Tudomány-Tech

Kiderült, miért okozhat rákot a rossz étkezés

rtl.hurtl.hu

2024. április 19. 23:02

Egy friss tanulmányban egy olyan mechanizmusról írnak, amely segíthet megmagyarázni, hogy a rossz táplálkozás és daganatos betegségek kockázatának emelkedése közötti összefüggést.

A helytelen táplálkozás számos egészségi állapottal, köztük az elhízással, a szívbetegségekkel, a 2-es típusú cukorbetegséggel és több daganatos megbetegedéssel is összefüggésbe hozható. A telített zsírok és a cukrok jelentős bevitele növelheti az olyan krónikus betegségek kockázatát, mint a szívbetegség és a 2-es típusú cukorbetegség – de az, hogy mi köti össze a táplálkozást és a rákot, kevésbé egyértelmű.

A Fókusz mutatta be, hogy ugrásszerűen megnőtt a daganatos megbetegedések száma a fiatalok körében az elmúlt három évtizedben. Egy tavaly megjelent tanulmány szerint egyre több 50 év alatti, de főleg 30 és 39 év közötti felnőttnél diagnosztizálnak rákot. A legnagyobb növekedés a gyomor és bélrendszeri daganatoknál figyelhető meg:


A Medical News Today emlékeztet: amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet szerint számos élelmiszerről elmondható, hogy összefüggésbe hozható a rák kockázatának növekedésével vagy csökkenésével, eddig azonban egyetlen tanulmány sem bizonyította, hogy bármelyik étrendi összetevő közvetlenül rákot okoz vagy véd az ellen.

A Cell című lapban jelent meg a Szingapúri Nemzeti Egyetem tanulmánya, amelyben egy olyan mechanizmusról írnak, amely segíthet megmagyarázni a rossz táplálkozás és daganatos betegségek kockázatának emelkedése közötti összefüggést, számolt be a Medical News Today.

A kutatók sejtvizsgálatokat végeztek, megfigyeléseik szerint a glükóz lebontása révén történő energiafelszabadításkor keletkező 

metilglioxál gátolhatja a rák ellen védő géneket. Azt feltételezik, hogy a rossz táplálkozás magasabb metilglixál-szinthez vezet, ami növeli a rák kialakulásának valószínűségét.

„Ez a tanulmány arra utal, hogy összefüggés lehet a metilglioxál, egy metabolikus melléktermék magas szintje és bizonyos rákos megbetegedésekben megfigyelhető genetikai mutációs minta között. Ez egy érdekes terület, amelyet tovább kell vizsgálni, de további laboratóriumi kutatásokra és klinikai vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy véglegesen megállapíthassuk, hogy a metilglioxál szintje közvetlenül összefügg-e a rák kockázatával” – mondta a kutatásban nem érintett Dr. Tayyaba Jiwani, a brit Rákkutatási Intézet tudományos menedzsere a Medical News Todaynek.

A metilglioxál a glükóz, a fehérjék és a lipidek anyagcseréjének mellékterméke, egy reaktív molekula, amely megzavarhatja a sejtek működését, ezért enzimek bontják le kevésbé káros anyagokra. Ha azonban túl sok metilglioxál keletkezik, a tanulmány szerint a felesleg károsíthatja a DNS-t.

A kutatók először olyan emberek sejtjeiben vizsgálták a metilglioxál hatását, akik az úgynevezett BRCA2-mutációt örökölték, ez növeli a mell- és petefészekrák kockázatát. Felfedezték, hogy a metilglioxál átmenetileg kikapcsolta a BRCA2 által végzett tumorszupressziót, ami növelheti a rák kialakulásának valószínűségét.

Prof. Ashok Venkitaraman, a Szingapúri Nemzeti Egyetem Rákkutató Központjának levelező szerzője elmondta: a metilglioxál kiváltja a BRCA2 fehérje pusztulását, csökkentve annak szintjét a sejtekben. 

