Ez történik a testeddel éjszaka – sokkolóbb, mint hinnéd
2025. július 27. 19:15
Az alvás nemcsak a lelkednek hoz megnyugvást – a tested közben egy valóságos éjszakai műszakot teljesít. Felfrissít, takarít, hormonokat küld útnak, sőt, még a memóriádon is dolgozik. Meglepő, mi minden történik veled az éjszaka leple alatt – és hogy miért nem mindegy, mennyit alszol.
A tested nem pihen – takarít!
Bár azt gondolnánk, hogy alvás közben minden szervünk kikapcsol, valójában az agy és a test ekkor aktiválja a „karbantartási módot”. Az egyik legizgalmasabb folyamat az úgynevezett glimfatikus rendszer működése – ez az agy „mosógépe”, ami alvás alatt eltávolítja a napközben felhalmozódott méreganyagokat. Ez a rendszer csak akkor működik hatékonyan, ha valóban alszunk – így a kialvatlanság hosszú távon nemcsak fáradttá, de szellemileg is tompábbá tehet.
Memóriatakarítás és emlékmentés
Az alvás alatt agyunk nem pihen, hanem újrarendezi a nap során szerzett információkat. A rövid távú emlékek közül kiválogatja a fontosakat, és ezeket átmásolja a hosszú távú memóriába. Ezért is mondják, hogy alvás előtt tanulni érdemes – az információ ilyenkor „beépül”. Emellett az álmodás is segíti az érzelmi feldolgozást, ami csökkenti a szorongást és növeli a lelki egyensúlyt.
Hormonok és regeneráció: az éjjeli gyár
Éjszaka indul be a növekedési hormon termelődése, amely a sejtek megújulásáért és a szövetek regenerációjáért felel. Ez különösen fontos a bőr, az izmok és az immunrendszer számára. A melatonin – az alvási ciklust szabályozó hormon – is ekkor van csúcson, de a kortizolszint hajnalban kezd el emelkedni, hogy felkészítse a tested az ébredésre.
Ajánló: Utazás után zombinak érzed magad? Nem vagy egyedül! Ez állhat a háttérben
Szív, vérnyomás, hőmérséklet – éjszakai finomhangolás
Az alvás mélyebb szakaszaiban a vérnyomás csökken, a szívverés lassul, a testhőmérséklet lejjebb megy – ez mind része a pihenési folyamatnak. Ez nemcsak a regenerációt szolgálja, de az érrendszer egészségét is óvja. Akik rendszeresen keveset alszanak, azoknál nagyobb az esély a magas vérnyomásra és szívproblémákra.
Nem mindegy, mikor és mennyit
Az ideális alvásmennyiség felnőtteknek 7–9 óra. De nem csak az idő számít: az is fontos, mikor történik. A cirkadián ritmus – a belső biológiai óra – segít szabályozni a hormontermelést és a test működését. Ha ezt a ritmust rendszeresen megzavarod (pl. későn fekszel, vagy sokat éjszakázol), az hosszú távon felborítja a szervezeted egyensúlyát.
Sokan azt hisszük, ha keveset alszunk vagy gyakran ébredünk fáradtan, biztosan alvászavar áll a háttérben. Pedig lehet, hogy genetikai okok miatt van szükségünk kevesebb alvásra: G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke a Reggeli műsorában adta át tudását a témában: