siemens csoport képviselőivel folytatott ellenőrzés során fedezte fel. Az orosz csoport olajszivárgásról számol be az egyik rotor sebességmérőjéhez csatlakozó kábeleken. A Telegramon a csoport egy olyan fotót tett közzé, amelyen barnás folyadékkal körülvett kábelek láthatók.

Korábban a nap folyamán a Kreml azt állította, hogy az Északi Áramlat gázvezeték működést pótalkatrészhiány fenyegeti a Moszkva ellen az ukrajnai offenzíva nyomán elrendelt szankciók miatt.

A Kreml február végi ukrajnai katonai beavatkozásának kezdete óta Moszkva a masszív nyugati szankciókra válaszul jelentősen csökkentette az európaiaknak szánt gázszállításait.

Az orosz gáztól nagymértékben függő európaiak azzal vádolják a Kremlt, hogy a gázkérdést nyomásgyakorlásra használja, amit Moszkva a szankciók okozta műszaki problémákra vagy a fizetési késedelmekre hivatkozva tagad.

Oroszország azt állítja, hogy a szankciók megakadályozzák egy Kanadába javításra küldött Siemens-turbina visszaszállítását. Németország, ahol a turbina jelenleg található, ezzel szemben azt állítja, hogy Moszkva akadályozza ennek a kulcsfontosságú alkatrésznek a visszaszolgáltatását.

Nyitókép: Az Északi Áramlat 1 balti-tengeri gázvezeték gázfogadó állomása Németországban. – Fotó: Getty Images

#Külföld#északi áramlat#oroszország#gáz