Kedden átlépi a 8 milliárdot a Föld népessége
2022. november 13. 10:08
Az ENSZ szerint a példátlan növekedés a közegészségügy, a táplálkozás, a személyes higiénia és az orvostudomány fejlődésének köszönhető.
Az előrejelzések szerint 2022. november 15-én, kedden a világ népessége eléri a 8 milliárd főt, jelentette az Egyesült Nemzetek Szervezete. Az ENSZ oldalán egy visszaszámlálás is követhető, ami cikkünk írásának idején 1 nap és 23 órát jelzett, mint a nyolcmilliárdos határ átlépéséig hátralévő időt.
Az ENSZ szerint ez a lélekszám mérföldkő az emberi fejlődésben, a népességnövekedés az emberi élettartam fokozatos növekedésének köszönhető, ami a közegészségügy, a táplálkozás, a személyes higiénia és az orvostudomány fejlődésének eredménye. Egyes országokban a termékenység tartósan magas szintjének is köszönhető a népességszám növekedése, teszi hozzá az ENSZ közleménye.
A Föld népességnövekedésének üteme várhatóan lassul majd. Míg a világ népessége 12 év alatt nőtt 7-ről 8 milliárdra, várhatóan csak 2037-ben lesz meg a következő mérföldkő, azaz körülbelül 15 évbe fog telni, hogy a Föld népessége elérje a 9 milliárdot, írja az ENSZ közleménye.
Ahogy emberi családunk egyre nagyobb lesz, úgy válik egyre megosztottabbá is
– figyelmeztetett António Guterres főtitkár, aki szerint napjainkban milliárdok küszködnek a megélhetéssel, százmilliók éheznek, és rekordszámú ember menekül hazájából az adósság, a nehézségek, a háborúk és az éghajlati katasztrófák elől.
Ha nem hidaljuk át a gazdagok és szegények közötti tátongó globális szakadékot, akkor egy olyan nyolcmilliárd fős világot készítünk elő, amely tele van feszültséggel, bizalmatlansággal, válsággal és konfliktusokkal” – közölte az ENSZ-főtitkár, megjegyezve, hogy mindössze egy maroknyi milliárdos rendelkezik annyi vagyonnal, mint a világ szegényebbik fele, miközben a felső egy százalék a világ jövedelmének egyötödét teszi zsebre.
A felgyorsuló éghajlati válságra és a Covid elleni egyenlőtlen harcra térve Guterres rámutatott, hogy miközben a világ gazdagabbá és egészségesebbé vált az elmúlt évtizedekben, úgy nőttek az egyenlőtlenségek is.
Egyenesen az éghajlati katasztrófa felé tartunk, miközben a környezetszennyezés és a hőmérséklet tovább emelkedik. Árvizek, viharok és aszályok pusztítanak olyan országokban, amelyek szinte semmivel sem járultak hozzá a globális felmelegedéshez
– fogalmazott António Guterres.
Nyitókép: Nasir Kachroo/NurPhoto via Getty Images