Túl nagy az állami szerep, nem megy a tervezés – keményen kritizálta az IMF a magyar gazdaságpolitikát
2024. június 21. 20:34
Az IMF viszont megdicsérte a Matolcsy György vezette jegybankot.
Közölte az IMF évi felülvizsgálatának eredményét, amelyet a HVG szemlézett. Azt írták: a túl nagy állami szerepről és a hiteles középtávú tervezés hiányáról írt értékelésében a Valutaalap, amely megdicséri a Matolcsy György vezette jegybankot.
Az IMF szerint a magyar gazdaság túl van a nehezén, „Magyarország nehéz időszakon van túl, a két számjegyű infláción és a külkereskedelmi hiányon a hatékony monetáris politikának, a kormányzati gazdaságpolitika szigorodásának, illetve az energiaárak csökkenésének köszönhetően sikerült úrrá lenni 2023-ban, méghozzá úgy, hogy a munkaerőpiac és a pénzügyi szektor megőrizte ellenállóságát, ráadásul a külkereskedelmi mérleg is pozitívba fordult”.
Ezekért rótták meg a kormányt:
- Az államháztartási hiány, valamint a GDP-arányos államadósság jóval a 2019-es szint felett van.
- A Covid idején bevezetett különadók növelik a piaci bizonytalanságot.
- Rontják a piaci viszonyokat a támogatott hitelkonstrukciók, a kulcságazatokban túl magas állami tulajdonrész pedig akadályozza a valódi versenyt.
- Az EU-források egy jelentős részét még mindig visszatartják. Ezek a pénzek fontosak lennének a digitalizáció, a regionális felzárkózás és a zöld átállás finanszírozására.
A helyzetet nem látják reménytelennek, azt is kiemelik azonban, hogy a fenntartható növekedés érdekében „hiteles és növekedésbarát” fiskális kiigazítási tervre lenne szükség, illetve arra, hogy a kormányzat is támogassa a jegybank inflációcsökkentő törekvéseit.
Nagy Márton minisztériumának közben volt arra is ideje, hogy hosszas közleményben, rossz érveléssel magyarázza, miért nem Magyarország Európa legszegényebb országa. A Eurostat nemrég publikált eredményéről az RTL Híradó is beszámolt:
Nyitókép: MTI / Balogh Zoltán