Nem múló fejfájás: okozhatja agydaganat?
2024. március 3. 5:50
Könnyen gondolunk a legrosszabbra, de nem árt szem előtt tartani, hogy az agytumoron kívül számos más oka is lehet a szűnni nem akaró fejfájásnak. Ha más tünetek is jelentkeznek, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, de a megnyugtató válaszok is segíthetnek.
Mindenkivel előfordul, hogy megfájdul a feje, tartós és visszatérő fejfájás esetén pedig hajlamosak vagyunk a legrosszabbra gondolni. Állhat a háttérben munkahelyi stressz, menstruáció, alváshiány, kimerültség, időjárási front, fogászati problémák, szemproblémák, zajterhelés, étkezés vagy gyógyszer mellékhatása is, mégis vannak, akikben előbb merül fel az a lehetőség, hogy agydaganat okozza a fejfájást.
Valójában elég kicsi az esélye annak, hogy agydaganat miatt fáj a fejünk. Az agytumor nem csak néhány óráig tartó, egyszeri fejfájást vált ki. Ez persze nem jelenti azt, hogy a fejfájás mindig ártatlan dolog.
Komolyabb probléma jelei lehetnek
A Health Digest cikke szerint jó okot ad arra, hogy orvoshoz forduljunk, ha a fejfájás fájdalomcsillapító hatására sem múlik, egyre erősebben, illetve szokatlan formában jelentkezik, testi megerőltetés, köhögés, kiabálás, lehajolás hatására fokozódik, illetve olyan erős, hogy éjszaka is felébredünk rá.
Az agyunk önmagában nem érzékel fájdalmat. Az agydaganat okozta fájdalom gyakran annak az eredménye, hogy a tumor elég nagyra nőtt ahhoz, hogy idegeket vagy ereket érintsen. Az is előfordulhat, hogy a daganat akadályozza az agy-gerincvelői folyadék áramlását, vagy gyulladásos fehérjéket szabadít fel. A tumor helye befolyásolhatja, hogy hol jelentkezik a fájdalom, a szemünkben vagy az orrüregünkben is érezhetjük. Tompa, lüktető, vagy éles, szúró fájdalmat is okozhat.
Az agydaganat tünetei
Az agytumor a sejtek abnormális növekedését jelenti az agyban, ami megváltoztatja a környező szövetek működését. Idegrendszeri tünetekkel járhat. A beszéd- és memóriazavarok, a személyiség vagy a gondolkodás megváltozása, rohamok, izomgyengeség, zsibbadás, járási vagy egyensúlyozási nehézségek, látásproblémák, hányinger, hányás akár az agydaganat jelei is lehetnek. Ha a fejfájáshoz ezek valamelyike társul, ajánlott orvoshoz fordulni. Lehet, hogy nem is agydaganat áll mögötte, de a csillapíthatatlan fejfájás így is komolyabb problémák – például alvási apnoe, krónikus stressz, akut arcüreggyulladás – jele lehet.
Minden esetben fontos végiggondolni, hogy milyen más okai lehetnek még a fejfájásnak. Ördögi kör alakulhat ki, ha a fejfájás miatti aggodalmunk stresszt, vagy alváshiányt okoz. Ilyenkor azért is érdemes felkeresni az orvost, hogy megnyugtató válaszokat kapjunk.
Vannak olyan agydaganatok is, amelyek egyáltalán nem okoznak fejfájást – írja honlapján a Johns Hopkins Egyetem orvosi kara. Kitérnek arra is, hogy
az agydaganat leggyakrabban 40-60 éves kor körül alakul ki, és jóval ritkábbak az elsődleges agyi tumorok, mint az áttétes, az agyra átterjedő daganatok.
Ha orvoshoz fordulunk fejfájással, akkor meg fogja kérdezni, hogy voltak-e olyan egyéb tünetek, amelyek súlyos problémát jelezhetnek: például rohamok, hányinger, hányás, zsibbadás, látászzavar, gyengeség vagy bénulás, beszédzavarok, személyiségváltozás. Ezek hiányában gyógyszeres kezelést, étrend- vagy életmódváltoztatást, vagy más terápiákat javasolhat a fejfájás csökkentésére. A legtöbb esetben nem szükséges CT, röntgen vagy más diagnosztikai vizsgálat.
Számos módja van annak, hogy elviselhetőbbé tegyük a fejfájást, és már az megkönnyebbülést okozhat, ha tudjuk, hogy nem daganat okozza – írják a szakemberek.
Bár a migrén okát a mai napig nem sikerült kideríteni, a kezelésében húsz éve nem látott forradalom zajlik – erről beszélt Dr. Tóth Adrián neurológus a Reggeliben:
Nyitókép: DigitalVision / Getty Images