Kilátástalan helyzetben a mozgáskorlátozottak, valódi rezsivédelmet kérnek a kormánytól
2022. augusztus 17. 12:46
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége azonnali intézkedéseket sürget a kormánynak írt nyílt levélben.
Kovács Ágnes, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége elnöke nyílt levelet intézett a magyar kormányhoz, „amiért a rezsivédelminek nevezett rendeletével kilátástalan helyzetbe sodorta a fogyatékossággal élő embereket, a civil szervezeteiket és az őket ellátó civil fenntartású intézményeket”.
Azt kérik, hogy a kormány hozzon azonnali intézkedéseket, és rendelje el ezen családok és intézmények védelmét:
Hatszázezer fogyatékos ember és családja létbiztonsága, az intézmények fennmaradása és a munkavállalók munkahelyeinek megvédése érdekében, a több mint nyolcszázezer család szociális biztonságát érintő égető kérdésben vizsgálja felül a költségvetést és csoportosítson át azonnali forrásokat.”
A nyílt levélben felidézik, hogy az elmúlt évtizedek jól példázzák, hogy Magyarországon nincs fogyatékossági szakpolitika, „abszolút reménytelen a fogyatékos emberek és családjaik érdemi, emberi jogi alapon történő felzárkóztatása”. Szociális szempontból jelentős lemaradásban, elszegényedésben élnek, és az őket ellátó intézmények is nehézségekbe ütköznek.
A rezsicsökkentés eltörlése kapcsán arra figyelmeztetnek, hogy a családoknak és az intézményeknek nincs fedezetük a következő hónapok megemelkedett számláinak kifizetésére. Ezért a kormánytól azt kérik, csoportosítsák át a forrásokat, és vizsgálják felül a költségvetést, erre pedig javaslatokat is adnak.
Javasolják, hogy fogyatékossággal élő személyek esetén, az érintett, illetve a vele egy háztartásban élő hozzátartozója az éves fogyasztási keret kétszereséig, azaz villamosenergiánál 5046 kWh/év/mérési pont, illetve gáznál 3458 köbméter/év/mérési pont felhasználásig legyen jogosult kedvezményes áron energiát vásárolni.
Emellett kérik azt is, hogy a kedvezményes árat további fogyatékossággal élő emberekre is terjesszék ki – hogy pontosan kikre, azt a nyílt levélben részletesen taglalják –, valamint hogy a civil szervezetek és a fogyatékossággal élő emberek ellátásáról gondoskodó civil fenntartású intézmények lakossági fogyasztónak minősüljenek, és így mentesüljenek a piaci ár megfizetése alól.
Továbbá figyelmeztettek arra is, hogy a kedvezményre jogosultak körét nem lehet csupán az elektromos kerekesszéket vagy mopedet használók körére korlátozni.
Számos példát hoznak olyan eszközökre és helyzetekre, amelyek az átlagosnál nagyobb mértékű energiafelhasználással járnak:
- Az életfunkciókat fenntartó és életvitelt segítő eszközök – például gépi légzéssegítő, elektromos nyálszívó készülék, vagy elektromos emelőszerkezet;
- A rehabilitáció elektromos eszközei, passzív mozgatógépek, az ideg, az izom vagy az ízület fájdalmának enyhítésére szolgáló készülékek, illetve az izom- és idegstimulátorok, elektromos láb- és karerősítő gépek, vagy az alternatív és augmentatív kommunikáció elektronikus eszközei;
- Otthoni okoseszközök fokozott használata (ami az önállóság érdekében elengedhetetlen).
De többletenergiával jár, ha a napi többszöri ruha- és ágynemű csere miatt gyakori mosás, tisztítás és fertőtlenítés szükséges. A speciális étkezési szükséglet esetén, különösen szondás táplálásnál a hús pépesíthetősége érdekében a hosszabb ideig történő főzés alapszükséglet, valamint
a mindennapjait otthonában töltő fogyatékossággal élő ember számára megfelelő hőmérsékleten kell tartani a lakást.
A MEOSZ elnöksége a tagszervezetekkel és a szövetség törekvéseivel egyet értő szervezetekkel aláírásgyűjtésbe kezd „a valódi és azonnali rezsivédelem megteremtése érdekében”.
Nyitókép: Illusztráció/ Ute Grabowsky/Getty Images