Furcsa tákolmányok jelentek meg a Tisza középső szakaszán, aki lát ilyet, ne nyúljon hozzá
2024. július 1. 21:41
Érdekes szerkezetek jelentek meg nemrég a Közép-Tisza szolnoki szakaszán, cikkünkből kiderül, hogy mik ezek a furcsa tákolmányok.
A Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület (MSZTE) hívta fel a figyelmet a Facebookon arra, hogy különleges eszközöket helyeztek ki a Közép-Tisza szolnoki szakaszán. A tutajszerű tákolmányok alja hálós, keretét vastag PVC-csövek alkotják, és középen két oldalról rámpák vezetnek a vízből a középen keresztben elhelyezett deszkára.
A furcsa szerkezet nem más, mint teknőscsapda, derül ki a posztból:
Július elsejével kezdődően egyesületünk megkezdte a Közép-Tisza szolnoki szakaszán az idegenhonos teknősök élvefogó csapdázását. Eszközeinkkel az említett szakaszokon találkozhattok, kérünk benneteket, hogy ne közelítsétek meg és ne nyúljatok a csapdákhoz, illetve a benne lévő fogott egyedekhez!
Az egyesület igyekszik annyi Mississippi tarajos teknőst befogni, amennyit csak tudnak. Ezek ugyanis invazív fajok a Tiszában, veszélyeztetik az őshonos mocsári teknős szaporodását, előszeretettel pusztítja a tiszai süllőfészkek ikráit, ivadékait, ráadásul számos betegség és kórokozók hordozói.
A teknőscsapdázást figyelemmel követi a Nemzet Park, a vízi rendészet is, közölte Hajdú Tamás MSZTE-elnök, aki a csapda működéséről így írt kommentben:
napozás befejeztével nem a vízbe ugranak, hanem a csapdába… mindet megfogja, az őshonosok adatait felvesszük, jelöljük visszaengedjük… az idegenhonosakat elvisszük…
Az egyesület tagjai október közepéig tartják kint ezeket a csapdákat, naponta ellenőrzik azokat. A befogott tarajos teknősök állatkertek lakói lesznek, írta egy másik kommentben az MSZTE.