Külföld

Légikalózkodással vádolt meg az Egyesült Államok belarusz tisztségviselőket

rtl.hurtl.hu

2022. január 21. 18:53

Négy fehérorosz tisztségviselőt vádolt meg légikalózkodással az Egyesült Államok. Ők azok, akik a gyanú szerint részt vettek a Ryanair légitársaság gépének tavaly májusi eltérítésében.

A Ryanair 4978-as számú, Athén-Vilnius járatát tavaly május 23-án kényszerítették leszállásra a minszki repülőtéren, hogy őrizetbe vegyék a fedélzetén utazó Raman Prataszevics fehérorosz ellenzéki újságírót és orosz barátnőjét.

A légi kalózkodás vádjára reagálva Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök az MTI beszámolója szerint közölte, hogy országa nem fogott el, nem térített el és nem kényszerített leszállásra Ryanair-gépet.

Fehéroroszországot korábban már sorozatos szankciókkal – egyebek mellett beutazási tilalommal és vagyonbefagyasztással – sújtotta az Egyesült Államok, az Európai Unió, Nagy-Britannia és Kanada az eltérített járat miatt, amely Washington szerint hamis bombariadó célpontja volt. A mintegy 130 utas és a személyzet tagjai között négy amerikai állampolgár tartózkodott a gépen – közölték az amerikai igazságügy-minisztérium szankcióit ismertető ügyészek.

A fehérorosz vezetők ellen arra hivatkozva emeltek vádat kalózkodás miatt, hogy a gépen amerikai állampolgárok is utaztak. A gépeltérítést a fehérorosz repülésügyi hatóság vezetője, Leanyid Mikalajevics Csura és egy FNU LNU rövidítéssel jelölt állambiztonsági tisztségviselő irányította az ügyészek szerint. Büntetőintézkedésekkel sújtották Csura helyettesét, Oleh Kazjucsicot, illetve FNU LNU felettesét.

Az Aljakszandr Lukasenko fehérorosz elnököt hevesen bíráló Prataszevics 2019-ben menekült el Fehéroroszországból, és a Telegram Nexta Live című csatornájánál dolgozott. A fehérorosz hatóságok szélsőségességgel és társadalmi gyűlöletkeltés szításával vádolták meg. Az újságíró tagadja a vádakat, amelyeket jogtalan politikai elnyomásnak tekint. Prataszevics csatornája tudósított és segített koordinálni azt a megmozdulást, amelyen tömegek tiltakoztak Lukasenkának a 2020. augusztusi elnökválasztáson aratott győzelme miatt, amit valószínűleg választási csalással ért el.

Az amerikai ügyészek szerint Csura és FNU LNU azelőtt érkezett a minszki repülőtérre, hogy a Prataszevicset szállító gép felszállt Athénben, és eljuttatták a hamis bombafenyegetésről szóló értesítést a légiirányítóknak. Feltehetően ez a két vezető biztosította, hogy a gép Minszkben szálljon le, mert megakadályozták, hogy tájékoztassák a szomszédos Ukrajna hatóságait a hamis bombariadóról, amíg a gép az ő légterükben tartózkodott. A pilótákat már a fehérorosz légtérben tájékoztatták a bombaveszélyről, és FNU LNU adatta ki a vörös kódot, amely azonnali leszállást igénylő riadót jelent – mondták az ügyészek.

Prataszevicset és a barátnőjét, Szofija Szapegát őrizetbe vették. Egy ideig Minszkben voltak börtönben, majd házi őrizetbe helyezték őket. Az ellenzéki újságíró apja szerint fiát kínozhatták és eltörték az orrát a nyilvánosságra került felvételek alapján.

A most bejelentett vádak alapján kiszabható büntetés húszévi elzárástól életfogytiglani börtönig terjed az Egyesült Államokban.

Nyitókép: Illusztráció - A Ryanair légitársaság repülőgépére a Liszt Ferenc-repülőtéren 2019. november 21-én. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

#Külföld#ryanair#belarusz#fehérorosz#lukasenka#egyesült államok

Címlapról ajánljuk