Sport

Röpködnek a százezrek, ha valaki élőben akar szurkolni a foci-Eb-n

rtl.hurtl.hu

2024. július 4. 13:38

Van, aki tízezreket költ sörre, más egy nap alatt letudja az utat: fapadossal megy, és azzal is tér haza a németországi foci-Eb-ről. Nem olcsó szurkolni, de egyetlen szurkoló sem állítja, hogy ne érné meg.

Milliók kerekednek föl, hogy élőben követhessék a németországi foci-Eb-t. Az exkluzív élmény nem olcsó, főleg azoknak nem, akik távolabbról érkeznek a stadionokba. A Spiegel arról kérdezett drukkerekt, mennyi pénzt áldoztak arra, hogy élőben szurkolhassanak csapatuknak. 

Bár a hatalmas tömeg miatt úgy tűnhet, hogy a szurkolás a többségnek belefér, nem ez a teljes igazság. 

A csoportkörök legolcsóbb helyeire árult jegyek ára 30 eurónál, azaz nagyjából 11 800 forintnál kezdődött, a döntők legjobb helyeiért már akár 2000 eurót, tehát több mint 787 ezer forintot is elkértek. 

Ha pedig valaki csak a feketepiacon tudott jegyet szerezni, még mélyebbre kellett nyúlnia a pénztárcájába. Ehhez jön még a kiutazás, a szállás és a helyi fogyasztás költsége, amelyek jelentősen megdobják a végösszeget.

A lap a berlini Olaszország-Svájc és a kölni Spanyolország-Georgia mérkőzéseken kérdezte meg a szurkolókat, hogy mennyi pénzt áldoztak ottlétükre. A meccsekről korábban itt írtunk:

A svájci St. Gellenből érkező szurkolók arról beszéltek, nem is került olyan sokba a kiruccanás. Több jegyet is vettek a 16 közé jutásért rendezett dortmundi mérkőzésre. „Rögtön vettünk még néhányat, mert szerettünk volna egy kis pénzt keresni azzal, hogy továbbadjuk őket. Amikor kiderült, hogy Svájc Berlinben játszik, gyorsan megváltoztattuk a terveinket, és idejöttünk. Mindezt vonattal. Nem volt igazán kényelmes az utazás, de sokkal zökkenőmentesebben ment, mint ahogy tartottunk tőle. Könnyen szereztünk jegyet az Olimpiai Stadionba, és rögtön egy jobb kategóriát választottunk 250 euróért. A vonattal való utazás nagyon drága volt: kb. 150 euró oda-vissza. A szálloda viszont meglepően keveset, körülbelül 80 eurót kóstált éjszakánként” – mondta egyikük. Összesen – de étkezés nélkül – fejenként alig 800 eurót, azaz körülbelül 315 ezer forintot költöttek.

Georgiából nem olyan egyszerű

Két megszólaltatott georgiai szurkoló azt sem tudta, hogyan jutnak haza. Georgiából csak néhány közvetlen járat indul Németországba, ezek nem olcsók, így ők Izmiren keresztül Düsseldorfba repültek, nyolcórás átszállással, egy útra fejenként 300 euróért (kb. 118 ezer forint). „A többi georgiai rajongóhoz képest még mindig jól jártunk. Az alternatív útvonalak Varsón vagy Párizson keresztül vezettek – amit további hosszú vonatos vagy buszos utazások követtek” – mondta egyikük, aki szerint arra számítanak, hogy a hazaút még drágább lesz. Jegyeik fejenként 250 euróba kerültek, a lakásuk egy éjszakára 200 eurót vitt el. 

Sörre száz eurót szántak, ez átszámítva több mint 39 ezer forint.

Egy négygyerekes genfi család összköltségei nagyjából 1800 eurónál, több mint 708 ezer forintnál álltak meg. Berlinbe amúgy is el akartak látogatni, a jegyeket 85 euróért (kb. 33 400 forint) vették.

Könnyen jutottak jegyhez

Egy hatfős olasz szurkolói csapat spontán kerekedett fel. Bár arra számítottak, hogy a késlekedés miatt csak drágábban jutnak jegyhez, nem így lett: „Spontán terveztük a stadionlátogatást, amikor bejelentették, hogy Olaszország Svájccal játszik. A meccs nem tűnt olyan nagy dobásnak, mert elég könnyű volt jegyet szerezni. Valahogy borsos felárra számítottunk, de amikor a normál áron kínálták őket, azonnal a legjobb kategóriát választottuk 250 euróért” – mondta egyikük. 

Repülővel érkeztek, és azzal is utaznak haza, fejenként a jegyek a két irányba összesen nagyjából 200 euróba  kerültek. A szálloda személyenként és éjszakánként kevesebb mint 100 eurót vitt el. „Az étellel, itallal, valamint a háromnapos busz- és metrójeggyel együtt fejenként alig 1000 euró (kb. 393 ezer forint) alatt jöttünk ki. Még néhány szuvenírre is marad pénz” – mondta az olasz szurkoló. 

Persze volt, aki ottalvás nélkül oldotta meg az utat, például Alex és Alvaro, akik a spanyolországi Sevillából szerveztek villámlátogatást Németországba. Reggel, fapados légitársasággal érkeztek Düsseldorfba, a meccs után rögtön visszamentek a repülőtérre, ahonnan másnap hajnalban indult a gépük. Repülőjegyre és a belépőkre fejenként 150 eurót költöttek, ami nagyjából 59 ezer forintot jelent, ehhez még valamekkora taxiköltséggel számoltak.

A 30 éves tbiliszi Irakli nem is reménykedett abban, hogy jegyet tud szerezni Georgia egyik Európa-bajnoki mérkőzésére: „Néhány órája érkeztem meg a barátnőmmel. Salzburgban nyaraltunk, aztán meglepően rövid időn belül kaptunk jegyet a mérkőzésre, fejenként 85 euróért. Így ma körülbelül hét órát ültünk a vonaton, fejenként 200 euróért. A szállodai szobánk 120 euróba kerül éjszakánként, két napot maradunk, a kölni dómot és a múzeumokat akarjuk megnézni, aztán visszamegyünk Georgiába.”

A magyar válogatott számára nem csak az éjjel ért véget, hanem a felejthetetlennek ígért nyár is. Bár az Eb-n a legtöbben továbbjutást vártak és reméltek, a csoda most elmaradt – pontot csak Skócia ellen szereztünk, ami nem volt elég ahhoz, hogy csoportharmadikként a nyolcaddöntőbe jussunk. Mi ennek az oka? Nem volt elég szerencsénk, vagy mélyebb magyarázat is van? Erre kereste a választ a Fókusz:


Nyitókép: Albán játékosok integetnek szurkolóiknak a 2024-es németországi labdarúgó Európa-bajnokság B csoportja harmadik fordulójának Albánia-Spanyolország mérkőzése után a düsseldorfi Merkur Spiel Arénában 2024. június 24-én. A már nyolcaddöntős spanyol válogatott 1-0-ra győzött. – Fotó: MTI/EPA/Friedemann Vogel

 

 

#Sport#foci-eb#jegy#ma#németország#költség#árak#drágaság#utazás

Címlapról ajánljuk