8 elváltozás a körmön, ami betegséget jelezhet: a fehér foltoktól a barázdált vonalakig
2024. február 24. 5:55
Bár mindig a kezünk ügyében van, nem feltétlenül vesszük észre az apróbb elváltozásokat a körmünkön, pedig akár komoly betegségekre is felhívhatják a figyelmünket. Mutatjuk, hogyan üzenhet a testünk és mikor érdemes orvoshoz fordulni.
A körmeink elváltozásai – foltok, elszíneződés és barázdák – utalhatnak hiánybetegségekre, és komolyabb szervi bajok jelei is lehetnek. Összeszedtük, mikre érdemes figyelni – persze fontos, hogy az alábbi tünetekkel nem kell azonnal orvoshoz szaladni, de érdemes figyelni, hogy mennyi ideig állnak fenn, és társulnak-e más fizikai tünethez, meglévő betegséghez, esetleg nem egy korábbi sérülés nyomai-e.
Körömlemezek leválása – olyan, mintha leválnának a rétegek
Nem kell megijedni, könnyedén lehet annak a tünete, hogy sokat mosogattunk, sokat voltunk a vízben, vagy esetleg erősebb vegyszert használtunk. Súlyosabb, hosszabb ideig jelentkező tünetek esetében azonban ez az elváltozás akár pajzsmirigy-túlműködést, vas- és vitaminhiányt (főleg A-vitamin és B-vitaminok) és vérszegénységet, májbetegséget is jelezhet. Ha szükséges, orvosi vizsgálatokkal, laborral és vérvizsgálattal lehet kizárni a fenti megbetegedéseket.
Törékeny körmök
Ez is lehet hiánybetegségek jele, alacsony A-vitamin, vas vagy akár kalciumszint tünete lehet, ha a körmünk könnyen letörik. Komolyabb betegség is meghúzódhat a háttérben: pajzsmirigy-betegséget is jelezhet – ezt laborvizsgálattal vagy kifejezett pajzsmirigy-ultrahanggal zárhatjuk ki. A hiányt pedig gyógyszertárban kapható vitaminokkal és ásványi anyagokkal pótolhatjuk, és ott akár tanácsot is kérhetünk, ha meg tudjuk mutatni a tüneteket.
Fehér foltok
Ezek az elszíneződések gyakran fizikai sérülés hatására alakulnak ki (pl. erős behatás manikűrözés közben). Ha nem tudunk ilyenről, mégis megjelennek az elváltozások, akkor vitaminhiány is lehet az okozója. A fehér foltoknak, csíkoknak azonban vannak speciális esetei is.
A körömvéggel párhuzamos fehér vonalak
Ennek az elváltozásnak több fajtája is van attól függően, hogy megjelennek-e a csíkok a hüvelykujjon is. Mees-vonalaknak nevezzük, ha minden ujjon megjelenik, vagy Muehrcke-vonalaknak, amikor a hüvelykujj körmén nem jelentkezik. A csíkozás kemoterápiás kezelést követően gyakran felbukkan, de lehet fehérjehiány vagy krónikus vesebetegség tünete is, extrém esetben pedig nehézfémmérgezés is állhat mögötte.
Elszíneződés
A színeződés takarhat több árnyalatot is, mindegyik másra utalhat. Sárgás árnyalata lehet a dohányzás miatti elváltozásnak, de ez az elszíneződés utalhat pikkelysömörre vagy légúti megbetegedésekre. Persze a körömgomba is elszínezi a körmöket, így nem kell egyből a legrosszabbra gondolni, szerencsére ez utóbbi gyorsan kezelhető. Míg a durva, repedezett szürke színű körmök többnyire vitaminhiány, leginkább a cink és a vas hiányának jelei.
Barna csík a körmön
A hosszanti barnás elszíneződéseket érdemes alaposabb vizsgálatnak alávetni, mert gyakran a körömmelanóma jelei, ami éppen olyan veszélyes, mint minden melanóma. Az elszíneződés persze lehet jóindulatú is, nem csoda, hogy sokszor fizikai sérülés okozta bevérzésnek diagnosztizálják a melanómát.
Apró lyukak a körmön
Amellett, hogy fizikai behatás után is keletkezhet ilyen sérülés a körmünk felszínén, a sok apró bemélyedés jelezhet akár atópiás ekcémát, pajzsmirigy-túlműködést is – ez utóbbinak azonban szinte biztosan van más testi tünete is, például hajhullás.
Barázdák a körmön
A sérülések mellett a hosszanti barázdákat vashiány vagy keringési zavar is okozhatja, de akár pajzsmirigyprobléma is állhat az eset mögött. A keresztbarázdák ezzel szemben fertőzéses betegséget, súlyosabb esetben vérszegénységet, magas koleszterinszintet rejthetnek maguk mögött.
Persze nem csak a testi megbetegedéseknek vannak jelei. Figyeljünk arra, aki nincs jól – ezek lehetnek a mentális betegségek intő jelei a pszichiáter szerint:
Nyitókép: Pexels