Mostanra saját élővilága is van a nagy csendes-óceáni szemétszigetnek
2023. április 18. 14:21
Az 1,6 millió négyzetkilométeres nagyságúra becsült hulladékzóna egyes részein apró rákok és tengerirózsák telepedtek meg.
Óceánkutatók többek között apró rákokat és tengerirózsákat találtak a hírhedt a nagy csendes-óceáni szemétfolt műanyagszigetein, írja a CNN a Nature Ecology & Evolution szaklapban április 17-én közölt tanulmányra hivatkozva.
A kutatás feltárta, hogy az eredetileg part menti vizekben élő gerinctelen élőlényfajok tucatjai képesek túlélni és szaporodni az óceánban évtizedek óta lebegő műanyagszeméten. A Kalifornia és Hawaii között örvénylő, 1,6 millió négyzetkilométeres nagyságúra becsült hulladékzóna vizsgálata során felfedezett fajok eredeti otthonuktól több ezer kilométerre találtak új otthont az emberi eredetű szeméttörmeléken.
A tudósok szerint az eredmények azt sugallják, hogy az óceánok műanyagszennyezése új, lebegő ökoszisztémák létrejöttét teheti lehetővé olyan fajok számára, amelyek általában nem képesek túlélni a nyílt óceánon.
Ellentétben más szerves anyagokkal, amelyek hónapokon vagy legfeljebb néhány éven belül lebomlanak és elsüllyednek, a műanyag törmelék sokkal hosszabb ideig lebeghet az óceánokban, így a tengeri élőlények évekig képesek túlélni és szaporodni a nyílt óceánban.
46 fajt találtak
„Meglepő volt látni, milyen gyakoriak a part menti fajok. A talált törmelék 70 százalékán ott voltak” – mondta a CNN-nek Linsey Haram, a National Institute of Food and Agriculture tudományos munkatársa és a tanulmány vezető szerzője.
Haram és munkatársai 105 darab műanyagot vizsgáltak meg, amelyeket a Nagy Csendes-óceáni Szeméttelepről halásztak ki 2018 novembere és 2019 januárja között. A törmeléken 484 gerinctelen élőlényt azonosítottak, 46 különböző faj egyedeit, amelyek 80 százaléka általában part menti élőhelyeken található.
A kutatók szerint a szemétszigeten kialakult helyzetben a part menti fajok és a nyílt óceáni fajok közt harc folyik a túlélésért.
„Nehéz megállapítani, hogy mi pontosan történik, de bizonyítékokat láttunk arra, hogy néhány part menti tengerirózsa felfalt nyílt óceáni fajokat, így tudjuk, hogy a két közösség között harc folyik” – mondta Linsey Haram.
Az, hogy a parti élőlények pontosan hogyan jutnak el a nyílt óceánba, és hogyan élnek túl ott, továbbra sem világos. Nem tudni, hogy például partról származó műanyagon utaztak-e, vagy képesek voltak a nyílt óceánon megkapaszkodni egy-egy hulladékdarabon.
Nyitókép: Linsey Haram et al. / Nature Ecology & Evolution