Kultúra

A Nyugatot zsidó lapocskának tartó Takaró Mihály kapta a Madách-díjat

rtl.hurtl.hu

2023. január 16. 15:17

Valamint L. Simon László volt államtitkár.

Madách Imrére emlékeznek születésének 200. évfordulója alkalmából pénteken Balassagyarmaton. A megyei Madách-ünnepségen átadják a Madách-díjakat is, amelyeket idén Takaró Mihály irodalomtörténésznek és L. Simon Lászlónak, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatójának ítéltek – közölték a szervezők az MTI-vel.

Takaró Mihály József Attila-díjas irodalomtörténész, költő, tanár a kilencvenes évek közepén elsőként Magyarországon elkészítette az érettségi útmutatót magyar nyelv és irodalomból. 2012-ben kezdeményezésére került az új Nemzeti Alaptantervbe többek között Herczeg Ferenc, Tormay Cécile, Szabó Dezső és Nyirő József. Ő szerkesztette a Kárpát-medencei magyar irodalom 1920-tól az ezredfordulóig című irodalomtörténeti kézikönyvet és szöveggyűjteményt – írja az MTI.

Takaró egyébként arról is ismert, hogy Horthy-rajongó, a Nemzeti alaptanterv egyik fő kidolgozója volt, illetve több megosztó kijelentése is volt az elmúlt években: szerinte Nyírő József zseni volt, Kertész Imre nem volt magyar, a Nyugatot pedig egy kis példányszámú zsidó lapocskaként tartja számon. Takaró egyszer Spiró Györgyről egy rendezvényen úgy fogalmazott: „ez az ember, Spiró György, nevezzük embernek most…” Egyszer arról is beszélt, hogy „az iskola nem a gyermekek igényeit kielégítő intézmény”. 

L. Simon László, József Attila-díjas író, költő, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója korábban 2004 és 2010 között a Magyar Írószövetség titkára, 2010-től országgyűlési képviselő és az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke, 2011 októberétől a Nemzeti Kulturális Alap Bizottságának elnöke, 2012 és 2013 között a kultúráért felelős államtitkár volt. Munkái között van a Versenyhátrány – A (kultúr)politika fogságában, A római szekér; Kulturális politika – politikai kultúra vagy a Körbejárni a hazát című esszékötet.

A Madách-díjat korábban megkapta többek között R. Várkonyi Ágnes történész, Andor Csaba, a Madách Társaság elnöke, Kerényi Ferenc, Szabó András és Bene Kálmán irodalomtörténész, Supka Magdolna művészettörténész, Jankovics Marcell rajzfilmrendező és posztumusz Lukács Margit színművész. A megyei elismertek között volt Csikász István előadóművész, Őze János néptáncos, Csemniczky Zoltán képzőművész, Kapros Márta főmuzeológus, a Nógrád Táncegyüttes és a Mikszáth Kálmán Társaság.

Nyitókép: MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

#Kultúra#Takaró Mihály#madách-díj#l. simon lászló#Madách Imre

Címlapról ajánljuk