Ez a hatás átmeneti, de elég hosszú ideig tarthat ahhoz, hogy gátolja a BRCA2 daganatmegelőző funkcióját

– mondta. 

A metilglioxál károsította a DNS-t azokban a sejtekben, amelyekben a BRCA2 gén mutáns formája volt. Ismételt expozíciója pedig növelte a DNS károsodásának mértékét, tette hozzá.

Jól dokumentált, hogy egyes egyéneknél nagy a kockázata a mell-, petefészek-, hasnyálmirigy- vagy egyéb rákos megbetegedések kialakulásának, mivel a rákmegelőző gén –  a BRCA2 – hibás példányát örökölték szüleiktől

 – mondta Venkitaraman, aki szerint a legújabb eredményeink azt mutatják, hogy az ilyen egyének sejtjei különösen érzékenyek a metilglioxál hatására- 

Azt találtuk, hogy a metilglioxál gátolja a BRCA2 tumormegelőző funkcióját, és végül olyan hibákat okoz a DNS-ünkben, amelyek a rák kialakulásának korai figyelmeztető jelei

 – tette hozzá.

A rossz étkezés és a daganatos betegségek kapcsolata

Kelsey Costa dietetikust is megszólaltatták, ő arról beszélt, hogy a tanulmány szerint

még a genetikai hajlamot nem mutató egyének is fokozott rákkockázattal szembesülhetnek, ha emelkedett metilglioxál-szintet mutatnak. Ez gyakran megfigyelhető a cukorbetegségben vagy prediabéteszben szenvedőknél, amelyek gyakran elhízással vagy nem optimális táplálkozási és életmódbeli szokásokkal kapcsolatos állapotok.

Costa elmagyarázta, hogyan lehet a metilglioxál ilyen hatása: a metilglioxál az előrehaladott glikációs végtermékek (AGE) néven ismert összetett vegyületek egy csoportját termeli, amelyek felhalmozódnak a szervezetben, és hozzájárulnak különböző egészségügyi állapotokhoz, többek között a cukorbetegséghez és az elhízáshoz. Ezeket az AGE-ket összefüggésbe hozták a fokozott oxidatív stresszel és a gyulladással – mindkettő kritikus tényező a rák kialakulásában.

A metilglioxál magas szintje gyakori a prediabéteszben és cukorbetegségben szenvedőknél.

Dr. Venkitaraman magyarázata szerint a cukorbetegség egy olyan állapot, amikor a szervezetnek gondjai vannak a vércukor (glükóz) szintjének szabályozásával, így a prediabéteszben/diabéteszben szenvedő embereknek a normálisnál magasabb a glükózszintjük. Ennek a felesleges glükóznak egy része a glikolízis során lebomlik, ami viszont megemeli a metilglioxál-szintet.

A cukorban vagy finomított szénhidrátokban gazdag, szegényes étrendről ismert, hogy a vércukorszint megugrását okozza

– tette hozzá, de azt is kiemelte:

mivel munkájukat sejteken, nem pedig betegeken végezték, korai lenne az eredményeik alapján konkrét tanácsokat adni a rák kockázatának csökkentésére. 

Dr. Jiwani is óvatosságra intett, ő azt hangsúlyozta, hogy a tanulmány azt mutatta ki, hogy ha a rákos sejteket laboratóriumban nagy mennyiségű metilglioxálnak teszik ki, akkor a BRCA2 tumorszupresszor fehérje átmenetileg leépülhet, ami növeli a DNS-károsodásának kockázatát. 

De ez önmagában még nem bizonyítja, hogy ezek a sejtek később rákossá válnak. További kutatásokra van szükség, hogy kiderüljön, ugyanezek a hatások előfordulnak-e szöveteink, szerveink és testünk összetettebb összefüggéseiben, ahol az anyagcsere-reakciók és melléktermékek bonyolultan szabályozottak.


Nyitókép: Pexels

#Tudomány-Tech#étkezés#daganatos betegség#tudomány#anyagcsere

Címlapról ajánljuk