Hogyan legyél vegán? Tippek a növényi étrend elkezdéséhez!
2024. december 31. 12:00
Szeretnél belevágni a Veganuary kihívásba, de nem tudod, hol kezdd? A növényi étrend nemcsak egészséges, hanem izgalmas gasztronómiai kaland is lehet – ha tudod, mire figyelj! Megkérdeztünk egy dietetikust, aki praktikus tippekkel és szezonális alapanyag-ajánlóval segít abban, hogy a váltás könnyű és élvezetes legyen.
Mi az a Veganuár?
A Veganuary, vagyis a Vegán Január egy nemzetközi mozgalom, amely arra bátorítja az embereket, hogy egy hónapon keresztül próbálják ki a növényi alapú életmódot.
Az Egyesült Királyságban indult kezdeményezés 2014 óta már több mint 209 országban nyert követőket, és több százezren vágtak bele a kihívásba világszerte.
A résztvevők napi támogató e-maileket kapnak, amelyek receptötleteket, gyakorlati tanácsokat és motivációt nyújtanak, hogy könnyedén teljesítsék a hónapot.
Szakértői szemmel
Melegh Laura, dietetikus, szakértője a növényi alapú étrendnek. Személyre szabott táplálkozási terveivel és gyakorlati tanácsaival segít, hogy az életmódváltás hosszú távon fenntartható és élvezetes legyen.
Instagram-oldalán is rendszeresen megoszt tippeket, recepteket és inspirációkat a növényi alapú étkezésről, hogy minél többen megismerhessék ennek az életmódnak az előnyeit. Célja, hogy megmutassa, a növényi étrend változatos és ízletes is lehet.
Nézzük, miket javasol 2025-re!
Új év, új szokások, új gasztronómiai kalandok!
Mi lenne, ha a hüvelyesek nemcsak az újévi hagyomány részei lennének, hanem a mindennapjaidba is beépülnének? És mi lenne, ha a zöldségek és gyümölcsök nemcsak a nyár ízei lennének, hanem télen is helyet kapnának a tányérodon? Arról nem is beszélve, hogy az olajos magvak és a diófélék– mint a mák, dió, tökmag – ne csak a karácsonyi bejgliként tűnjenek fel, hanem rendszeres szereplőivé váljanak az életednek is.
Mit szólnál, ha januárban nemcsak a fogadalmaid újulnának meg, hanem a tányérod is?
A Veganuár nem arról szól, hogy telepakold a kosarad a boltok „vegántömbjeivel”, felvágottjaival és más feldolgozott készítményeivel, hogy aztán az összetevőikre nézve vissza is rakd őket gyorsan. Néha-néha ugyan kézenfekvő tud lenni 1-1 vegán késztermék, de a Veganuár lényege nem ez.
Tudományos kutatások is alátámasztják, hogy a jól összeállított növényi étrend támogathatja a szív- és érrendszer, valamint az anyagcsere egészségét.
Ez a hónap inkább arról szól, hogy felfedezd a növényi alapú étrend igazi értékét: a friss, szezonális alapanyagok kreatív és változatos felhasználását. Zöldségek, gyümölcsök, teljes értékű gabonák, hüvelyesek és olajos magvak legyenek a tányérod fő elemei.
Nem a hús ízét kell keresni – hanem új ízvilágot felfedezni
Sokan azért csalódnak a növényi alapú ételekben, mert a hús ízét próbálják megtalálni bennük.
A szejtán sosem lesz marhasült, a tofu nem fog úgy ropogni, mint egy sült csirkecomb és a padlizsánból sem lesz bacon – és ez teljesen rendben van!
A növényi étrend nem arról szól, hogyan helyettesítsük a húst, hanem arról, hogy új ízeket, színeket és textúrákat fedezzünk fel.
Az Oxfordi Egyetem kutatása szerint a teljes értékű növényi étrend a magas jövedelmű országokban a legolcsóbb étkezési forma lehet. A hagyományos élelmiszerek helyett a rizs, zöldségek és hüvelyesek kedvezőbb áron beszerezhetők.
„Már megint csak köretet eszel?” – Tények és tévhitek
Ha annyiszor nyernék a lottón, ahányszor ezt hallottam, most már a saját reggelizőmben írnám ezt a cikket. A valóság azonban az, hogy a növényi alapú ételek messze nem „csak köretek”.
Nézzünk egy példát: Burgonyás nokedli csicseriborsópörkölttel, savanyúsággal
A burgonya és a búza párosítása teljes értékű fehérjeforrást biztosít, vagyis az összes esszenciális aminosavat megkapjuk egyetlen étkezéssel. Ezen felül a csicseriborsó nagyszerű rostforrás, rendszeresen fogyasztva csökkenti a „rossz” vagyis az LDL koleszterinszintet.
Hozzávalók (4 adag)
Burgonyás nokedli:
- 300 g burgonya (héjában főzve)
- 300 g teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
- 1 csipet só
- 50 ml víz (szükség szerint)
Magyaros csicseriborsópörkölt:
- 1 evőkanál repceolaj
- 1 közepes fej vöröshagyma, apróra vágva
- 2 gerezd fokhagyma, aprítva
- 1 közepes sárgarépa, felkarikázva
- 1 konzerv (400 g) csicseriborsó, leöblítve
- 2 nagyobb paradicsom, kockázva vagy 200 g passzírozott paradicsom
- 1 teáskanál füstölt paprika
- 1 teáskanál őrölt kömény
- 1 evőkanál édes pirospaprika
- 1 zöldpaprika, karikázva
- 1 csipet őrölt chili (opcionális)
- Só és bors ízlés szerint
- 1 kis csokor friss petrezselyem, aprítva
Elkészítés
Burgonyás nokedli elkészítése:
- Héjában főzd meg a burgonyát, majd hámozd meg, és krumplinyomóval törd át.
