Nem találták meg a nácik titkos kincsét, amit egy holland faluban áshattak el
2023. május 2. 21:18
Bár többen is próbálták megtalálni a náci aranyat, az utolsó ásatáson csak régi autóalkatrészek és egy puskagolyó került elő. Ommerenben ezentúl nagyon fognak figyelni a hobbirégészekre.
Felhagytak Hollandiában a nácik által a második világháború idején állítólag elásott több millió eurós kincs utáni kutatással.
Egy történésztársaság még egy utolsó ásatást végzett hétfőn a Gelderland tartománybeli Ommerenben, ahol a feltételezések szerint a kincset elásták, de a remélt négy láda helyett csak néhány régi autóalkatrészt és egy puskagolyót találtak. Az eredménytelen feltárások nyomán az önkormányzat befejezettnek nyilvánította a keresést.
Januárban számoltunk be arról, hogy egy holland falu életét teljesen felbolygatták a kincskeresők, akik mind a náci aranyat keresték. Volt, aki arra ébredt, hogy a kertjét fejlámpás fiatalok túrják fel éppen.
A kincs története egyébként igen érdekes. 1944 augusztusában Arnhemben bombatalálat ért egy bankot, sok értéktárgy szétszóródott. Az ékszereket, drága órákat és más tárgyakat állítólag német katonák találták meg és ásták el a Hollandia keleti részén fekvő Ommerenben.
Helmut Sonder német katona 1946-ban az mondta egy tanúvallomásban, hogy ő találta meg társaival az értékeket.
Sonder azt állította, hogy lőszeresdobozokba rejtették a kincset, és 1945 tavaszán elásták.
A kincsről januárban szereztek nyilvánosan tudomást, amikor a Holland Nemzeti Levéltár nyilvánosságra hozta az elrejtett kinccsel kapcsolatos rajzokat és egy régi térképet, amelyen egy piros kereszt jelölte az állítólagos kincset.
Az értesülés nyomán megindult a hajsza a kincs után, amely – ha létezik – mai árfolyamon majdnem 11 millió eurót ér.
Ommeren városa megtiltotta a magán kincsvadászatot és a fémdetektorok használatát, ennek ellenére sokan folytattak illegális ásatást.
Január óta tizenöten kaptak figyelmeztetést engedély nélküli ásatás miatt.
A tilalom továbbra is érvényben van, és az önkormányzat azt ígéri, hogy mostantól szigorúan betartatja azt. Amennyiben a kincset mégis megtalálnák, az államot illetné meg.
A holland hatóságok 1946-ban indítottak kutatást a kincs után a levéltár szerint. Még Sondert is elvitték a helyszín azonosítására, ő maga is ásott, de a kincset nem találták meg.
Sonder arra gyanakodott, hogy az egykori rangidős tiszthelyettese titokban más helyre vitte a kincset. A történészek és a hatóságok szerint a kincs aligha van Ommerenben.
Nyitókép: Ásatás Ommerenben. Fotó: AP/Aleksandar Furtula.