Megtévesztésnek nevezték Szentkirályi visszalépését a nemzetközi választási megfigyelők
2024. június 10. 20:05
Az ENEMO jelentése szerint „aggodalomra adott okot a kampányban a lázító retorika, az árnyékfinanszírozás, a médiaelfogultság és a részt vevő pártok egyenlőtlen lehetőségei.”.
Bemutatta a magyar önkormányzati választásról szóló előzetes jelentését a Választási Megfigyelő Szervezetek Európai Hálózatának (ENEMO) a 2024-es magyar önkormányzati választásokat megfigyelő nemzetközi missziója – számol be a Telex. Az ENEMO jelentésében megállapította:
a jelenlegi jogi keretrendszer hiányosságai negatívan befolyásolták a választást a kormánypárt javára. Aggodalomra adott okot a kampányban a lázító retorika, az árnyékfinanszírozás, a médiaelfogultság és a részt vevő pártok egyenlőtlen lehetőségei.
Azt állapították meg, hogy a nemrég elfogadott szuverenitásvédelmi törvény negatívan hatott a média és a civil társadalom helyzetére, ilyen jogszabály elfogadása hat hónappal választás előtt szokatlan. De ami ennél is érdekesebb, arról Kristina Kostelac, a szervezet egyik tagja beszélt. Ő a Telex szerint kijelentette:
az ENEMO elítéli az olyan típusú választói megtévesztési stratégiát, hogy az egyik főpolgármester-jelölt 48 órával a választás előtt visszalép, és támogatóit arra kéri, hogy az állítólag független jelöltre szavazzon, mert ez befolyásolja a választási eredményeket.
Ezzel Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltjének visszalépésére utalt. Kostelac arra is kitért, hogy nem jó a pluralizmusra nézve, hogy 859 településen csak egy polgármester indult. Mint írják, számos helyen találtak etikátlan adatfelhasználásra, az állami források kampánycélokra fordítására és helyi hatósági nyomásgyakorlásra utaló jeleket, valamint aggodalmát fogalmazta meg a gyermekek kampányrészvétele miatt.
Megjegyezte, az európai normákkal az is szemben áll, hogy pénzügyi átláthatósági aggályok merülnek fel a CÖF és a Megafon hirdetési pénzeinél, ahogy az is, hogy hat hónappal a szavazások előtt átrajzolták a választási határokat. Megemlítették azt is, hogy Budapesten az első kerületben például jogellenesen regisztrált venezuelaiak befolyásolhatták a választást.
A venezuelai választókról korábban az RTL Híradó is beszámolt:
Nyitókép: Koszticsák Szilárd / MTI