- Keverd össze a kétféle tönkölybúzalisztet és a sót, majd add hozzá a tört burgonyát.
- Fokozatosan adagold hozzá a vizet, amíg lágy, de formázható tésztát kapsz.
- Forralj egy nagy fazék sós vizet. Egy nokedliszaggatóval vagy kanállal szaggasd a tésztát a forrásban lévő vízbe. Amikor a nokedlik feljönnek a víz tetejére, szűrőkanállal szedd ki őket, és tedd félre.
2. Magyaros csicseriborsópörkölt elkészítése:
- Egy nagyobb serpenyőben melegítsd fel a repceolajat, majd dinszteld meg az apróra vágott vöröshagymát.
- Add hozzá a fokhagymát, a sárgarépát és a zöldpaprikát, és pirítsd 2-3 percig, amíg a zöldségek kissé megpuhulnak.
- Szórd rá az őrölt paprikát és a füstölt paprikát, keverd el gyorsan, hogy ne égjen meg.
- Add hozzá a paradicsomot vagy a passzírozott paradicsomot, és főzd közepes lángon 5-7 percig, amíg a szaft besűrűsödik.
- Keverd bele a csicseriborsót, sózd, borsozd, és ízesítsd köménnyel. Ha szükséges, adj hozzá egy kevés vizet, hogy szaftosabb legyen.
- Főzd a pörköltet alacsony lángon még 10 percig, hogy az ízek összeérjenek.
- A végén szórd meg friss petrezselyemmel. Kínálj mellé egy nagy tál vegyes savanyúságot vagy fermentált zöldséget.
Hogyan kezdj hozzá, ha elsőre a Veganuár túl nagy váltásnak tűnik?
Nem kell mindent egy csapásra megváltoztatnod. Kis lépések is nagy hatással lehetnek a testedre:
- Cseréld le a hús egy részét hüvelyesekre. Például egy bolognai szószban lencsére, egy chiliben több féle babra, vagy egy pörköltben csicseriborsóra, zöldborsóra vagy zöldbabra. A reggeli májkrémet is lehet fehérbabbal vagy vörösbabbal felesben elkészíteni vagy naponta váltogatni a kencéket, leváltva a margarint és a vajat.
- Tegyél zöldséget minden főétkezéshez. Ez lehet főtt, sült, párolt, friss, savanyított, fermentált nincsenek határok maximum az ízlésedben.
- Télen is egyél gyümölcsöket. Sülten, párolva, kompót formájában, fagyasztva vagy frissen egy kisétkezés részeként – például szatmári szilvalekvár a piskótád mellé vagy sült kardamomos birsalma a kásáid kísérőjeként vagy csak szimplán a kávéd mellé.
- Ne félj az olajos magvaktól. Napi 2x20 g dió, napraforgómag vagy tökmag remek fehérje- és telítettlen zsírsavforrás, ráadásul mikrotápanyagokban is gazdagok. Elsősorban a natúr sótlan verzió, de kis mennyiségben ritkán fogyasztva a sózott is megállja a helyét ám nem mindennap.
- Részesítsd előnyben a teljes értékű gabonákat/álgabonákat. pl. köles, hajdina, teljes kiőrlésű tönkölybúza, árpa.
Mit rakj a kosaradba? 30 nap, 30 új alapanyag. Íme 15 példa:
Zöldségek/Gyümölcsök:
- Fekete retek: Reszeld le vékony szálakra, majd pácold aszaltszilva krémmel, citromlével és csipet sóval. Egy édes-savanyú saláta alapja lehet, amit pirított magokkal díszíthetsz.
- Cékla: Készíts céklás gnocchit: főzd meg, majd pürésítsd, és keverd liszttel, hogy puha tésztát kapj. Tálald pirított zsályás dióval.
- Birsalma: Szeleteld vékonyan, fűszerezd fahéjjal, szegfűszeggel, kardamommal és citromhéjjal majd süsd meg. Használhatod salátákba karamellizált hozzávalóként.
- Naspolya: Készíts naspolya-pürét egy kevés fahéjjal, majd használd palacsinta töltelékeként.
- Fodros kel: Süss belőle "kelchips"-et. 1 kiskanál olajjal locsold meg, szórd meg füstölt paprikával és fokhagymaporral, majd süsd ropogósra.
- Karalábé: Vastag szeletekre vágva süsd meg, kakukkfűvel és fokhagymával. Tálald tahini-öntettel.
Hüvelyesek:
- Lencse: Készíts lencsesalátát fűszeres, pirított zöldségekkel és balzsamecetes öntettel.
- Csicseriborsó: Ne csak hummuszt készíts! Pörköltként, fűszeresen pirítva snackként vagy akár kakaókrémként is isteni finom.
- Bab: Kenceként, pirítva salátára, chili sin carne vagy leves alapjaként.
Olajos magvak:
- Dió: Készíts belőle fűszeres diópástétomot aszalt paradicsommal és egy csipetnyi kakukkfűvel.
- Mák: Próbáld ki sós változatban! Keverd bele salátaöntetbe egy kevés citromlével és hidegen sajtolt tökmagolajjal, hogy különleges ízt adj a salátádnak.
- Mandula: Krémként vagy csak egy kocka 85%-os csoki mellé.
- Tökmag: Pirítva levesek tetejére vagy pesztóként.
Teljes értékű gabonák:
- Hajdina: Rakott ételekhez vagy kásaként.
- Köles: Főzd tejberizs helyett tejbekölesnek, majd keverd narancshéjjal, vaníliával és homoktövissel.
Kezdd el apró változtatásokkal, és tapasztald meg, milyen pozitív hatásokkal járhat a növényi életmód az egészségedre és a mindennapjaidra!