Sokan pont ezt rontják el a hőségben: nem csak az ivás számít
2026. június 28. 18:00
Kétségtelenül berobbant az elmúlt napokban a nyári kánikula. Ebben a melegben nem igazán van kedvünk a tűzhely mellett állni, és étvágyunk sem úgy van, mint általában. Most összegyűjtöttünk néhány olyan élelmiszert, ami segíthet túlélni a legforróbb napokat.
A hőségben a szervezetünk legfőbb célja a test maghőmérsékletének stabil megtartása, és ehhez komoly pluszmunkát kell végeznie a forró hónapokban. Ilyenkor életbe lép a hőszabályozás, melynek során verejtékezéssel próbáljuk leadni a hőt. Míg az izzadás segít lehűteni a testet, folyadék- és elektrolit vesztéssel jár, melyek pótlása nélkül kiszáradhatunk.
Ezen időszakban hatalmas segítség a szervezetnek, ha magas víztartalmú, könnyű, illetve könnyen emészthető ételeket fogyasztunk, és a közérzetünk is jobb lesz tőlük. Nézzünk néhányat közülük!
- Görögdinnye: Aligha kell bárkit rábeszélni egy szép szelet, hűtött görögdinnyére, de bátran fogyasszunk belőle többet, amikor kileng a hőmérő higanyszála. Magas víztartalmának köszönhetően a görögdinnye egy alapvető nyári gyümölcs, amely segít megőrizni a hidratáltságot és a felfrissülést.
- Uborka: Szintén magas víztartalmú, hűsítő zöldség az uborka, melyet számtalan formában fogyaszthatunk. Tegyük köretbe, salátába, levesbe, de remekül megállja a helyét mártogatóshoz, limonádéba pedig nincs nála frissítőbb.
- Kókuszvíz: A kánikula egyik legjobb ellenszere. Természetes elektrolittartalmú ital, ami tökéletes az elveszett folyadékok és ásványi anyagok pótlására, így hidratáltan és energikusan tartja a szervezetet.
- Leveles zöldek: A spenót, a kelkáposzta és egyéb leveles zöldek nem csupán könnyűek és könnyen emészthetők, de nélkülözhetetlen tápanyagokat biztosítanak anélkül, hogy leterhelnék a testet.
- Bogyós gyümölcsök: Nem csupán zamatuk, hanem a hőt visszaverő képességük miatt is tökéletes választás nyáron a bogyós gyümölcs. Az eper, áfonya, málna és társai amellett, hogy hidratálnak, tele vannak antioxidánsokkal, amelyek segítenek leküzdeni a hő által kiváltott oxidatív stresszt.
- Joghurt: Remek probiotikumforrásként a joghurt hűsít és nagyon megkönnyíti az emésztést, a gyomor különösen hálás lesz érte. Válasszunk sima, cukrozatlan fajtákat, hogy elkerüljük a cukorterhelést.
- Citrusfélék: A narancs, a citrom és a grapefruit frissítő hatásúak és magas a C-vitamin tartalmuk, ami segíthet csökkenteni az oxidatív stresszt és a gyulladást. Nyári frissítők, saláták tökéletes kiegészítői lehetnek.
- Hideg levesek: A gazpacho és más friss zöldségekből vagy gyümölcsökből készült hideg levesek hidratálnak, tápanyagdúsak és könnyen emészthetők.
- Gyógyteák: A cukrozott menzás tea helyett válasszunk inkább gyógyteát. A borsmenta és kamilla teák hidegen is tökéletesen fogyaszthatók, és nyugtató, hűsítő hatással bírnak a szervezetre.
Amiket kerüljünk
És ugyanennyire fontos és sokat segíthet, ha ezen időszakban néhány, korábban jól bevált élelmiszert kerülünk annak érdekében, hogy könnyebben átvészeljük a kánikulát.
- Nehéz, zsíros ételek: Noha kevesebben kívánják a nagy húsokat kánikula idején, még így is sokan elcsábulnak a rántott hús vagy a lángos látványára. Jó, ha tudjuk azonban, hogy a magas zsír- és fehérjetartalmú ételek emésztése sokkal hosszabb ideig tart, amivel több metabolikus hőt termelnek, tehát megemelik a test hőmérsékletét.
- Fűszeres ételek: Habár a fűszerek serkenthetik a verejtékezést, ami átmenetileg segít lehűteni a testet, hozzájárulhatnak a szervezet kiszáradásához.
- Koffeintartalmú italok: A kávé, a tea és az üdítőitalok is vízhajtóként működnek, aminek nyáron könnyen kiszáradás lehet az eredménye.
- Alkohol: Az alkoholos italok ugyancsak kerülendők hőség idején, mivel kiszárítják a szervezetet és rontják annak hőszabályozó képességét.
- Magas cukortartalmú ételek: A cukorsokk a szervezet cukorszintjének gyors kiugrásához, majd annak összeomlásához vezethet. Nem véletlenül érezzük magunkat ilyenkor lomhának, letargikusnak.
Fotók: pexels.com