Szigorít a kormány: kisgyerekes ukrán menekültet is megfoszthatnak az állami segítségtől
2024. július 22. 8:58
Úgy tűnik, a legkiszolgáltatottabbakon spórol a magyar kormány, augusztustól több sok tartózkodó menekülttől vonják meg a lakhatási támogatást.
Az elmúlt két hétben 150 magyarországi közösségi szálláshelyen készült gyors felmérés, e szerint a megszólított 2100 ukrán menekült közül 1650-an veszítik el lakhatási támogatási jogosultságukat egy augusztustól érvényes szigorítás miatt – állította a Népszavának Siewert András, a Migration Aid vezetője.
Szekeres Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság jogi főmunkatársa is ezt erősítette meg a lapnak: tapasztalataik szerint a jelenleg támogatott lakhatásban részesülő ukrán menekültek körülbelül háromnegyedét érinti a közelgő szigorítás.
A lap felidézi: eredendően minden ukrán menekült – kettős állampolgár vagy menedékes státuszra jogosult – kaphatott állami lakhatási támogatást. A támogatás mindenkinek járt egy hónapig vagy a menekültügyi eljárás végéig.
Ezt a támogatotti kört már tavaly elkezdte szűkíteni a kormányzat. 2023 óta már az első pillanattól kezdve csak a kiskorú egyik szülőjének jár a segítség. Így ha egy egész család érkezett, akkor rögtön maguknak kellett szállásról gondoskodniuk, vagy kettészakadt a család.
Az augusztus 21-től érvényes újabb rendeletmódosítás szerint azonban csak „Ukrajna katonai műveletekkel közvetlenül érintett közigazgatási egységeit” érintő területről érkezők lesznek jogosultak lakhatási támogatásra, írja a Népszava.
Vagyis az állam csak akkor biztosít egy hónapig vagy a menekültügyi eljárás végéig szálláshelyet, ha olyan helyről menekültek, ahol harcok vannak.
A már Magyarországon élő érintett menekültek július 10-ig mindössze hatnapos határidővel nyújthattak be méltányossági kérelmet, hogy augusztustól is fennmaradjon a jogosultságuk.
Azt, hogy mely területeket sorolnak be a „katonai műveletekkel” közvetlenül érintettek közé, Pál Norbert, az orosz-ukrán háború elől Magyarországra menekülő személyekért felelős kormánybiztos fogja összeállítani, írja a lap. A lap meg is kereste őt az ügyben, de ő 10 hónapja nem válaszol a Népszava egyetlen kérdésére sem.
Szekeres Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság jogi főmunkatársa szerint semmit nem tudni arról, milyen szempontok alapján dönti el a kormánybiztos, ki mehet és ki maradhat. Arról sincs információ, hogy az érintetteknek lesz-e jogorvoslati lehetősége, ha nem értenek egyet a döntéssel.
Nyitókép (illusztráció): Nyina Obukova, az Ukrajnából menekült artistákkal érkezett tánctanár kíséri kislányát, Knyészia Obukovát az óvodából Budapesten 2022. október 20-án. Fotó: MTI/Balogh Zoltán