Külföld

Izraelben is civilek ellen használhatták a Pegasus-t, vizsgálat indul

rtl.hurtl.hu

2022. január 21. 17:24

Kormánykritikus mozgalmak vezetőit is megfigyelhették Izraelben az NSO Group kémszoftverével, ezért a főügyész vizsgálatot kezdeményez. A rendőrfőkapitány szerint elszigetelt esetek fordulhattak elő, de még azokra nincs bizonyíték.

Aviháj Mandelblit izraeli főügyész vizsgálatot indított a rendőrség ellen, miután sajtójelentések szerint a hatóság feltörte izraeli civilek telefonját, és megfigyelte őket az NSO Group Pegasus nevű kémprogramjával – írta a The Times of Israel.

Amit Marari, a főügyész helyettese vezeti majd a vizsgálóbizottságot, melynek felállításáról Mandelblit tájékoztatta Kobi Sabtaj izraeli rendőrfőkapitányt. A főügyész felszólította Sabtajt, hogy adja át az összes 2020-2021-es telefonlehallgatási parancsot.

Csütörtökön a Calcalist című izraeli gazdasági újság írt arról, hogy a rendőrség célba vett a kémprogrammal olyan aktivistát, akit semmilyen bűncselekménnyel nem gyanúsítottak meg, és kellemetlen személyes információkat gyűjtött szexuális életéről.

Omer Barlev, a rendőrséget felügyelő belbiztonsági miniszter üdvözölte a vizsgálat megindítását. Korábban azt állította, hogy a rendőrségi gyakorlatban nem volt jelen telefonok feltörése és lehallgatása bíró jóváhagyása nélkül.

A forrásait meg nem nevező tényfeltáró írás szerint a rendőrség – állításával ellentétben – több esetben a Pegasus segítségével szerzett még a titkos nyomozás megindítása előtt információkat, noha a titkos nyomozás lehetne a helyi törvények szerint az első olyan nyomozati szakasz, amelyben a rendőrség kérheti a bíróságtól a megfigyelés engedélyezését.

A Calcalist kedden arról számolt be, hogy a rendőrség egy jogi kiskaput kihasználva évek óta széles körben használja teljes titokban, bírósági ellenőrzés nélkül a Pegasus kémprogramot bűncselekmények elkövetésével nem gyanúsított izraeli civilek ellen.

Megfigyelték például a Benjámin Netanjahu volt kormányfő elleni mozgalom vezetőit, valamint korrupciógyanús polgármestereket és más gyanúsnak vélt személyeket - állította a lap.

A rendőrség először teljesen alaptalannak nevezte a vádakat, de elismerte, hogy használta a Pegasust és más, hasonló nyomkövető kémprogramokat. Sabtaj később elszigetelt incidensnek nevezte azokat az esetleges eseteket, amikor megsérthették a törvényeket, és megígérte, hogy együttműködik a nyomozással.

Shabtai szerint a rendőrséget és annak egyik legfontosabb osztályát támadás érte, és úgy tűnik, vannak, akik ártani akarnak a súlyos bűncselekmények elleni küzdelemben. Hangsúlyozta, hogy Avichai Mandelblit főügyész közlése szerint eddig nem találtak olyat, ami igazolná a sajtóban megjelent állításokat.

Kitartott amellett, hogy a rendelkezésükre álló technológiai eszközök bűnözők és veszélyes bűncselekmények elkövetése ellen irányulnak. Hozzátette, hogy ha olyan elszigetelt incidenseket találnak, amelyekben ezeket a képességeket jogellenesen használták, akkor azokat komolyan kivizsgálják, nem engednek meg semmilyen eltérést a rendőrséget szabályozó normáktól.

Tehilla Swartz Altshuler, az Izraeli Demokrácia Intézet szakértője szerint a történtek feltárták a civilek magánéletének védelmét szolgáló jelenlegi jogszabályok hiányosságait. Most már világos, hogy a jelenlegi adatvédelmi törvény nem alkalmas arra, hogy megbirkózzon a mai valósággal – mondta a szakértő.

Az RTL Híradó is beszámolt arról, Magyarországon újságírókat, ellenzéki politikusokat és ügyvédeket is megfigyeltek a Pegasus izraeli kémszoftver segítségével. Ezt a Direkt36 írta meg tavaly. A lap szerint a mobiltelefonok megfigyelésére alkalmas programot nem sokkal azután kezdték alkalmazni, hogy 2017-ben Magyarországon járt az akkori izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu. 

Nyitókép: Az NSO Group egyik létesítménye az Arava sivatagban, Dél-Izraelben, 2021. július 22-én. Fotó: REUTERS/Amir Cohen

#Külföld#pegasus#kémszoftver#izrael#vizsgálat#lehallgatás